۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱:۱۱
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 83691224
۱ نفر

برچسب‌ها

نوای موسیقی مقامی خراسان در پرتغال  طنین انداز شد

مادرید- ایرنا- برنامه شب موسیقی مقامی خراسان به مناسبت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار ایرانی در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو، در مرکز فرهنگی اسماعیلیه شهر لیسبون برگزار شد.

در این برنامه که جمعی از سفرا و دیپلماتهای مقیم، جامعه مسلمانان، ایرانیان و علاقه مندان به موسیقی سنتی ایران حضور داشتند، استاد «عبدالله عبدی» هنرمند دوتارنواز تربت جامی با همراهی استاد رحمان حقیقی نوازنده سازهای کوبه ای ایرانی مقیم کشور پرتغال به هنرنمایی پرداختند.

در آغاز این برنامه  و پس از بخش کلیپی در نکوهش تروریسم فرهنگی آمریکا و تهدید ترامپ به هدف قرار دادن ۵۲ مکان فرهنگی و تاریخی ایران، «مرتضی دامن پاک» جامی سفیر کشورمان در پرتغال طی سخنانی موسیقی را زبان مناسبی برای ارتباط بین فرهنگ ها و تحکیم روابط انسانی دانست و با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی و تاریخ ساز ایرانی، گفت:تمدن ایرانی سرشار از هنر ، هیجان و خلاقیت و زیبایی است که در اشکال مختلفی از شعر و ادبیات، طنز، نقاشی، صنایع دستی و موسیقی ظهور و بروز یافته است .

سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تهدید دو ماه قبل رئیس جمهور آمریکا در مورد حمله به ۵۲ مرکز فرهنگی ایران، آن را تهدیدی از جنس اقدامات گروه تروریستی داعش دانست و تصریح کرد که علیرغم این تهدید نابخردانه، جلوه ها و نمادهای فراوان فرهنگ و تمدن ایرانی که بسیاری از آنها در میراث مشترک بشری به ثبت رسیده اند، نابود نشدنی هستند .

دامن پاک همچنین با اشاره به ثبت مهارتهای ساختن و نواختن دوتار ایرانی در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو، توضیحاتی را در مورد موسیقی سنتی خراسان و نقش دوتار در توسعه و ترویج موسیقی مقامی بیان کرد.

در ادامه این برنامه، هنرمندان ایرانی قطعات زیبایی از اشعار مولانا ، جامی ، سعدی ، فردوسی و لعل شهباز و هم چنین تعدادی از مقام های موسیقی منطقه تربت جام را اجرا کردند که با تشویق و استقبال زیاد حاضرین مواجه گردید.

تور اروپایی عبدالله عبدی هنرمند تربت جامی و استاد نوازنده دوتار به مناسبت ثبت جهانی این ساز کهن ایرانی، با حمایت سفارتخانه های ایران در ورشو و لیسبون از اواسط بهمن ماه ۱۳۹۸ با اجراهایی در شهرهای مختلف لهستان آغاز شد و وی در ایستگاه دوم خود در شهرهای لیسبون و فارو (مرکز استان الگارو در جنوب پرتغال ) به اجرای برنامه پرداخت. این هنرمند ایرانی در ادامه سفر خود اجراهای متعددی را نیز در شهرهای دامشتات و مونیخ آلمان و شهرهای ژنو و برن در سوئیس خواهد داشت .

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =