۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۷
کد خبرنگار: 957
کد خبر: 83691948
۰ نفر

برچسب‌ها

سد سورال دهگلان سرریز کرد

سنندج - ایرنا - معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه حجم سد سورال ۱۱ میلیون مترمکعب است، گفت: این سد مخزنی در شهرستان دهگلان بر اثر بارندگی‌های ۲ روز اخیر سرریز کرد.

پدرام لعلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این سد در سه کیلومتری جنوب غربی روستای سورال از توابع شهرستان دهگلان قرار دارد، افزود: طول تاج این سد ۲۴۰ متر، عرض تاج هفت متر و ارتفاع از بستر رودخانه ۴۱ متر است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه اراضی تحت پوشش آبیاری تحت فشار سد سورال حدود یک هزار و ۲۰۰ هکتار است، تاکید کرد: مردم از حضور در پایین دست این سد و تردد در حاشیه رودخانه سورال خودداری کنند.

لعلی یادآور شد: ظرفیت مابقی سدهای استان هنوز پر نشده و با توجه به کاهش ۵۰ درصدی بارش‌های کردستان در سال زراعی جاری و خالی بودن بخش مهمی از ظرفیت‌ سدهای کردستان این سازه‌ها طرفیت پذیرش آب با دبی‌های مختلف را دارند.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستانها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ دشت بوده که ۵ دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ دشت دیگر درجنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه ـ دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

از مجموع ۳۳ سد استان، ۱۱ سد در حال بهره برداری، ۱۰ سد در دست اجرا و ۱۲ مورد نیز مطالعاتی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =