تغییرات در بخش‌نامه بهینه سازی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان

تهران- ایرنا- معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تغییرات جدید در بخش‌نامه بهینه سازی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان را تشریح کرد.

به گزارش وزارت بهداشت،  سید کامل تقوی نژاد روز چهارشنبه درباره بخشنامه بهینه سازی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان و سامان دهی صفوف انتظار دانشگاه‌ها بیان کرد: با توجه به اینکه مناطق گوناگون کشور دارای سطوح مختلف نیاز هستند، اجرای یک نواخت این قانون ممکن است پاسخگوی نیاز تمامی مناطق نباشد، به همین دلیل بر اساس اعلام نیاز و پیشنهادهای ارائه شده دانشگاه‌های علوم پزشکی تغییراتی صورت گرفته است. به منظور بهینه کردن عدالت در توزیع مشمولان، برای فارغ التحصیلان رشته‌های دارای طرح اجباری و فارغ التحصیلان  دارای طرح اختیاری، تمدید طرح پس از تایید هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی و به شرط عدم وجود متقاضی در صف امکان پذیر است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت اظهار کرد: بند «ب»  ردیف ۵ بخشنامه بهینه سازی مبنی بر اعمال ضریب محرومیت مناطق جهت کاهش مدت طرح لغو و مقرر شد ضریب محرومیت مناطق مختلف در صورت تقاضای فرد و موافقت دانشگاه اعمال نشود و مشمول بتواند حداکثر به مدت ۲۴ ماه برای مقطع کارشناسی به بالا و ۱۲ ماه برای مقطع کاردانی خدمت کند.

تقوی نژاد با اشاره به بخشنامه ابلاغی سال ۹۳ در مورد مشمولان مرد که پس از سپری شدن خدمت نظام وظیفه مبادرت به انجام خدمت قانون یاد شده به میزان باقی مانده طرح تا سقف ۲۴ ماه می‌کنند نیز گفت: این گروه از افراد نیز بر اساس بخش نامه ابلاغی جدید، در صورت تمایل می‌توانند تا سقف ۲۴ ماه برای مقطع کارشناسی به بالا و ۱۲ ماه برای مقطع کاردانی تداوم بگیرند.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع بخش نامه قبلی این معاونت در زمینه مجاز بودن انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیزاپزشکان در منطقه یک، برای فارغ التحصیلان رشته‌های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری که متعهد خدمت به منطقه ۲ و ۳ هستند به استناد درخواست رسمی معاونت پرستاری وزارت بهداشت لغو شد.

وی با اشاره به لغو مجوز معافیت مازاد بر نیاز جهت مشمولان قانون در رشته‌های دارای طرح اجباری غیر از پزشک و دندان پزشک که بیش از ۴ ماه در نوبت انتظار شروع طرح هستند، بیان کرد: این معافیت نیز از ۴ ماه پس از تاریخ ابلاغ بخش نامه منتفی می‌شود و معافیت از طرح برای رشته‌های اشاره شده صادر نخواهد شد.

معاون وزیر بهداشت گفت: امکان ثبت تدوام طرح در سامانه رشد برای کاربران دانشگاه‌ها به فاصله یک ماه از تمام پایان طرح و در صورتی که گواهی پایان طرح صادر نشده باشد، فراهم شده است. همچنین ثبت نام مشمولان جهت تدوام طرح نیز یک ماه قبل از اتمام طرح تا ۱۵ روز پس از آن هم چنان امکان پذیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =