معرفی نامزدهای بخش کتابخانه‌ای جشنواره هنرهای نمایشی کانون

تهران- ایرنا- اسامی راه‌یافتگان بخش نمایش کتابخانه‌ای هجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، دبیر هجدهمین جشنواره هنرهای نمایشی کانون با اعلام این خبر، گفت: در بخش نمایش کتاب‌خانه‌ای این دوره از جشنواره تعداد ۲۸۹ طرح و ایده از ۱۶ استان کشور به دبیرخانه ارسال شد.

امیر مشهدی‌عباس افزود: طرح‌ها و ایده‌های بخش نمایش کتاب‌خانه‌ای از سوی هیئت انتخاب شامل داوود کیانیان، فائزه فیض، فرزاد زیدی‌نژاد و آناهیتا غنی‌زاده بررسی و از بین ۲۸۹ طرح و ایده شرکت‌کننده در این بخش ۱۳ اثر در مرحله نخست انتخاب شد.
او هم‌چنین یادآور شد: این آثار از سوی اساتید نمایش کتابخانه‌ای مشاوره‌ تخصصی خواهند گرفت و پس از مشاوره به مرحله داوری اصلی راه خواهند یافت. در پایان در مرحله‌ی کشوری جشنواره، از بین این آثار سه اثر به عنوان آثار برگزیده معرفی خواهند شد.
بر همین اساس، نمایش‌های می‌شود... می‌شود به کارگردانی منیره هاشمی و آشنایی با توانایی‌های حرکتی و جسمی اثر سهراب خواجه‌نژاد هر دو از استان خراسان‌رضوی، کتاب‌های ما را بخوانید به کارگردانی مریم جهانشاهی از استان کرمان، ماهی سیاه کوچولو اثر گلشن حسنوند از استان لرستان، به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند اثر معصومه جلالیان از استان خراسان‌جنوبی و دایره زندگی به کارگردانی محمدرضا مظفری از استان کرمانشاه، به مرحله پایانی این جشنواره راه پیدا کردند.
همچنین طلسم چهل‌گیره به کارگردانی حمیدرضا استوار از استان مازندران، جعبه نقش اثر آزاده آقامیریها از استان قزوین، انتخابات در جنگل اثر فاطمه بهرامی‌مقدم، آش سنگ به کارگردانی ام‌لیلا رضایی و شیر چاه‌نشین اثر الهام خلیلی‌ورزنه هر سه از استان قم، سفر اسرارآمیز اثر عاطفه شیروانی از استان فارس و سفر مرغ باهوش به کارگردانی ساغر لطفی‌نژاد از استان تهران دیگر نمایش‌هایی هستند که از سوی هیأت انتخاب این رویداد هنری به عنوان راه‌یافته معرفی شدند.
نمایش کتابخانه‌ای‌ فعالیتی است گروهی و عضو محور که در یک بازه زمانی کوتاه (نیم روزه) با ارائه طرح اعضا یا مربی هدایت‌گر با استفاده از بازی‌های نمایشی، نمایش خلاق و تئاتر بی‌چیز (بدون آکسسوار و امکانات صحنه‌ای و لباس با کمترین امکانات) و با بهره‌گیری از بازی، نقش‌پذیری و با عروسک‌های ساده و خلاق ساخته شده از سوی گروه اجرایی، جهت کشف استعداد اعضای کانون در یک جلسه اجرا می‌شود. پیش‌تر نیز اسامی ۱۵ اثر که به بخش صحنه‌ای این رویداد هنری راه یافته بود، اعلام شد.
مرحله کشوری هجدهمین دوره از جشنواره هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار است ۲۶ تا ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ در اهواز برگزار شود.

«آخرین پرنده، آخرین سنگ» سیدمهدی شجاعی بازنشر شد

کتاب آخرین پرنده، آخرین سنگ به نویسندگی سیدمهدی شجاعی از کتاب‌های انتشارات پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ ششم رسید. در خلاصه داستان این کتاب آمده است: «ابرهه، پادشاه یمن، از این‌که کعبه مرکز توجه مردم خداپرست قرار گرفته است، احساس حسادت می‌کند. بازرگانان بزرگ، حجاز را به خاطر وجود کعبه مرکز تجاری خود ساخته و به یمن بی‌توجه مانده‌اند. همین امر، ابرهه را عذاب می‌دهد و او را به ساختن معبدی بزرگ و مجلل در «صنعا» وا می‌دارد، اما سرانجام آتش خشم او به نزدیکی کعبه می‌رسد و...»
کتاب، روایت واقعه حمله این فرمانده یمنی به مکه برای تخریب کعبه است و شرح سنگباران شدن او و سپاهش از سوی پرندگان که بیان آن در قرآن و در سوره فیل آمده است.
زنده‌یاد علی اصغرزاده، طراحی و سازندگی لوح‌های کتاب آخرین پرنده، آخرین سنگ را برعهده داشته است.
این کتاب که مناسب کودکان بالای ۱۱ سال است در چاپ ششم با شمارگان ۲هزار و ۵۰۰ نسخه، به چاپ رسیده است. پیش‌تر نیز ۴۵ هزار و ۴۵ نسخه از این کتاب از سوی کانون منتشر شده است.
کتاب آخرین پرنده، آخرین سنگ که اولین بار در سال ۱۳۷۸ منتشر شده است، اکنون در فروشگاه‌های کانون پرورش فکری سراسر کشور و مجموعه شهر کتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =