نیروگاه های آذربایجان‌شرقی در صورت تامین سوخت گازسوز می‌شوند

تبریز- ایرنا- مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان گفت: با تامین سوخت گاز بلافاصله و در عرض یک ساعت سوخت تمامی نیروگاه های استان تغییر خواهد یافت و پیگیر آن هستیم تا سوخت نیروگاه ها گازی شود.

ناصر معینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد: با توجه به وضعیت شبکه و نیاز به تولید برق، ضروری است واحدها به صورت مطمءن و مستمر تولید خود را ادامه دهند تا خاموشی رخ ندهد.

وی با بیان اینکه متولی سوخت ما نیستیم، گفت: این شرکت متولی تولید برق است و برق بیش از ۲ میلیون مشترک در استان را تامین می کند.

معینی با اشاره به اینکه اکنون ۵۰ درصد نیروگاه های کشور برای تعمیرات دوره ای جهت آمادگی برای پیک تابستان از مدار خارج شده اند، گفت: در وضعیت کنونی بقیه نیروگاه ها که در مدار هستند متولی تولید برق کشور هستند و تولید مازاد نداریم.

وی ادامه داد: براساس آخرین آمار تولید برق در کشور به صورت سربه سر است و هرچه تولید می شود، به مصرف می رسد و تولید مازاد وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان با بیان اینکه هرگونه خروجی واحدها منوط به اعمال خاموشی است، گفت: بیش از یک هزار و ۵۰۰ مگاوات در شرایط کنونی در استان برق تولید می شود که در وضعیت کنونی مصرف استانی را تامین می کند .

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی دارای سه نیروگاه تبریز ، بناب و صوفیان است، افزود: با توجه به اینکه سوخت مازوت موجب ایجاد آلودگی است مایل به مصرف مازوت در نیروگاه ها نیستیم و از این رو از پالایشگاه تبریز در خواست مازوت سبک کردیم که میزان گوگرد آن یک هشتم گوگرد سنگین بوده و آلودگی آن کمتر است.

معینی اظهار کرد: استفاده از مازوت سبک برای سیستم های نیروگاه مناسب نیست ولی برای جلوگیری از افزایش آلودگی از مازوت زیر ۲۸۰ استفاده می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از سوخت مازوت بنا به تایید شورای تامین استان انجام شده است و تا ۲۹ اسفند مجاز به استفاده هستیم و به محض تامین گاز مورد نیاز، سوخت نیروگاه ها تغییر خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان با تاکید بر اینکه در نیروگاه‌های استان، مسایل زیست محیطی با جدیت مورد توجه قرار می‌گیرد تاکید کرد: سوخت اول نیروگاه‌های استان، گاز و سوخت دوم مازوت است.

به گزارش ایرنا، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها نقش مهمی در افزایش آلودگی هوا دارد.

هوای تبریز در سه روز گذشته ناسالم برای گروه های حساس بود.

در نشست روز گذشته کارگروه کاهش آلودگی هوای تبریز، مدیریت نیروگاه این شهر مکلف به متوقف کردن استفاده از مازوت و بکارگیری گاز طبیعی برای تولید برق شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha