۸ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۹
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 83693249
۳ نفر

برچسب‌ها

ورود تیم بسکتبال شیمیدر قم به گام دوم قهرمانی

قم – ایرنا - تیم بسکتبال شیمیدُر قم بعد از درخشش در مرحله مقدماتی و کسب رتبه سوم جدول رده‌بندی وارد مرحله پلی‌آف رقابت‌های این فصل لیگ برتر بسکتبال مردان باشگاه‌های کشور شد.

بازی‌های مرحله پلی‌آف فصل ۹۹ – ۱۳۹۸ لیگ برتر بسکتبال مردان ایران برای علاقه‌مندان به بسکتبال در قم یادآور مرحله پلی‌آف بازی‌های این لیگ در اوایل دهه ۱۳۹۰ است، دوره‌ای که تیم راه‌ و ترابری قم در لیگ برتر حضور داشت و با بازیکنان شاخص و نامی خود حال و هوایی خاصی به ورزش قم داده بود اما عمر حضور این تیم در لیگ برتر فقط دو سال طول کشید.

قم بعد از ۸ سال در پلی‌آف لیگ برتر بسکتبال

حالا بعد از هشت سال بار دیگر قم در لیگ برتر بسکتبال دارای یک تیم است و این تیم به نام شیمیدُر جزو مدعیان قهرمانی محسوب می‌شود.

شیمیدُر در فصل ۹۸ – ۱۳۹۷ لیگ برتر بسکتبال علاوه بر حضور در مرحله پلی‌آف به جمع چهار تیم مرحله نهایی این مسابقات نیز رسید اما در پایان بازی‌های جنجالی و پرحاشیه با تیم شهرداری گرگان از صعود به فینال بازماند و حالا از تجربه سال‌های اخیر حضور خود در لیگ برتر به دنبال نخستین قهرمانی است، که اگر محقق شود افتخار بزرگی برای ورزش قم به شمار می‌آید و قم را به سهمیه جام باشگاه‌های آسیا نیز خواهد رساند.

لغو بازی‌های معوقه شیمیدُر به دلیل شیوع کرونا

به قول هادی عامری سرپرست تیم بسکتبال شیمیدُر قم، این تیم مرحله مقدماتی فصل جاری مسابقات لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های کشور را که از نظر وی گام نخست قهرمانی بود با موفقیت و نتایج درخشان پشت‌سر گذاشته و حالا با صعود به مرحله پلی‌آف وارد گام دوم قهرمانی شده است.

این در شرایطی است که از دیدارهای مرحله مقدماتی فصل ۹۹ – ۱۳۹۸ لیگ برتر بسکتبال مردان ایران چند مسابقه معوقه باقی‌مانده بود و تیم شیمیدُر قم نیز دو بازی عقب‌افتاده پیشرو داشت اما فدراسیون بسکتبال تصمیم به لغو این بازی‌ها و تنظیم جدول رده‌بندی برای برنامه‌ریزی دیدارهای مرحله پلی‌آف گرفت.

درواقع فدراسیون بسکتبال با توجه به شرایط موجود و احتمال شیوع بیماری کرونا از طریق برگزاری رویدادهای ورزشی بر اساس دستور وزارت ورزش و جوانان، به‌منظور حفظ سلامتی مربیان، بازیکنان و عوامل اجرایی مسابقات لیگ برتر بسکتبال بازی‌های معوقه مرحله مقدماتی را لغو کرد.

صعود شیمیدُر قم به‌عنوان تیم سوم مرحله مقدماتی

این فدراسیون بر اساس مکاتبات صورت گرفته با باشگاه‌ها، تصمیم به لغو برگزاری مسابقات معوقه لیگ برتر بسکتبال مردان گرفت و براساس درخواست کتبی باشگاه‌ها، نتیجه دیدارهای نیم‌فصل نخست را برای تیم‌ها در جدول رده‌بندی لحاظ کرد که بر این اساس تیم شیمیدُر قم به عنوان تیم سوم راهی پلی‌آف شد.

تیم شیمیدُر قم دو دیدار معوقه مرحله مقدماتی برابر تیم‌های شهرداری بندرعباس و مس کرمان به میزبانی حریفان در پیش داشت که با لغو این دو مسابقه و با شیوه محاسبه نتایج توسط فدراسیون بسکتبال، نماینده استان قم با کسب ۴۶ امتیاز در مکان سوم جدول رده‌بندی مرحله مقدماتی لیگ برتر قرار گرفت.

بر این اساس تیم‌های شهرداری گرگان، پتروشیمی بندر امام، شیمیدر قم، پالایش نفت آبادان، مهرام تهران، آویژه صنعت پارسا مشهد، شهرداری بندر عباس و اکسون تهران به ترتیب مقام‌های اول تا هشتم مرحله مقدماتی لیگ برتر بسکتبال مردان ایران را در جدول رده‌بندی به خود اختصاص داده و راهی مرحله پلی‌آف شدند.

رویارویی شیمیدُر با پارسا مشهد در پلی‌آف

برگزاری بازی‌های این مرحله بر اساس زمان‌بندی اعلام شده فدراسیون و طبق دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان انجام می‌شود، در حالی که در این مرحله تیم بسکتبال شیمیدُر قم به واسطه کسب رتبه سوم جدول رده‌بندی باید با تیم رده ششم یعنی آویژه صنعت پارسا مشهد به رقابت بپردازد.

با توجه به اینکه رتبه شیمیدُر قم بالاتر از نماینده مشهد است و تیم برنده این مرحله به صورت ۲ از ۳ بازی مشخص می‌شود، دو تیم باید ابتدا در مشهد و سپس در قم به میدان بروند، در صورتی که نیاز به برگزاری بازی سوم برای تعیین تیم برتر این مرحله باشد این مسابقه به دلیل رتبه بالاتر شاگردان محمدرضا اسلامی در تیم شیمیدُر قم به میزبانی سالن دو هزار نفری مجموعه ورزشی شهید حیدریان این شهر به انجام خواهد رسید.

شیمیدُر بهترین خط حمله مرحله مقدماتی لیگ برتر

در پایان دیدارهای مرحله مقدماتی عنوان بهترین خط حمله رقابت‌ها با ۱۹۳۵ گل زده به تیم شیمیدُر قم اختصاص پیدا کرد، تیمی که ۱۶۷۴ گل خورده نیز در کارنامه دارد و از ۲۴ بازی این مرحله به ۱۸ پیروزی، ۶ برد، تفاضل گل مثبت ۲۶۱ و ۴۶ امتیاز دست یافت و با رتبه سوم به پلی‌آف رسید.

این در حالی است که تیم شهرداری گرگان با ۱۳۵۲ گل خورده بهترین عملکرد دفاعی را در مرحله مقدماتی به نام خود ثبت کرد، نیروی زمینی تهران با ۱۴۶۴ گل زده ضعیف‌ترین خط حمله را داشت و تیم مس کرمان با ۱۹۲۳ گل خورده عنوان ضعیف‌ترین آمار دفاعی را به نام خود به ثبت رساند.

بیشترین پیروزی با ۲۲ برد در کارنامه شهرداری گرگان ثبت شد و کمترین برد را تیم نیروی زمینی تهران با دو پیروزی داشت، ضمن اینکه بیشترین باخت با ۲۲ شکست نتیجه عملکرد تیم انتهای جدولی نیروی زمینی تهران بود و کمترین باخت را تیم صدرنشین شهرداری گرگان داشت که فقط دو بار در ۲۴ مسابقه باخت.

طبق برنامه مرحله پلی‌آف، تیم شهرداری گرگان با اکسون تهران، پتروشیمی بندر امام با شهرداری بندرعباس، شیمیدُر قم با آویژه صنعت پارسا مشهد و پالایش نفت آبادان با مهرام تهران دیدار می‌کنند، بازی‌هایی که به شکل ۲ از ۳ برگزار می‌شود و تیم‌های اول تا چهارم جدول دو بازی میزبان هستند. ر.ج/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =