نعمات بارش و مقابله با محتکران، اخباری خوش مانده زیرآوار کرونا

استان‌ها - ایرنا - در لابه لای صدها خبر نگران کننده از بروز سیل و زلزله و شیوع ویروس کرونا که بر افکار عمومی آوار شده است، خبرهایی خوش نیز مانند افزایش ذخیره سدها و مقابله با محتکران اقلام بهداشی و معافیت اماکن گردشگری از جرایم لغو قراردادها نیز شنیده می شود که در این گزارش تعدادی از آنها مرور خواهد شد.

سایت‌های استانی ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین رویدادهای استان‌ها منتشر می‌شود.

گران فروشی و احتکار اقلام بهداشتی تخلفی مستحق مجازات

مقابله با سودجویانی که از ترس و نیاز مردم می خواهند باری برای خود ببندند، امری ضروری است و در این میان کمبود اقلام بهداشتی در روزهایی که کرونا عرضه اندام می کند در جامعه بیش از هر زمان دیگری خاطر مردم را نگران کرده است و برای رفع این دغدغه ، مسئولان در اغلب استانها به تکاپو افتاده ند .

داریوش صفاری معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از جمله افرادی است که امروز خبر داد ۲ واحد صنفی که ماسک را به قیمت گران و بیشتر از نرخ قانونی به مردم می‌فروختند، شناسایی و پس از تشکیل پرونده راهی مراجع قضایی شدند.

در پی شیوع ویروس کرونا در کشور ، همدان هم از جمله استان هایی بود که با افزایش تقاضای مردم برای خرید اقلام بهداشتی و کمبود ماسک در داروخانه ها و تجهیزات پزشکی مواجه شد.

رامین صادقی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل هم امروز چهارشنبه گفت: با محتکران ماسک و مایع  ضدعفونی‌کننده در اردبیل بدون اغماض برخورد می‌شود.

وی اظها داشت که در پی تقاضای کاذبی که برای ماسک و مواد ضدعفونی کننده در استان به وجود آمده متاسفانه برخی از افراد دست به سوءاستفاده زده اند و مبادرت به گران‌فروشی و احتکار این محصولات کرده‌اند.

صادقی از شهروندان تقاضا کرد در صورت مشاهده نگهداری و انبار ماسک و مواد ضدعفونی کننده و هرگونه تخلف از قبیل گران‌فروشی، احتکار یا عدم درج قیمت موارد را از طریق سامانه ارتباطی ۱۲۴ اعلام نمایند تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

محسن نیک ورز دادستان عمومی و انقلاب سیرجان هم امروز از کشف ۳۰ هزار ماسک احتکار شده در این شهرستان خبر داد و گفت: ماسک ها از یک واحد صنفی عرضه وسایل پزشکی کشف و ضبط شد.

افزایش بارش ها، بهبودی حال سدها و بروز پدیده گرد و خاک به عنوان آثار جنبی

میزان بارش در هفته جاری با توجه به الگوهای چند سال گذشته از حد انتظار بیشتر شد و این روند از یک سو باعث افزایش چشم گیر ذخایر آب در پشت شماری از سدهای کشورمان شد و از سوی دیگر پدیده گرد و خاک را به عنوان آثار جنبی تغییرات دمای آب و هوا برای تعدادی از استان ها به ارمغان آورد.

بهرام درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه امروز اعلام کرد که ۹۴۲ میلیون متر مکعب آب معادل ۷۰ درصد کل ظرفیت، آب پشت سدهای استان است.

وی اظهارداشت: ۱۲ سد مخزنی در استان کرمانشاه وجود دارد که این سدها در مجموع یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت دارند و اکنون ۷۰ درصد ظرفیت این سدها پر است .

به گفته وی  در روزهای گذشته به دلیل شدت بارش ها ۱۵ میلیون متر مکعب آب وارد مخازن سدهای استان شد و روند ورود آب به سدها همچنان ادامه دارد.

محمد خسروی مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه هم امروز گفت : طی ۲۴ ساعت گذشته کنگاور با ۱۰۴ میلیمتر بیشترین و قصرشیرین با ۱۲ میلیمتر کمترین میزان بارندگی را داشته‌اند.

به گفته خسروی، در نتیجه فعالیت این سامانه، شهرهای کرمانشاه ۸۴، روانسر ۷۰، سرپل ذهاب ۳۱، اسلام آبادغرب ۸۷، سنقر ۶۰، گیلانغرب ۳۴، پاوه ۶۱، جوانرود ۵۲، صحنه ۹۶، هرسین ۹۱، ثلاث باباجانی ۲۷ و دالاهو ۶۷ میلیمتر بارش داشته اند.

از ابتدای مهر ماه تاکنون ۶۰۳ میلیون متر مکعب آب وارد سدهای استان کرمانشاه شده است.

 سعید رئوفی نسب مدیرعامل سد و نیروگاه دز امروز شرایط این سد را عادی عنوان کرد و گفت : حجم آب ورودی به دریاچه سد دز از ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه به سه هزار و ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده ‌است.

به گفته وی حجم آب ورودی گاهی به چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه هم رسیده اما با تمهیدات اندیشیده شده میزان خروجی آب از سد دز را در حال حاضر ۲۵۰ متر مکعب بر ثانیه ثابت نگه داشته اند.

بهروز  مرادپور مدیر کل هواشناسی لرستان هم امروز گفت : طی ۳۸ ساعت گذشته متوسط بارش استان به ۹۴.۷ میلیمتر رسید و تا ساعت ۳۰ دقیقه بامداد امروز شهرستان نور آباد با ۱۳۷.۰ میلیمتر بیشترین میزان بارش را داشته که همین امر موجب بروز سیلاب در این شهر شده است.

 مهدی آخوندی کارشناس اداره کل هواشناسی استان قزوین هم در همین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت که طی شبانه روز گذشته بارش باران در شهرستان آوج به ۶۷ میلی‌متر و برف به ۲۵ سانتی‌متر رسیده و میزان بارش‌ها در قزوین به ۲۹ میلی‌متر رسیده است.

ولی بهره مند کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز بارندگی های اخیر در استان خود را تا ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه امروز ۵۸ میلیمتر باران در قلعه رئیسی از توابع در شهرستان کهگیلویه عنوان کرد.

او به خبرنگار ایرنا گفت: میزان بارندگی های شب گذشته در موشمی زیلایی ۵۴، سرآسیاب یوسفی ۴۲.۵، دیشموک ۴۲، لنده ۳۹، جاورده ۳۳، سرفاریاب ۳۲، بوستان باشت ۳۰، یاسوج ۲۴، باشت ۲۳، چرام ۲۴، دهدشت ۲۱، دوگنبدان ۱۹.۳، سی سخت ۱۸، آبده گاه ۱۸، قلعه دختر ۱۷، گنجه ای ۱۷.۵،لیکک ۱۵.۹، سوق ۱۳ و امامزاده جعفر ۱۲.۲ میلیمتر باران بوده است.

مهرداد قطره سامانی معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری هم گفت : میزان بارش‌های طی دو روز اخیر تاکنون در شهرستان کوهرنگ ۱۹۰ میلیمتر باران و ۴۰ سانتی‌متر برف گزارش شده است.

البته او یادآور شد که میانگین بارش‌های سال آبی استان ۳۲۰ میلیمتر است که این بارش‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۴۹۸ میلیمتر بود با کاهش ۳۵ درصدی و در مقایسه با دوره مشابه میانگین بلندمدت که ۳۸۴ میلیمتر است ، با کاهش ۱۷ درصدی مواجه است.

گزارش سازمان هواشناسی استان هرمزگان هم اعلام کرده است که در بهمن‌ماه امسال ایستگاه رودان در این استان با ۲۰۹.۱ میلیمتر بیشترین مجموع بارش را در کشور داشته است.

ارزیابی اولیه از میزان خسارت مالی زلزله قطور آذربایجان غربی اعلام شد

ارزیابی اولیه خسارت وارد شده به منازل روستایی در مناطق زلزله‌زده خوی طی دو روز گذشته به سرانجام رسید و همزمان آواربرداری نیز در این منطقه شروع شده است و توزیع اقلام امدادی تا شدت گرفته است .

خبرها تا شامگاه سه‌شنبه حاکی است که در پی پیگیری‌های خبرنگار ایرنا در ارتباط با نیازهای مناطق زلزله‌زده خوی برخی از دغدغه‌های مردم از جمله وضعیت بهداشتی و زمان پرداخت غرامت ساختمان‌های تخریبی منجر به دریافت پاسخ مسوولان حاضر در صحنه شده است.

با اتمام ارزیابی اولیه مشخص شد که ۴ هزار واحد مسکونی روستایی تخریب شده اس که نیازمند بازسازی کامل هستند.

گرد و خاک ، پدیده همزاد بارش و تغییرات دما در مناطق پیرامون

وزش باد به عنوان عامل ایجاد پدیده گرد و خاک ، خود زاده اختلاف دما در دو نقطه همجوار است و چند سالی است که استان هایی مانند خوزستان و کرمانشاه با شروع بارش در ارتفاعات زاگرس و سرمای ناشی از آن ، شاهد شدت وزش باد و برخاستن گردو خاک هستند.

مدیریت بحران استان خوزستان امروز با صدور اطلاعیه ‎ای از وقوع پدیده گرد و خاک در این استان طی روز چهارشنبه خبر داد.

به گزارش ایرنا در این اطلاعیه آمده است که یک توده گرد و خاک روی کشورهای عراق و عربستان تشکیل شده  است و انتظار می رود با ورود آن به منطقه کاهش دید افقی و افزایش آلایندگی گرد وخاک در مناطق مرکزی ،غربی و جنوبی استان رخ دهد که این پدیده برای پس از خروج سامانه بارشی پیش بینی می شود.

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان هم وقوع گرد و غبار را در ۱۳ شهر این استان گزارش کرده که بیشترین گرد و غبار در شوش با چهار برابرحد مجاز ثبت شده ‌است.

این در حالی است که بیشتر نقاط خوزستان دیروز شاهد بارندگی شدید بود امروز ۹ شهر خوزستان درگیر گرد و غبار بودند و دیروز سه شنبه میزان گرد وغبار در آبادان به ۷.۵ برابر حد مجاز رسید و همزمان در اهواز شاهد بارندگی بودند.

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه هم اعلام کرد که گرد و غبار شدید از صبح چهارشنبه وارد استان شده و وضعیت هوای شهرستان‌های غربی این استان را در حالت بحران قرار داده است.

به گفته او به دنبال فعالیت سامانه بارشی و وزش باد شدید در استان موجی از گرد و غبار غلیظ وارد آسمان شهرستان‌های غربی شده است.

این گرد و غبار دید افقی را در شهرستان های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب به کمتر از ۲۰۰ متر رسانده و وضعیت هوای این شهرستان ها را در حالت بحران قرار داده است.

بهروز یاراحمدی رییس اداره هواشناسی بروجرد نیز امروز گفت : بعد از ۲ روز بارندگی شدید و وقوع سیلاب در منطقه از امروز چهارشنبه آسمان این شهرستان غبارآلود می‎شود.

به گفته وی توده گرد و غبار از جنوب کشور وارد این شهرستان خواهد شد و افق دید را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد و تا ۲ روز نیز در این شهرستان پایدار است.

احسان عراقی زاده معاون راهداری اداره ‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان هم امروز اعلام کرد محور ارتباطی این استان در محدوده انار - یزد به علت توفان شن و کاهش شعاع دید افقی کمتر از ۵۰ متر است .

اهدای عضو ، خبری تلخ و شیرین

امروز در مشهد خبر اهدای اعضای بدن بیماری میانسال که به خاطر مرگ مغزی به جان سه بیمار نیازمند عضو حیاتی دوباره بخشیده بود ، باز تجربه خبری تلخ و شیرین را تداعی کرد.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه به نقل از مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی این دانشگاه گزارش داد که  در نهصد و هشتاد و یکمین عمل اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی این دانشگاه، بیمار مرد ۵۵ ساله‌ای ساکن مشهد پس از انجام مراحل تأیید مرگ مغزی و رضایت خانواده‌اش در بیمارستان منتصریه تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفت.

قسمتی از پوست این بیمار مرگ مغزی جهت پیوند به بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) مشهد ارسال شد.

شیرخشک منظر اجازه صادرات

احمد اکبریان رییس هیات مدیره اتحادیه دامداران استان البرز گفت که از حدود یک و نیم سال پیش که صادرات شیرخشک به کشورهای دیگر به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، ممنوع شده، ضرر زیادی به تولیدکنندگان وارد شده است.

او به خبرنگار ایرنا گفت که تا پیش از ممنوعیت صادرات شیرخشک، ماشین های جمع آوری شیر برای واحدهای کارخانه لبنیات در کمترین زمان اقدام به تخلیه شیر می کردند ولی اکنون برای تخلیه شیر از این واحدها ساعت ها معطل می شوند.

وی اظهار داشت: صادرات شیر خشک علاوه بر اینکه ارزآوری مناسبی برای کشور دارد، از هدررفت مازاد تولید شیرخام در کشور جلوگیری می کند.

به گفته وی اکنون ۳۰ هزار تن شیرخشک دپو شده در کشور داریم که می توان به کشورهای مختلفی همچون عراق، روسیه و افغانستان صادر کرد.

مقابله با آفت ملخ

سعید نارویی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سرباز در جنوب استان سیستان و بلوچستان گفت : ۴۶۰ هکتار از مراتع این شهرستان از آبان ماه امسال تاکنون علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

وی اظهار داشت که ۸۰ هکتار از این مبارزه در ۲ روز اخیر در شهرستان سرباز سمپاشی شده است و تاکنون کار مبارزه علیه ملخ صحرایی بالدار در سطح ۲۸۰ هکتار و پوره ملخ در سطح ۱۸۰ هکتار به اتمام رسیده است.

معافیت از جریمه لغو قرارداد برای اماکن گردشگری  

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کنسل کردن تورهای داخلی، خارجی و رزرواسیون واحدهای اقامتی به دلیل شرایط ویژه موجود در کشور مشمول جریمه نمی‌شود.

یوسف بیدخوری افزود: با توجه به شرایط موجود در کشور و شیوع بیماری کرونا در چند استان کشور، شاهد افزایش درخواستها و مراجعات مردم برای کنسل کردن تورهای سفر و گردشگری در استان به مقاصد مختلف هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =