سازمان جهانی بهداشت تلاش چین برای مقابله با کرونا را ستود

تهران- ایرنا- سازمان جهانی بهداشت ضمن هشدار درباره کافی نبودن آمادگی کشورهای جهان برای مقابله با کرونا، تلاش های جدی چین برای تحت کنترل در آوردن بدترین بیماری واگیر را ستود.

اعلام سازمان جهانی بهداشت درباره فقدان آمادگی کشورهای جهان در حالی مطرح شده که شمار مبتلایان به این ویروس در کشورهای ایتالیا، کره جنوبی و ایران افزایش یافته اما فعلا موارد ابتلا به این ویروس در چین روندی نزولی دارد.

روزنامه نیویورک تایمز با استناد بر هشدار روز دوشنبه سازمان جهانی بهداشت نوشت: تیم اعزامی این سازمان به چین به این نتیجه رسیده که اقدامات جدی و قابل توجه چین که از یک ماه پیش تاکنون آغاز شده ممکن است صدها هزار نفر از مردم را از آلودگی به این ویروس نجات داده باشد.

چین اقداماتی را همچون قرنطینه شهرها، تعطیلی شرکت های تجاری و مدارس، درخواست از مردم برای خارج نشدن از منازل بکار بسته است، با این حال، به نوشته نیویورک تایمز این اقدامات نارضایتی هایی را در چین به بار آورده و دشوار می توان در کشورهای دیگر آن را تکرار کرد.

بروس ایلوارد پزشک کانادایی و متخصص بیماری های همه گیر که بر تلاش های بین المللی برای مبارزه با ابولا و هپاتیت نیز نظارت داشته و سرپرستی تیم اعزامی به چین را برعهده داشت، گفت بی تردید رویکرد جسورانه چین در مقابله با این عامل بیماری زای تنفسی روندی را که به سرعت در حال پیشرفت بود و همچنان یک بیماری همه گیر کشنده محسوب می شود، به عقب برگرداند.

این بیماری تاکنون به جان باختن بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر  در چین منجر شده که عمدتا در استان هوبای چین محل شیوع این ویروس در آذر ماه (دسامبر) بوده اند و بیش از ۷۷ هزار نفر به ویروس آلوده شده اند. اما تعداد مبتلایان جدید در چین پیوسته در حال کاهش است و به مقام های این کشور اطمینان داده که اقدامات فوق العاده آنها در مهار گسترش این ویروس موثر بوده است.

به گفته مقام های چینی و بر اساس ارزیابی سازمان جهانی بهداشت، چین به عنوان منشا و شیوع ویروس کرونا می تواند راه حل هایی را برای کنترل آن ارائه دهد.

روز یکشنبه، در ۲۴ استان چین مورد جدیدی از ابتلا به این ویروس گزارش نشده و ۶ استان اقدامات واکنش فوری را کاهش دادند. در استان هوبای با وجود ۳۹۸ مورد ابتلای جدید، برای دومین روز متوالی شمار مبتلایان کاهش یافت.

یک مقام ارشد کمیسیون بهداشت ملی چین گفته که کشورش هنوز آمادگی اعلام پیروزی در مقابله با این ویروس را ندارد و بسیاری از کارشناسان با توجه به ماهیت این ویروس که بشدت مسری است و ممکن است افزایش جدیدی در شمار مبتلایان در این کشور وجود داشته باشد، گفته اند که هنوز برای جشن گرفتن زود است.

با این حال به طور کلی کارشناسان ارزیابی سازمان جهانی بهداشت اقدامات موثر چین را تایید می کنند.

از دیدگاه بسیاری از کارشناسان بهداشت عمومی چین آنچه که معلوم نیست این است که آیا کمبود کیت های آزمایشی باعث شده که تعداد موارد ابتلا همچنان حفظ شود.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین این بیماری همه گیر را جدی ترین بحران بهداشت عمومی در کشورش و کنترل و پیشگیری آن را دشوار توصیف کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =