دام‌های فاقد هویت و پلاک قاچاق محسوب می‌شوند

بیرجند - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از پایان طرح هویت‌گذاری و پلاک‌کوبی دام سبک و سنگین در این استان خبر داد و گفت: دام‌های سبک و سنگین که در این طرح پلاک‌کوبی نشوند، قاچاق محسوب می‌شوند.

غلامرضا قوسی روز پنجشنبه با اشاره به اینکه این طرح از بهمن پارسال آغاز شد افزود: هزینه هویت‌گذاری برای هر دام سبک ۲ هزار و ۴۰۰ تومان و دام سنگین هفت هزار تومان برای هر راس است.

وی با اعلام اینکه طرح پلاک‌گذاری دام با هدف جلوگیری از قاچاق دام در استان انجام می‌شود اظهار داشت: براساس مصوبه هیات دولت در بهمن پارسال مقرر شد تمامی دام‌ها به منظور جلوگیری از قاچاق دام پلاک‌گذاری شوند و هویت آنها در سامانه پنجره واحد جهاد کشاورزی ثبت شود.

وی گفت: ساماندهی حمل و نقل و فروش دام، برآورد تولید دام کشور، قابل شناسایی و پیگیری بودن دام‌ها، جلوگیری از قاچاق دام، کنترل بیماری‌های دام، پیشگیری و اقدام به موقع برای واکسیناسیون دام، اعطای تسهیلات اشتغال و بیمه دام از مزایای اجرای این طرح است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، اتحادیه دامداران کشور را مجری این طرح معرفی و تصریح کرد: دامداران در اسرع وقت برای هویت‌گذاری دام خود به اتحادیه دامداران استان و شرکت‌های تعاونی و کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مهلت هویت‌گذاری دام در خراسان جنوبی تمام شده است افزود: حدود ۶۰ درصد گاو و گوساله و بیش از ۵۱ درصد جمعیت شتر و ۱۵ درصد گوسفند در استان هویت‌گذاری شده است.

قوسی اظهار داشت: با توجه به پایان مهلت قانونی این طرح، اما برای آن دسته از دامدارانی که تاکنون اطلاع نداشته و اقدام نکرده‌اند، انجام خواهد شد و اگر دام فاقد پلاک توسط نیروهای انتظامی توقیف شود، قاچاق محسوب و سپس پلاک‌گذاری و ضبط می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =