منبع نزدیک به الحلبوسی: رییس پارلمان عراق به کابینه علاوی رای نمی دهد

بغداد – ایرنا - جلسه رای اعتماد به کابینه «محمد توفیق علاوی» در حالی قرار است فردا پنجشنبه برگزاری شود که یک منبع نزدیک به «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق گفت که وی با علاوی اختلاف نظر جدی دارد و به او رای نخواهد داد.

این منبع که ترجیح داد نامش فاش نشود در مصاحبه با السومریه نیوز اظهار کرد که با علاوی نخست وزیر مکلف از نظر برنامه و اصول اختلاف نظر داریم. وی تاکید کرد که نمایندگان اهل سنت (ائتلاف اتحاد نیروهای عراق) در نشست رای اعتماد به کابینه نخست وزیر جدید شرکت نخواهند کرد و به آن نیز رای نمی دهند؛ حتی اگر تمام وزارتخانه ها را به ما بدهد.

همچنین دفتر محمد الحلبوسی رییس پارلمان عراق در بیانیه ای در مورد جلسه ویژه برای تعیین تاریخ برگزاری نشست رای اعتماد به کابینه که روز دوشنبه برگزار شد، اعلام کرد که رئیس پارلمان در این جلسه اختصاصی تصمیم گرفت که روز پنجشنبه ساعت ۱۳ ظهر (۱۳:۳۰ به وقت تهران) را برای جلسه رای به دولت جدید انتخاب کند. مشروط بر اینکه نخست وزیر جدید طبق قوانین داخلی پارلمان، برنامه وزیران و سوابق آنها را پیش از زمان برگزاری نشست رای اعتماد به پارلمان ارسال کند.

در همین حال نخست وزیر جدید و مکلف عراق روز گذشته (سه شنبه) از وجود طرحی خبر داد که تمام قد برای رای عدم اعتماد به کابینه وی در مجلس تلاش می‌کند.

علاوی در صفحه توییتر خود نوشت که عده ای دست به کار شده اند تا دولت وی نتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد.

علاوی گفت که من شنیده ام برخی به سبب ناتوانی در رسیدن به مقاصد خود و اینکه وزارتخانه ها در اختیار افراد مستقل و بیطرف قرار گرفته در طرحی برای شکست کابینه و عدم رای اعتماد مجلس تلاش می کنند.

وی افزود که این طرح شامل پرداخت پول های هنگفت به نمایندگان و پنهان کردن رای آنان است؛ امیدوارم این اطلاعات نادرست باشد.

این اظهارات علاوی به محض انتشار خشم بسیاری از گروه های سیاسی مخالف حتی برخی موافقان وی را در پی داشت که در یکی از آنها مدیرکل حقوقی پارلمان عراق از دادستان این کشور خواسته تا علاوی را برای آنچه اتهام به نمایندگان نامیده مورد پیگیرد قانونی قرار دهد.

گروه های سیاسی اهل سنت و کرد مخالفان اصلی علاوی و کابینه جدید هستند، به اعتقاد این گروه ها، نخست وزیر بدون مشورت با آنها و در نظر گرفتن سهمیه ها وزیران کابینه را انتخاب کرده است.

در دو روز گذشته زمزمه هایی مبنی بر ورود برخی موافقان علاوی به جرگه مخالفان وی شنیده شده است.

قرار بود نشست رای اعتماد دوشنبه گذشته برگزار شود که به علت اختلاف نظر بین گروه های سیاسی مجلس بر سر ارسال نشدن اسامی کابینه پیش از برگزاری جلسه، امروز چهارشنبه موکول شد.

اختلافات سبب شد که نشست چهارشنبه نیز بار دیگر به تعویق بیفتد و به فردا (پنجشنبه) موکول شود.

محمد توفیق علاوی دوازهم بهمن گذشته با حکم «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق به عنوان نخست وزیر جدید معرفی و مامور تشکیل کابینه شد.

وی جایگزین «عادل عبدالمهدی» شده است که آذر گذشته به علت فشارهای ناشی از اعتراض های خیابانی مجبور به کناره گیری از قدرت و استعفا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =