انبار دستکش احتکار شده در کرمانشاه کشف شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه اعلام کرد که امروز یک انبار دستکش‌های بهداشتی احتکار شده کشف و با متخلفان برخورد شد.

داریوش جودکی سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این انبار ۲۵۰ کارتون دستکش احتکار شده کشف و ضبط شده است.
وی افزود: این انبار کشف شده به منظور توزیع در میان مردم در اختیار شبکه بهداشت و درمان قرار خواهد گرفت.
به گفته مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه، برای متخلفان این پرونده قرار لازم صادر و موضوع در حال رسیدگی است.
جودکی با بیان اینکه عده‌ای از ترس مردم در حال سوء استفاده هستند، گفت: تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه گشت ویژه ای به منظور برخورد با متخلفان و گرانفروشان اقلام بهداشتی همچون ماسک و دستکش تشکیل داده است.
وی افزود: در این گشت ویژه سازمان صنعت و معدن و تجارت و دانشگاه علوم پزشکی نیز حضور دارند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با بیان اینکه گشت ویژه به صورت ۲۴ ساعته در حال نظارت بر اماکن توزیع و نگهداری اقلام بهداشتی است، گفت: در صورت مشاهده هرگونه تخلف به شدت با متخلفان و گرانفروشان برخورد خواهیم کرد.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی تاکنون ۹۵ نفر در ۱۳ استان ایران به ویروس کرونا مبتلا شده که ۱۵ نفر آنان نیز جان باخته‌ اند.
بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۶۶۳ تن را گرفته است.
این ویروس دوره نهفته به نسبت طولانی از چند روز تا ۲ هفته دارد و همین امر موجب شده‌ تا زمانی که علایمی چون تب و تنگی نفس در مبتلایان بروز نکند، از آن آگاهی پیدا نکنند و ضرورتی برای رفتن به بیمارستان نبینند.
تاکنون ۶ نمونه از ویروس کرونا در جهان کشف شده و با این مورد آخر، تعداد آنها به هفت مورد رسیده‌ است؛ این ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود؛ این ویروس در معمولی‌ترین حالت باعث سرماخوردگی می‌شود و نشانه‌های ابتلا به آن در انسان تب، سرفه و تنگی نفس است.
کرونا مثل سایر ویروس‌های تنفسی است که در افراد دارای نقص ایمنی مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و دارای بیماری‌های خود ایمن می‌تواند خطرناک باشد و مرگ‌ و میر آن تاکنون بیشتر از سه درصد مبتلایان نیست.
از همین بیماری‌های تنفسی در جامعه ما وجود دارد و آنفلوآنزا مثال واضح آن است؛ ویروس‌هایی مثل RSV یا بیماری‌های باکتریایی که همچون کرونا قابلیت انتقال از طریق هوا را دارد، مدت‌هاست که در ایران کنترل می‌شود؛ بنابراین نباید با ترس و وحشت نسبت به کرونا نگاه شود.

سرخط اخبار استان‌ها