۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۷
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 83692384
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام آذری: بر اثر جنگ قره باغ ۲۰ هزار شهروند آذربایجانی جان باختند

باکو – ایرنا –سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت: بر اثر جنگ قره باغ  نزدیک به ۲۰ هزار نفر از شهروندان جمهوری آذربایجان جان باختند و ۵۰ هزار نفر نیز مجروح شدند .

  «لیلا عبدالله اوا» روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد حادثه شهر خوجالی جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ که این کشور آن را  «کشتار دسته جمعی ساکنان بی دفاع شهر» می خواند، گفت: بر اثر این مناقشه یک پنجم از سرزمینهای جمهوری آذربایجان تحت تصرف نیروهای ارمنی درآمد .

 وی حادثه شب ۲۶ فوریه سال ۱۹۹۲ میلادی در شهر خوجالی را «جنایت خونین و بی رحمانه علیه ساکنان غیر نظامی» این شهر توصیف کرد.

 وی افزود: در جریان حمله نظامیان ارمنی به خوجالی ۶۱۳ نفر از جمله ۶۳ کودک و ۱۰۶ زن کشته و یک هزار ۲۷۵ نفر نیز به اسارت درآمدند .

 مردم و دولت جمهوری آربایجان همه ساله در روز  ۲۶ فوریه مراسم های گرامیداشت قربانیان حادثه شهر خوجالی را برگزار می کنند .

 مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ به درگیری نظامی ۲ کشور منجر شد.

در نتیجه این مناقشه، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان در آمد.

در ماه مه ۱۹۹۴ (اردیبهشت ۱۳۷۳) میان طرفین مناقشه، آتش بس برقرار شد اما میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا حال نتیجه‌ای نداشته است.

 جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ قره باغ و در دوره های بعدی کمک های خود به آوارگان جنگی جمهوری آذربایجان را هرگز دریغ نکرده و در چند سال متوالی با ارایه کمک های بشردوستانه مستمر در خصوص تامین نیازهای این افراد  اسکان یافته در چند شهرک چادری ، اقدام کرد  .

 ایران در جریان حمله نیروهای ارمنی در ماه اکتبر سال ۱۹۹۳ میلادی به شهرستان «زنگیلان» جمهوری آذربایجان واقع در نزدیکی مرز کشورمان ، به ساکنان این شهرستان که در محاصره کامل قرار گرفته بودند ، اجازه تردد به خاک ایران و نجات از مرگ حتمی را داده بود .

 جمهوری اسلامی ایران همچنین همواره از حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ و برقراری تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =