رسانه‌ها فرهنگ پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را ترویج دهند

شاهرود-ایرنا-رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود گفت: رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی موظف هستند فرهنگ پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا را در جامعه ترویج دهند.

رضا چمن شامگاه سه شنبه در نشست مطبوعاتی با موضوع پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، افزود: با آگاهی دادن رسانه ها در خصوص راه های پیشگیری و خودمراقبتی به مردم می توان از شیوع بسیار بالای این ویروس جلوگیری نمود.

وی با بیان اینکه هر فرد مبتلا چنانچه موارد بهداشتی را رعایت نکند می تواند  ۲ تا چهار تن را مبتلا کند، تصریح کرد: رعایت اصول خودمراقبتی و آگاهی بخشی نقش مهمی در مقابله با این بحران دارد.

چمن با اشاره به اینکه مهمترین رکن اصلی کنترل و مقابله با بیماری های عفونی از جمله ویروس کرونا خودمراقبتی است، ابراز داشت: این ویروس ۲ ماه است که از مبداء چین گسترش پیدا کرده که توجه ما در آن زمان معطوف به این کشور بود اما این ویروس در کشورهای دیگر هم شیوع پیدا کرده و با واسطه وارد کشور شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود، ادامه داد: ما در دهکده جهانی زندگی می کنیم و شیوع این ویروس امری اجتناب ناپذیر بود اما  باید از قبل برنامه ریزی و پیشگیری را در دستور کار خود قرار می دادیم که تا حدود زیادی در سطوح ملی و منطقه ای فعالیت ها را ازهمان ابتدا آغاز کردیم.

وی ابراز امیدواری کرد که این ویروس به مانند ویروس های مشابه ازجمله آنفلوآنزا، سیاه زخم، سارس و سل با بالا رفتن دما و گرم شدن هوا از بین برود، تصریح کرد: شرایط آب و هوایی این شهرستان از لحاظ دمایی شبیه به شهر ووهان چین بوده و مستعد شیوع این ویروس است پس به ناچار باید آن را جدی گرفت و با رعایت نکات بهداشتی از فعالیت آن کاست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود، با بیان اینکه در این مرکز هیچ غربالگری و نمونه آزمایش تشخیص ویروس کرونا انجام نمی شود، افزود: نمونه های مشکوک به کرونا به تهران ارسال شده تا در نوبت قرار گرفته و نتیجه آن بعد از مدتی مشخص می شود.

چمن تاکید کرد یکی از مهمترین اصل خود مراقبتی شست و شوی مکرر دست ها با صابون است، خاطر نشان کرد: اگر دست ها به نحو  صحیح دستکم در مدت زمان ۲۰ ثانیه شسته شود از انتقال ویروس جلوگیری می کند.

به گفته وی دست نزدن به چشم، بینی و دهان، رعایت فاصله تا یک متر از همدیگر، کنترل ترشحات تنفسی از دیگر عوامل خود مراقبتی است که با رعایت این نکات بسیار بعید است که از طریق دیگری فرد آلوده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود ادامه داد: در موقع سرفه و عطسه از دستمال کاغذی یکبار مصرف و یا حتی از آستین لباس خود برای جلوگیری از پخش شدن ترشحات تنفسی استفاده شود و دستمال استفاده شده بلافاصله در سطل زباله انداخته شود.

وی در این شرایط مدیریت استرس را مهمتر از مدیریت کنترل کرونا خواند و ابراز داشت: استرس و نداشتن اعتماد به نفس موجب تضعیف سیستم ایمنی شده و توان مقابله را کاهش می دهد.

چمن احتمال مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا را ۲ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: بر اساس آمار مرگ افراد مبتلا به این ویروس در افراد زیر ۴۰ سال کمتر از نیم درصد است.

به گفته وی بر اساس آمارهای موجود گروه های سنی بالای ۷۰ سال که دارای بیمار های قلبی و عروقی، آسم، دیابت، سرطان، نارسایی کلیوی و دارای نقص سیستم ایمنی هستند، با شدت بیشتری بیشتری درگیر این ویروس بوده و نیاز به مراقبت جدی تری دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود، تب، سرفه و تنگی نفس را از علایم بارز این بیماری خواند و افزود: ممکن است فرد مبتلا علایمی غیر اختصاصی از جمله خستگی،سردرد و ضعف عضلانی هم داشته باشند.

تب، سرفه و تنگی نفس توامان و خفیف از علایم بارز این بیماری خواند و افزود: ممکن است فرد مبتلا به علایمی غیر اختصاصی از جمله خستگی، درد عضلانی هم دچار شود.

چمن ادامه داد: ۸۰ درصد مبتلایان علایم را به صورت خفیف، ۱۴ درصد شدید و  چهار درصد بحرانی نشان می دهند که فقط ۲ درصد با مرگ همراه است.

وی گفت: در بیماری کرونا ۲ تا ۱۴ روز بعد از ابتلا علایم بالینی پدیدار شده و در صورت وخامت یک تا ۴۱ روز بعد بیمار فوت می کند.

به گفته وی راه انتقال این ویروس، انتشار قطرات ترشحات دهان و بینی به طور مستقیم به فرد دیگر  است.

چمن با بیان اینکه انتقال این ویروس بیشتر از دست های آلوده و تماس با چشم و بینی انجام می شود، اظهارداشت : ماندگاری این ویروس در سطوح محیطی ممکن است تا چند روز باقی باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک و دستکش برای افرادی که علایم ویروس را ندارند ضروری نیست، تاکید کرد: باید از ماسک ودستکش های موجود در بیمارستان ها برای بیماران و مراقبین استفاده شود.

چمن همچنین به شهروندان توصیه کرد از حضور در مجالس، مراسم ها و سمینارهای غیر ضروری اجتناب کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود  از مسوولان دستگاه های اجرایی خواست تا یک نفر را برای آموزش روش های پیشگیری و مقابله با این ویروس به معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی معرفی کنند تا آموزش های لازم را فرا گرفته و در اختیار دیگر همکاران خود قرار دهند.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته(آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این بیماری، قابل پیشگیری است و به‌راحتی و با راهکارهای ساده می‌توان از شیوع و ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت و درمان تاکنون در کشور۹۵ تن به این بیماری مبتلا و ۱۵ تن فوت کرده اند.

اخبار مرتبط