آمار دوگانه نمونه‌برداری بیماران مشکوک به کرونا در گلستان

گرگان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان عصر و شامگاه دیروز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرنگاران، آمار متفاوت و دوگانه‌ای از تعداد نمونه‌برداری‌های صورت گرفته از بیماران مشکوک به کرونا در این استان داد.

 عبدالرضا فاضل که عصر دیروز /سه شنبه/ در گفتگو با خبرنگار ایرنا در گنبدکاووس تعداد نمونه آزمایش ارسالی افراد مشکوک به کرونا در این استان را ۳۸ نمونه اعلام و از منفی بودن ۶ نمونه دریافتی خبر داده بود، چند ساعت بعد در نشست خبری با صدا و سیما تعداد نمونه های ارسالی به آزمایشگاه را به عدد ۳۰ و پاسخ های دریافتی را ۳ مورد کاهش داد.

 در حالی‌که  استاندار گلستان روزهای اخیر بر ضرورت دقت نظر در ارایه آمار مربوط به این بیماری در استان تاکید کرده بود، تناقض آمارهای رییس دانشگاه علوم پزشکی می تواند موجب دامن زدن به شایعات شود.

طبق آخرین آمار اعلام شده توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، از سه مورد پاسخ دریافتی، ۲ نمونه منفی و یک مورد مثبت بود که فرد مبتلا پس از گذراندن دوران درمان از بیمارستان مرخص شد.

 عبدالرضا فاضل بیان کرد: پاسخ ۹۰ درصد نمونه های ارسالی هنوز دریافت نشده است.

وی ادامه داد: علاوه بر چند بیمارستان که بصورت ویژه در اختیار بیماران احتمالی مبتلا به ویروس کرونا قرار گرفته ، در تمامی بیمارستان‌های استان یک بخش ویژه به این بیماری اختصاص یافته است.

فاضل گفت: درحال حاضر ۱۶۶ بیمار تنفسی با علایم "تب، تنگی نفس و مشکلات ریوی" با تشخیص پزشک متخصص عفونی در بیمارستان‌های گلستان بستری هستند.

وی ادامه داد: بیمارستان پنج آذر با ۷۱ مورد و بیمارستان صیاد شیرازی گرگان با ۴۷ مورد بیشترین آمار بستری بیماران مشکوک به کرونا را دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که بقیه بیماران مشکوک به کرونا در مراکز درمانی دیگر شهرستان‌های گلستان (هر کدام ۲ تا ۶ بیمار) تحت درمان قرار دارند.

فاضل وضعیت عمومی بیشتر بیماران مشکوک به کرونای بستری شده در بیمارستان‌های گلستان را مطلوب اعلام کرد.

بیماری جدید کرونا با نام "کووید-۱۹" از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت که بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید تاکنون حدود ۷۹هزار نفر به این ویروس مبتلا شده اند.

ساختار ویروس های کرونا به گونه ای است که افرادی را که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و یا کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی را بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار می دهد. 

با این که ویروس های کرونا بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

وزارت بهداشت چین روز دوشنبه اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونای جدید در این کشور به ۲ هزار و ۵۹۲ تن افزایش یافته است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ایران با ۱۶ مورد، بیشترین موارد مرگ و میر پس از چین را به خود اختصاص داده است.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha