اردن طرح  شهرک‌سازی جدید صهیونیست‌ها را مغایر قوانین بین‌المللی دانست

تهران - ایرنا - وزارت امور خارجه و مهاجرین اردن طرح رژیم صهیونسیتی برای ساخت سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در شرق قدس اشغالی را مغایر با قوانین بین‌المللی دانست.

وزارت امور خارجه و مهاجریان اردن در بیانیه‌ای به نقل از وزیر امور خارجه این کشور ضمن محکوم کردن این تصمیم رژیم صهیونیستی اضافه کرد: این تصمیم نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قوانین حقوق بشر و مغایر با مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است. 

" ایمن صفدی " وزیر امور خارجه و مهاجران اردن در این بیانیه که روز چهارشنبه  منتشر شد، تصمیم رژیم صهیونیستی را یک اقدام یک جانبه بسیار خطرناک دانست و افزود: این تصمیم راهبرد در نظر گرفته شده برای تشکیل دو کشور بر اساس تصمیمات بین‌المللی که تنها راه رسیدن به یک صلح عادلانه است را تضعیف می‌کند.

وزیر امور خارجه اردن نسبت به عواقب این طرح هشدار داد و تاکید کرد که جامعه جهانی باید اقدامات موثری برای جلوگیری از اجرای آن انجام دهد.

وی از رژیم صهیونیستی خواست تا از ساخت و گسترش شهرکهای صهیونیست نشین مطابق تعهدات خود به عنوان یک قدرت اشغالگر دست بردارد.

پیشتر نیز آلمان و انگلیس با صدور بیانیه‌ای نسبت به تصمیم اخیر رژیم صهیونیستی برای ساخت واحدهای مسکونی در قدس شرقی عمیقاً ابراز نگرانی کردند و خواستار  تجدیدنظر فوری در این خصوص شدند.

نبیل ابوردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیروز ( سه شنبه ) تصمیم تل‌آویو برای احداث واحدهای مسکونی جدید در شرق شهر قدس را نتیجه سیاست‌های جانبدارانه آمریکا از اسرائیل دانست و هشدار داد که پیگیری این سیاست تنها به خشونت و درگیری بیشتر در منطقه منجر خواهد شد.

منابع صهیونیستی پیش از این اعلام کردند که نتانیاهو تصمیم گرفته سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در شرق شهر قدس احداث کند.

این منابع فاش کردند که هدف از این اجرای این تصمیم، عملی کردن طرح شهرک سازی معروف به «E۱» است که در چارچوب آن قرار است شهرک «معالیه ادومیم» در شرق قدس گسترش یابد تا به قدس غربی برسد.

فلسطینی‌ها بارها هشدار داده‌اند که اجرای این طرح به معنای جدا کردن قدس شرقی از محیط فلسطینی آن است و ارتباط میان شمال کرانه باختری و جنوب آن را قطع می کند و فرصت راه حل تشکیل دو کشور را رسما از بین می برد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha