ایلام بیشترین و فارس کمترین نرخ تورم را در بهمن‌ماه داشت

تهران- ایرنا- مرکز آمار جزییات نرخ تورم در استان‌ها را اعلام کرد، براین اساس ایلام با ۴۴.۶ درصد بیشترین و فارس با ۳۲.۸ درصد کمترین میزان نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به بهمن‌ماه را در داشت.

براساس اعلام مرکز آمار در بهمن ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور بنابر سال آماری ۱۳۹۵، به ۱۹۷.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ١.١ درصد افزایش را نشان می­‌دهد.

نرخ تورم 12 ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۳۷ درصد رسید.

قم، هرمزگان، زنجان، سمنان، همدان، اصفهان، کرمان، خراسان رضوی، فارس، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان استان‌هایی هستند که نرخ تورم ۱۲ ماهه آن کمتر از نرخ تورم کل کشور (۳۷ درصد) است.

در بهمن ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان قزوین با ٢.٢ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان اردبیل با ۰.۵ درصد کاهش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۲۵ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (٣٢.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کردستان  (١٨.٨ درصد) است.

خانوارهای شهری

در بهمن ماه امسال عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩٥) به 196.7 رسید که نسبت به ماه قبل ١.٢ درصد افزایش نشان می‌­دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان قزوین با ٢.٢ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان اردبیل با ٠.٦ درصد کاهش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ٢٥.١ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان هرمزگان (٣١.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کردستان (١٨.٨ درصد) است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای شهری به عدد  ٣٦.٥ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام (٤٣.٨ درصد) و  کمترین آن مربوط به  استان فارس (٣١.١ درصد) است.

در جدول زیر شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور و درصد تغییرات شاخص به تفکیک استان در بهمن ماه برپایه سال آماری ۱۳۹۵ را مشاهده می‌کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =