وزیر اقتصاد فرانسه : کرونا، اقتصاد جهانی سازی را تغییر می‌دهد

تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه درباره تاثیرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی هشدار داد و گفت که این بیماری رویدادی است که اوضاع را در اقتصاد جهانی سازی تغییر می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، "برونو لومر" وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، ویروس کرونا را ”تغییردهنده بازی“ خواند و اعلام کرد و افزود : ما باید همه پیامدهای این بیماری را مد نظر داشته باشیم و آن را بسیار جدی بگیریم.  شیوع ویروس کرونا اوضاع جهانی سازی را تغییر می دهد و این زنگ خطری برای اقتصاد جهانی است.  

لومر با بیان این مطلب که اوضاع اقتصاد جهانی در صورت ادامه بحران شیوع ویروس کرونا بسیار وخیم خواهد شد، بر ”لزوم جابجایی برخی فعالیت ها“  تأکید و اعلام کرد باید در خصوص برخی زنجیره های تولید مستقل تر باشیم.

هشدارهای لومر درباره شیوع ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر اقتصاد  جهانی در حالیست که مرکز اقتصادی آکسفورد نیز امروز آسیب کرونا به اقتصاد جهان را ۱.۱ تریلیون دلار برآورد کرده است؛ شوکی کوتاه اما بسیار حاد.

«چشم‌انداز نگران‌کننده شیوع ویروس کرونا به اولین اختلال جدی در روند جهانی شدن تبدیل شده است. حالا تردیدها نسبت به ثبات اقتصاد جهانی افزایش یافته است. » بلومبرگ چنین درباره تهدید اقتصاد جهان با ویروس کرونا می‌نویسد.

تعداد مبتلایان به این ویروس به ۸۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده و تعداد تلفات آن هم به حدود سه هزار نفر رسیده است.

پایگاه «Oxford Economics» که بزرگترین مرکز پیش‌بینی اقتصادی و تحلیل داده در جهان است، گزارشی درباره آثار اقتصادی ویروس کرونا منتشر کرده است و بر اساس تخمین اقتصادی این پایگاه، بحران بین‌المللی سلامت یک تریلیون دلار از تولید ناخالص جهانی را از بین می‌برد. علت این زیان، غیبت در محل کار، بهره‌وری پایین، اختلال در زنجیره عرضه، لغو سفرها و کاهش میزان تجارت و سرمایه‌گذاری است.

بلومبرگ می‌نویسد: سرمایه‌گذاران عصبی هستند. تنها در روز دوشنبه، شاخص S&P۵۰۰ در آمریکا بیش از سه درصد کاهش یافت. این بالاترین افت شاخص از ماه فوریه ۲۰۱۸ بوده است.  

شاخص S&P۵۰۰ (عبارت Standard and Poor's index) فهرستی است از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده است که این ویروس تنها ۰.۱ درصد از رشد اقتصادی ۳.۳ درصدی جهان را در سال ۲۰۲۰ از بین می‌برد. اما با این حال، «گیتا گاپینا»، اقتصاددان ارشد در صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: «با این شیوع گسترده، شاهد سناریوهای بسیار نزولی و ترسناک برای رشد اقتصادی جهان خواهیم بود. »

شیوع گسترده این ویروس در مناطقی که به عنوان قطب اقتصادی ایتالیا به حساب می‌آیند، رشد اقتصادی کل اروپا را نیز تهدید کرده است. مقامات آمریکایی نیز اعتقاد دارند که این ویروس دیر یا زود به آن‌ها هم خواهد رسید و برای مقابله با آن، مجهز شده‌اند.

«آکسل وبر»، رئیس گروه بانکی و سرمایه‌گذاری UBS در سوئیس بسیار بدبین‌تر از صندوق بین‌المللی پول است و می‌گوید: «رشد جهانی سقوط گسترده‌ای تجربه خواهد کرد. از ۳.۵ درصد رشد پیش‌بینی شده، به ۰.۵ درصد خواهد رسید. اقتصاد چین در سه ماهه اول امسال، کاهش رشد شدیدی خاواهد داشت. »

تحلیل بانک جهانی پیش از شیوع گسترده این ویروس، محاسبه کره بود که فراگیری گسترده یک بیماری می‌تواند منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شود و در محافظه‌کارانه‌ترین برآورد ممکن، یک درصد از تولید ناخالص جهان از بین خواهد رفت. بر اساس برآورد مرکز تحلیلی «Oxford Economics»، اقتصاد آمریکا و اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۰ وارد رکود خواهد شد. این مرکز، آسیب کرونا به اقتصاد جهان را چنین توصیف می‌کند: «شوکی کوتاه؛ اما بسیار حاد برای اقتصاد جهان».

 در همین ارتباط،  صندوق بین الملل پول نیز روز یکشنبه دربیانیه‌ای اعلام کرد که شیوع ویروس مرگبار کرونا می‌تواند بهبود اقتصاد شکننده جهان را در معرض خطر قرار دهد.

بیانیه صندوق بین المللی پول در مورد تاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصادی در حالی عنوان می‌شود که وزرای مالی کشورهای گروه ۲۰ در ریاض پایتخت عربستان گردهم آمده‌اند تا در مورد روش های مهار تأثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی را به بحث و گفت و گو بپردازند.  

"کریستالینا جورجیوا" رییس صندوق بین المللی پول بعد از نشست دو روزه نشست گروه ۲۰ گفت: رشد جهانی بعد از بازگشت متوسط در سال جاری به ۳.۳ درصد رسید که این رقم در سال گذشته ۲.۹ درصد بوده‌است.   

وی در بیانیه‌ای افزود: ویروس کرونا فعالیت اقتصادی چین را مختل کرده و می‌تواند روند بهبود رشد جهانی را نیز در معرض خطر قرار دهد.  

جورجیوا تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا می‌تواند رشد اقتصادی چین را به ۵.۶  درصد برساند که این میزان که چهاردهم درصد (۰.۴) پایین‌تر از چشم‌انداز رشد اقتصادی چین در ژانویه (دی-بهمن) است.  

طبق آخرین اخبار رسمی تا روز یکشنبه در مجموع ۷۸ هزار و ۷۲۴ نفر در سطح جهان مبتلا به ویروس کرونا شدند  که ۷۶ هزار و ۹۳۶ نفرشان در چین هستند.   

از این مجموع ۲ هزار و ۴۶۲ نفر فوت کرده‌اند که دو هزار و ۴۴۲ نفر آن چینی هستند.   

کمیسیون بهداشت ملی چین گزارش کرد که ۲۳ هزار و ۹۲ نفر از مبتلایان درمان شده‌اند.  

۹۰۴۱

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha