اخبار جعلی، اطلاع رسانی صحیح در خصوص بیماری کرونا را با مشکل مواجه می‌کند

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: متاسفانه در شرایط کنونی انتشار اخبار مختلف جعلی، اطلاع رسانی صحیح در ارتباط با بیماری کرونا ویروس را دچار مشکل کرده است.

دکتر پرویز قزلباش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص انتشار خبرهایی در فضای مجازی مبنی بر وجود موارد مثبت کرونا ویروس گفت: خوشبختانه تا به این لحظه مورد مثبت بیماری کرونا ویروس در این استان گزارش نشده و تمامی موارد ارسالی به آزمایشگاه‌ها نیز منفی اعلام شده است.

وی در خصوص تعطیلی مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: مقرر شده ستاد ملی مبارزه و مراقبت در این ارتباط تصمیم های لازم را اتخاذ کند و بطور قطع نتیجه آن تعیین کننده خواهد بود.

این مسؤول در ادامه با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس طی روزهای اخیر در استان اضافه کرد: بر این اساس ژل های ضد عفونی کننده در سطح استان به تدریج در حال توزیع بوده که تولیدات کارخانجات در این زمینه با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز به شتاب بخشی این روند کمک خواهد کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش تولیدات اقلام بهداشتی کارخانجات به طور قطع مشکلی در این زمینه ایجاد نخواهد شد و علاوه بر آن ماسک نیز از طریق مکان های مشخص شده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

قزلباش اضافه کرد: طبق هماهنگی های انجام گرفته بین معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یک مکانیزمی برای توزیع اقلام بهداشتی لحاظ شده که با سهولت بیشتری در دسترس اقشار مختلف مردم قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه دیر یا زود این بیماری وارد استان زنجان نیز خواهد شد گفت: اقدامات و تمهیدات استان می تواند به تاخیر بروز و محدودیت و کنترل این بیماری منجر شود  اما از طرفی این بیماری وارد استان های مجاور شده که احتمال بروز آن در زنجان نیز دور از انتظار نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: مردم به این نکته مهم توجه کنند که مثبت یا منفی بودن تست کرونا ویروس نباید برای عموم مهم باشد، بلکه موضوع با اهمیت این است که وظایف و اقدامات بهداشتی اعلام شده در برابر این بیماری را به نحو احسن انجام دهند.

وی اضافه کرد: رعایت مسائل بهداشتی از قبیل نظافت دست ها و شستشوی مرتب آن با آب و صابون جدی گرفته شود و در صورت  ابتلا و بروز تب و سرفه چند روزی در منزل استراحت کرده و حتما از ماسک استفاده کنند و مراقبین از بیماران نیز این اقدامات ساده را مورد توجه قرار دهد.

قزلباش تاکید کرد: مثبت و یا منفی بودن تست کرونا ویروس در این استان چیزی از وظایف محوله را کاهش نمی دهد، بر این اساس مردم نکات بهداشتی را مورد  توجه قرار دهند و در این ارتباط سیستم سلامت و بهداشت شرایط متفاوتی دارد که تمهیدات لازم را باید اتخاذ کند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: کرونا ویروس بیماری نوپدید بوده و رفتاری متفاوت از حود نشان می دهد و بر این اساس امیدواریم این بیماری باعزم ملی و همکاری مردم کنترل شده و مشکلات ناشی از آن کاهش یابد.

بر اساس اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور روز چهارشنبه درباره آخرین آمار ابتلا و فوت ناشی از ویروس کرونا در کشور بیان کرد: موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور ۴۴ مورد و فوت ناشی از آن ۴ مورد است که در مجموع آمار ابتلا به ویروس کرونا به ‍۱۳۹ نفر و آمار کل فوت به ۱۹ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =