توصیه های معاون علوم پزشکی یاسوج درباره بیماری کرونا

گچساران - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی یاسوج با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد یکی از پاک ترین استان های کشور درباره بیماری کرونا گفت: مهمترین مساله خودداری از سفر به استان های دیگر برای گردشگری است.

محمد مهدی بانشی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: رعایت کامل اصول ایمنی و بهداشت فردی در دید و بازدیدهای عید نوروز مساله مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: رعایت فاصله حداقل یک متر، خودداری از دست دادن و روبوسی کردن، گرفتن دستمال کاغذی بر روی بینی هنگام عطسه و انداختن آن در سطل های درب دار از جمله توصیه هایی است که باید مورد توجه جدی مردم قرار گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی یاسوج با یادآوری اینکه قلیان به عنوان یکی از راه های سرایت بیماری کرونامحسوب می شود ابراز داشت: حدود ۱۰۰ واحد قلیانسرا با یکهزار قلیان در استان با مشارکت واحدهای خدماتی فعال تعطیل شده و مردم توجه داشته باشند از قلیان به صورت گروهی در منزل نیز استفاده نکنند.

بانشی با تقدیر از برخی افراد که اعلام کردند آئین های چهلمین روز درگذشت وابستگان خود را برگزار نمی کنند تصریح کرد: آئین های ختم و عروسی می تواند از مهمترین مکان های سرایت ویروس باشد.

وی بیان کرد: هماهنگی های لازم برای خودداری رانندگان مسیر تهران به شهرهای کهگیلویه و بویراحمد از حمل و نقل مسافر بین راهی به ویژه در استان قم انجام شده است اما شهروندان علوم پزشکی را در شناسایی افرادی که از استان قم وارد استان شده اند را یاری کنند تا غربالگری و آزمایش های بالینی بر روی آنان انجام شود.

بانشی عنوان کرد: کلینیک های سیار برای معاینه مسافران در ترمینال ها یا پلیس راه های استان راه اندازی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌ پزشکی یاسوج با یادآوری کمبود الکل در بازار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم اجازه دهند این مواد بهداشتی به گروه های آسیب پذیر برسد.

بانشی تاکید کرد: نخستین محموله الکل از سوی یک واحد تولیدی در استان تولید و امروز بین مراکز درمانی به عنوان مهمترین مراکز مصرف کننده این مواد بهداشتی توزیع می شود.

وی بیان کرد: محموله های بعدی به مرور براساس نیاز برای مصارف مردم توزیع خواهد شد.

بانشی ابراز داشت: شهروندان به ویژه در مناطق گرمسیری از محیط های طبیعی جنگل ها به جای پارک و بوستان های تفریحی برای گذران اوقات فراغت استفاده کنند.

تاکنون یک بیمار با ویروس کرونای  مثبت در استان شناسایی شده است که با شرایط خوب در منزل قرنطینه شده است.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۴۱ مبتلا ،۲۲ فوتی،۵۴ بهبود یافته رسیده است و ۲۰ استان کشور نیز درگیری این بیماری هستند.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.  

در معمولی‌ترین حالت، این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر  را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است، کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =