سدهای استان سمنان آمادگی جذب سیلاب را دارد

سمنان- ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان گفت: ظرفیت برای هدایت سیلاب به داخل سدهای این استان از گذشته مهیا شده و این سدها آمادگی وقوع هرگونه سیلاب احتمالی را دارد.

محمدرضا خاموشی روز سه‌شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: حجم آب ذخیره شده در سد دامغان  ۱۵.۶ میلیون مترمکعب ثبت شده و یک میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد.

وی بیان کرد: بر اساس محتمل‌ترین سیلابی که در حوزه دامغان رود اتفاق افتاده، میزانی حدود یک میلیون متر مکعب آورد را به سد شهید شاهچراغی دامغان وارد کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: اگر سیلاب بیشتر از این اتفاق بیفتد، سرریز این سد در پایداری کامل قرار دارد.

وی با اشاره به ورودی ۷۰۰ لیتر در ثانیه آب به سد دامغان، تصریح کرد: در صورت وقوع سیلاب بر اثر بارندگی‌های شدید طی این روزها، عبور ایمن در رودخانه دامغان تا ۵۰ متر مکعب در ثانیه رخ می‌دهد و برای شهر دامغان و روستاها مشکلی ایجاد نمی‌شود.

خاموشی افزود: ذخیره سد کالپوش شهرستان میامی به ۱۰.۵ میلیون مترمکعب رسید که برابر با ۶۱ درصد حجم کلی مخزن است  و ۶ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی در این سد وجود دارد.

وی با اشاره به ورودی ۳۰ لیتر در ثانیه سد کالپوش، اضافه کرد: با وجود ظرفیت خالی و قرار گرفتن در خارج از بستر رودخانه، نگرانی در خصوص این سد وجود ندارد و در صورت وقوع احتمالی سیلاب به طور ایمن وارد سد نمی شود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: اکنون، از ظرفیت ۳.۵ میلیون مترمکعبی سد مجن، ۳ میلیون مترمکعب آن پر است.

وی به ورودی ۲۳۰ لیتری در ثانیه سد مجن اشاره کرد و ابرازداشت: با توجه به اینکه بارش‌ها در حوزه سد مجن به صورت برف است و سیلاب به ندرت در این حوزه اتفاق می‌افتد، با این اوصاف آمادگی لازم برای ذخیره و کنترل ورودی و خروجی این سد وجود دارد.  

خاموشی افزود: هماهنگی‌های لازم برای تخلیه و خروج مقداری از آب سد مجن در صورت نیاز و به حدی که رودخانه بتواند آن را عبور دهد، انجام شده است.

لایروبی رودخانه‌های استان سمنان در دستور کار است

وی با اشاره به اخطارهای هواشناسی، تصریح کرد: میزان بارندگی در روزهای پیشرو ۳۰ تا ۵۰ میلیمتر اعلام شد که در روز چهارشنبه به صورت برف در ارتفاعات استان سمنان است.

خاموشی به تقسیم بندی رودخانه‌های استان سمنان به رودخانه‎‌های شرقی و غربی اشاره و بیان کرد: رودخانه‌های غربی استان در سمنان، مهدیشهر، گرمسار و آرادان است.

به گفته وی، رودخانه شاهرود و دامغان رود نیز از جمله رودخانه‌های غربی مورد توجه شرکت آب منطقه‌ای برای در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی ناشی از وقوع سیلاب‌ها در اثر شدت بارندگی در استان است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: اکنون، میزان ورودی آب به شبکه گرمسار حدود هفت متر مکعب در ثانیه است که در صورت شدت بارندگی با وجود بند انحرافی و رودخانه‌های این شهرستان، آمادگی کافی برای عبور سیلاب وجود دارد و مشکل خاصی در این مقوله نیست.

به گفته خاموشی، تا ۱۰ مترمکعب در ثانیه نیز توزیع آب در شبکه گرمسار با وجود شرایط لازم، امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شده بارش‌ها در غرب و نواحی مرکزی سمنان بیشتر از دیگر مناطق استان باشد، تاکید کرد: تنها در محور تازه احداث حرم تا حرم به علت اختلاف سطح، امکان آبگرفتکی وجود دارد که اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تمهیدات لازم را در نظر گرفته است.

خاموشی با اشاره به لایروبی رودخانه آبگرم با استفاده از اعتبارات ماده ۱۰ مدیریت بحران، اضافه کرد: لایروبی بخش‌هایی از رودخانه گل رودبار که به علت ریختن نخاله و یا رسوب با هدف جریان ایمن سیلاب در حال انجام است.

وی، تاکید کرد: مدیریت لایروبی در داخل حریم شهرها به عهده شهرداری‌ها و در حریم رودخانه ها و داخل روستاها به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان افزود: پیمانکاران برای لایروبی رودخانه‌های شرق استان انتخاب شده است و آمادگی برای هر گونه وقوع سیلاب وهدایت ایمن آن‌ وجود دارد.

هواشناسی استان سمنان برای امروز و فردا بارش باران گاهی همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید پیش‌بینی کرد. این سامانه بارشی بارش باران بین ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متر در غرب استان سمنان را به همراه دارد و نیز در روز چهارشنبه بارندگی به میزان ۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر و در ارتفاعات بارش برف ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتری دور از انتظار نیست.

اخبار مرتبط