برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد با چهار ماه تاخیر

تهران- ایرنا- کارگردان و مشاور عالی نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد با تاکید بر عدم ملغی شدن این رویداد که بنا بود در دهه نخست اسفندماه ۱۳۹۸ برگزار شود، گفت: به دلیل اهمیت سلامت جامعه و بهره عموم مردم از شادی جشنواره، این رویداد با سه تا چهار ماه تاخیر برگزار خواهد شد.

مرضیه برومند در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به تعویق افتادن نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: تردیدی در این مسئله وجود ندارد که مفهوم سلامتی برای عموم افراد جامعه در هر شرایطی به‌عنوان اصلی‌ترین مؤلفه فعالیت‌های جامعه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این زمینه فعالیت‌های هنری نیز مانند دیگر بخش‌های جامعه از شرایط به‌وجود آمده تبعیت خواهند کرد و مهم‌ترین مسئله را سلامتی مردم قرار خواهند داد.

جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد منحل نشده است

به دلیل شیوع ویروس کرونا در بسیاری از نقاط کشور مانند اغلب بسیاری از کشورهای جهان تصمیم بر این گرفته شد که نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی که بنا بود از ۹ تا ۱۳ اسفندماه در یزد برگزار شود به تاریخ دیگری موکول شد و بنا داریم تا این جشنواره را در سه یا چهار ماه آینده بعد از به ثبات رسیدن شرایط عمومی سلامت جامعه برگزار کنیم.

هنرمند همواره در خدمت مردم است

کارگردان فیلم سینمایی شهر موش‌ها با اشاره به این مسئله که همواره هنرمند و تولیدات هنری در راستای تعالی فرهنگی و در نگاهی کلان‌تر در خدمت مردم جامعه بوده است یادآور شد: تئاتر به‌عنوان هنری زنده، پویا و جریان‌ساز یکی از مهم‌ترین الگوهای رفتارهای فرهنگی در جامعه است. به همین سبب هنرمندان تئاتر تلاش می‌کنند تا پیش از هر چیزی به مخاطبانی که به واسطه آنها این هنر دوام و بقا خواهد داشت احترام بگذارند.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره برای بهره بردن تمامی افراد جامعه از این رویداد آن هم با سلامت و تندرستی کامل به تأخیر خواهد افتاد و به هیچ وجه برگزاری این رویداد منحل نشده است.

جشنواره تئاتر عروسکی یزد، خلاء دوسالانه تئاتر مبارک را می‌پوشاند

برومند تأکید کرد: مفهوم یا مسئله‌ای به نام تولید و ارائه آثار نمایشی به مخاطبان تحت الگوی مفهوم کلان عرضه و تقاضا تعریف می‌شود. این به معنای آنست که ما در ابتدا نیازمند مخاطبانی هستیم که مطالبه آنها تولید آثار نمایشی و تئاتری در کشورمان باشد تا ما به‌عنوان هنرمندان تئاتر بتوانیم در راستای نیاز آنها تلاش کرده و حاصل تلاش خود را به مردم ارائه دهیم.

کارگردان سریال موفق تلویزیونی زی زی گولو درباره برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد گفت: برای نخستین بار پیشنهاد برگزاری این جشنواره در سال ۱۳۹۵ مطرح و بنا شد با توجه به سابقه من و میزان اثرگذاری و تأثیرپذیری هنرمندان تئاتر عروسکی از دو دوره‌ای که به‌عنوان سکان‌دار دبیری جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران - مبارک فعالیت داشتم، وقفه دوساله برگزاری این جشنواره در تهران را با شیوه برگزاری دوسالانه جشنواره‌ای دیگر در قامت بین‌المللی در یزد بپوشانیم.

وی افزود: به گونه‌ای که طی سال‌های زوج، تهران و طی سال‌های فرد، یزد به‌عنوان میزبان جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی باشد تا هرساله شاهد برگزاری این رخداد باشیم.

تئاتر عروسکی با جهان تخیل انسان‌ها گره خورده است

مشاور ارشد جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد خاطرنشان کرد: همچنین بعد از تجربه شادی‌پیمایی جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران که به پیشنهاد من برگزار شد و شاهد استقبال میلیونی مخاطبان تهرانی از این رویداد بودیم به اثرگذاری و جریان سازی تئاتر عروسکی میان عموم افراد جامعه بیش از پیش پی‌بردیم؛ چراکه دنیای نمایش عروسکی تلفیقی از هنرهای مختلف و در ارتباط مستقیم با قوه تخیل و نگاه بی‌حدومرز مخاطبان برای عینیت بخشیدن به داشته‌های ذهنی و درنوردیدن مرزهای تخیل آنها گره خورده است.

وی خاطرنشان کرد: به همین مناسبت به تعویق افتادن برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی یزد به معنای عدم برگزاری این رخداد نیست و به محض برقراری سلامت عمومی کامل در کشورمان طی سه تا چهارماه آینده این جشنواره را با حضور گروه‌های معتبر، برجسته و شناخته‌شده تئاتر ایران و دیگر کشورهای جهان در شهر یزد برگزار خواهیم کرد. 

نخستین جشنواره نمایش عروسکی یزد با دبیری بنفشه بدیعی در این شهر برگزار می‌شود. ابتدا قرار بود این جشنواره ۹ تا ۱۳ اسفندماه با هدف آشنایی هر چه بیشتر مردم این استان با ظرفیت‌های نمایش عروسکی و به عنوان وسیله‌ای برای جذب گردشگر به این شهر که جزو شهرهای ثبت شده جهانی و ملی است، برگزار شود.

مرضیه برومند که مشاور این جشنواره است، بنا داشت برای روحیه‌بخشی به مردم و شاد کردن آنان، برنامه شادپیمایی را که در سه دوره دبیری او در جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک برپا شده بود، در یزد نیز برگزار کند.

بیماری کووید-۱۹ که ناشی از ویروس کرونا جدیدی است از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت. این بیماری تا امروز (سه شنبه) باعث فوت ۲ هزار و ۷۰۴ نفر در جهان شده است که بیشتر آنان در چین بوده‌اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد که تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر فوت کرده‌اند.

این بیماری اگرچه واکسن و درمان خاصی ندارد؛ قابل پیشگیری است و به‌ راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به این کرونا جلوگیری کرد؛ مردم باید از تردد و تماس‌های غیرضروری و حضور در اجتماعات پرهیز کنند، فاصله منطقی را با همه افراد (یک متر) رعایت کرده و روبوسی و دست دادن‌ را کنار بگذارند. همچنین افرادی که علائم سرماخوردگی دارند، در منزل بمانند، به سرعت مراقبت‌های درمانی را از طریق پزشکان انجام دهند و با سایر افراد تماس نداشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =