روز سخت علاوی و سرنوشت مبهم کابینه

بغداد– ایرنا– شواهد نشان می‌دهد اختلاف‌های سیاسی جناح‌های مختلف قدرت بار دیگر شرایط را برای تشکیل دولت و رای اعتماد به کابینه « محمد توفیق علاوی » پیچیده و دشوار ساخته است.

به گزارش ایرنا، ادامه اختلاف‌ها سبب شد علاوی نخست‌وزیر مکلف عراق بعدازظهر امروز (پنجشنبه ۸ اسفندماه) در هنگام حضور در مجلس، با فراکسیون سیاسی پارلمانی وارد جلسه شود تا شاید راهی برای خروج از بن بست کنونی گشوده شود.
او پیش از این جلسه نیز با گروه های سیاسی کُرد برای رای اعتماد به کابینه وارد وارد مذاکره شده بود اما برخی خبرها حاکی است که این جلسه نیز بدون دستیابی به توافق به پایان رسید.

یک نماینده مجلس در این باره گفت، دیدار امروز نیروهای کُرد با نخست وزیر بدون دستیابی به توافق به پایان رسید.
او که خواست نامش فاش نشود افزود: دیدار هیات کردستانی با علاوی بدون دستیابی به توافق‌نامه‌ای که به موافقت کُردها به رای اعتماد به دولت جدید کمک کند، پایان یافت.

در همین حال گروه های کرد پارلمانی برای حضور در نشست رای اعتماد به کابینه در حال مذاکره با یکدیگرند که به احتمال فراوان، خروجی نشست آنها، عدم مشارکت در جلسه رای اعتماد باشد.

پیش از این یک منبع سیاسی کُرد فاش کرد، هیات کردی در نشست امروز با علاوی درخواست کرده که وزارت‌های دارایی و بازرگانی از سهم کردها در رایزنی با حزب دموکرات و وزارت دادگستری با مشورت اتحادیه میهنی کردستان معرفی و انتخاب شود.

گفته می‌شد که کردها این موضوع را به علاوی اعلام کرده‌اند تا در مقابل تعهدش برای پذیرش فهرست نامزدهای پیشنهادی احزاب کردی، وارد جلسه رای اعتماد شوند.
در همین حال برخی خبرها حاکی است که هیات نمایندگان گروه های پارلمانی کُرد درخواست رسمی برای تعویق جلسه امروز رای اعتماد به دولت علاوی ارائه داده‌اند تا زمان لازم برای تکمیل مباحث مربوط به کابینه وزیران وجود داشته باشد.

یک منبع پارلمانی نیز در همین مورد به تارنمای بغداد الیوم گفته، برخی از گروه های سیاسی خواستار موکول شدن جلسه امروز به هفته آینده شده اند.
به گفته او، پیشنهاد به تعویق افتادن جلسه رأی گیری کابینه به دلیل ادامه اختلافات سیاسی است.

در همین حال که همه فراکسیون ها و نمایندگان در پارلمان حضور دارند، اما هنوز هیچ توافقی برای ورود به جلسه رای اعتماد به کابینه وجود ندارد.
از سوی دیگر « محمد الحلبوسی » رئیس مجلس عراق نیز در حاشیه آغاز نشست رای اعتماد با گروه های سیاسی مختلف وارد مذاکره و گفت‌وگو شده است.

الحلبوسی رهبر ائتلاف نیروهای اهل سنت عراق که از مخالفان علاوی و کابینه اوست درخواست کرده برای هماهنگی‌های بیشتر و انجام گفت‌وگو برای حل اختلاف‌ها، جلسه امروز به شنبه آینده موکول شود.

در مقابل، گروه‌های سیاسی شیعه، بر برگزاری جلسه رای اعتماد امروز تاکید دارند؛ با این حال، با وجود حضور فراکسیون های پارلمانی در مجلس هنوز مشخص نیست که اکثریت لازم برای برگزاری جلسه رای اعتماد حاصل خواهد شد. حتی اگر جلسه رای اعتماد نیز امروز برگزار شود به سبب وجود اختلاف‌های گروه های سیاسی کُرد و اهل سنت و حتی برخی نمایندگان شیعی با علاوی، مشخص نخواهد بود کابینه، با رای مجلس همراه خواهد شد یا نه.

اکنون شرایط دشوار، و سختی پیش‌ روی علاوی است و باید به انتظار نشست که مجلس، سرنوشت سیاسی او را چگونه رقم خواهد زد.
2023

   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =