تعلیق مراسم اعتکاف تصمیمی هوشمندانه‌ بود

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، با تاکید براینکه حفظ سلامتی از واجبات موکد دینی است، گفت: تصمیم خوبی که در تعلیق مراسم اعتکاف اتخاذ شد، از جمله تصمیمات هوشمندانه‌ای بود که می‌تواند سلامتی افراد را در این وضعیت حفظ کند.

به گزارش روز سه شنبه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، «حجت الاسلام مهدی فاطمی پور» با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور و بررسی لزوم اجرای اقدامات برای جلوگیری و پیشگیری بیش از حد آن، ضرورت توجه به رعایت بهداشت در سطح جامعه و حفظ آرامش روحی و روانی مردم را مورد تاکید قرار داد.

وی خاطر نشان کرد: در روزهای اخیر، با ورود ویروس «کرونا»، کشور در وضعیت جدیدی قرار گرفته است که البته این موضوع مختص به ایران نیست.

حجت‌الاسلام فاطمی پور گفت: مواجهه با این مسئله البته از یک سو به یک عزم جدی برای رعایت نکات بهداشتی نیاز دارد و از سویی نیازمند حفظ آرامش روحی و روانی مردم است؛ این دو ابزار مهم برای مواجهه و یا حل مسئله کرونا، نه تنها نافی یکدیگر نمی‌باشند بلکه در کنار مسیر رو به جلویی برای خروج کشور از این وضعیت محسوب می شود.

وی با اشاره به نقش اضطراب در جامعه و تاثیرات آن گفت: امروز جامعه ما بیش از آنکه با این ویروس درگیر شود و یا ازآن آسیب ببیند، بر اثر اضطراب‌ها و استرس‌های القا شده توسط فضای مجازی، آرامش روحی و روانی‌آن دچار اختلال گردیده است؛ لذا نیازمند این هستیم که اطلاع‌رسانی بهتر و دقیق‌تر در خصوص این بیماری به مردم منتقل شود تا آرامش روحی به جامعه باز گردد.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها با اشاره به نقش پزشکان ایرانی و اقدامات آنها در ارتباط با کنترل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: پزشکان ایرانی در زمره بهترین‌های جهان هستند و نباید جایگاه آنها تضعیف شود.

وی ادامه داد:اما از طرفی برخی مسئولین و کادر سلامت کشور را به نگفتن به موقع حقیقت و ناتوانی در حل این مشکل متهم می‌کنند در حالی که برای این ویروس، درمانی در هیچ نقطه‌ای از جهان پیدا نشده است و صرفا پیشگیری را پیش از ابتلا و استراحت و یا قرنطینه را پس از ابتلای فرد به این ویروس توصیه کرده‌اند؛ بنابراین نباید با عناوین تخریب کننده، جایگاه پزشکان را در ذهن مردم تخریب کرد و اعتماد به آنها را از بین برد که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، باید منتظر نتایج مخربی باشیم.

حجت الاسلام فاطمی پور با تاکید بر جایگاه دعا در فرهنگ ایرانی اسلامی به عنوان یکی از راههای کسب آرامش روحی و روانی اظهارکرد: در کنار این موضوع حفظ آرامش روحی و روانی و از بین بردن استرس می‌تواند با افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، تسهیل کننده و مکمل رسیدن به نتیجه مطلوب در مقابله با بیماری‌ها باشد و این موضوع توسط مجامع پزشکی اثبات شده است.

وی گفت: دعا همواره در فرهنگی ایرانی اسلامی ما به عنوان یکی از راه‌های کسب آرامش مطرح بوده و امروز هم که کشور دچار یک تشویش خاطر، نسبت به فراگیری این ویروس شده، بزرگان دینی و مذهبی ما برای بازگشت آرامش روحی، بر این موضوع تاکید کرده‌اند اما متاسفانه این موضوع هم توسط همان کسانی که در فضای مجازی به پزشکان تهمت می‌زنند، مورد انتقاد قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در ادامه با تاکید بر اینکه حفظ سلامتی از واجبات موکد دینی است، گفت: تصمیم خوبی که در تعلیق مراسم اعتکاف اتخاذ شد از جمله تصمیمات هوشمندانه‌ای بود که می‌تواند سلامتی افراد را در این وضعیت حفظ کند. این مهم نیز نشانگر فقه پویا و پاسخگوی شیعه در برابر تمامی ابتلائات و مشکلات جوامع محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =