اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار و ضرورت همکاری دستگاه ها و مردم در کنترل کرونا

رشت - ایرنا - اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تنخواه به دانشگاه علوم پزشکی گیلان، لزوم همکاری مردم برای کنترل و پیشگیری کرونا، کاهش ساعت کاری دستگاه های اجرایی، تاثیر کرونا بر بازار آستارا، عملیاتی شدن مجدد فرودگاه رشت بخشی از عناوین خبری و گزارش های منتشره ایرنای گیلان در موضوع کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته است.

این عناوین گزیده ای از اخبار، مصاحبه ها و گزارش های ایرنای گیلان در موضوع و مباحث مرتبط با ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان است که در قالب این بسته جمع بندی و در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تنخواه به دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای مقابله با کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: ۲۰ میلیارد تومان تنخواه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تنها برای پیشگیری و مقابله با کرونا به این دانشگاه اختصاص داده شد.

دکتر محمدرضا نقی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینکه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ۵۳۰ میلیارد تومان برای پیشگیری و مقابله با کرونا اختصاص داده شد و برای طی فرآیند آن ، از محل تنخواه ۲۰ میلیارد تومان به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان اختصاص داده شد.

 بیماری کرونا قابل کنترل است؛ مردم همکاری کنند

دکتر محمدرضا نقی پور متخصص بیماری های اپیدمی و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان در نشست خبری گفت: بیماری کرونا با همکاری مردم قابل کنترل است بنابراین ضروریست تا همه با رعایت بهداشت فردی همکاری های لازم را داشته باشند.

بهبودی چهار بیمار مشکوک به کرونا در آستارا 

فرماندار آستارا در جلسه شورای سلامت در فرمانداری این شهرستان بیان داشت: ۱۲ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان این شهرستان بستری بودند و چهار نفر آنها با توجه به منفی بودن آزمایشها بهبود یافتند و جواب آزمایش و مراحل درمان بقیه بیماران پیگیری می‌شود.

حسن رستم زاد اظهار داشت: ۲۵ تخت در بخش داخلی بیمارستان شهید بهشتی به بیماران مشکوک به کرونا از این شهرستان اختصاص یافته است و بیماری از شهرستان دیگر پذیرش نمی شوند.

کاهش ساعت کاری ادارات و دستگاههای اجرایی گیلان تا پایان هفته 

به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، ساعت کاری دستگاههای اجرایی گیلان به غیر از نهادهای خدمات رسان و بهداشتی و درمانی از امروز سه شنبه تا پنجشنبه هفته جاری از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ دقیقه اعلام شد.

 پیش از این مراکز علمی و دانشگاهی و تمامی مدارس استان گیلان تا پایان هفته تعطیل شده است.

کاهش شمار ترددکنندگان از مرز آستارا در همسایگی جمهوری آذربایجان

افزایش هشدارهای بهداشتی برای پیشگیری از کرونا و سنجش تب مسافران و گردشگران مرزی، شمار ترددکنندگان از مرز آستارا در همسایگی جمهوری آذربایجان را کاهش داد.

روزانه حدود سه هزار تبعه خارجی و اغلب از جمهوری آذربایجان برای تامین مایحتاج خود از مرز آستارا وارد ایران می شدند و بعد از خریداری اقلام مورد نیاز به کشور خود باز می گشتند  اما این روزها از شمار آنها کاسته شده است.

تاثیر منفی کرونا بر بازار آستارا

محوطه و خیابان منتهی به پایانه مرزی آستارا که همواره مملو از حضور مسافران، گردشگران و دلالان ارز بود، این روزها خلوت تر شده است و چند تن از بازاریان آستارا نیز از کاهش رفت و آمد مشتریان آذری خود خبر می دهند.

رونق صادرات کالا 

برخلاف تاثیر کرونا بر میزان تردد مرزی، تجارت و صادرات کالا در مرز آستارا ادامه دارد و فعالان و تجار، همچنان به صادرات کالاها ادامه می دهند و کامیون ها تا مقابل گمرک آستارا صف می کشند.

تعطیل شدن سالن های ورزشی، استخرها و تالارهای عروسی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از اعلام تعطیلی تمامی سالن های ورزشی ، استخرها و تالارهای عروسی و مکان های برگزاری مراسم  شادی و عزاداری به منظور مقابله و پیشگیری از شیوع کرنا ویروس تا اطلاع ثانوی خبر داد.

جان احمد آقایی اظهار داشت: به تمامی اماکن برگزاری مراسم شادی و سوگواری ، سالن های ورزشی ، استخرها و اماکن پرجمعیت و پر تردد که برنامه های آن ها می تواند به زمان دیگری که خطر این بیماری در استان فروکش کرده ، موکول شود ، اعلام کرده ایم که باید تعطیل شوند.

 از اهدا تا احتکار ماسک 

یادداشتی هم با عنوان از اهدا تا احتکار ماسک امروز منتشر شده که برخی رفتارهای نامتعارف در جریان شیوع ویروس کرونا و مقایسه آن با دوره دفاع مقدس و سابقه ایرانیان به مهر و دوستی و محبت پرداخته که در مقدمه آن آمده است:" روزگاری رزمندگان ما در هنگامه دفاع از مام میهن و ناموس این سرزمین ماسک خود را در جبهه ها به صورت همرزم دیگر یا زنان و کودکان گرفتار در صحنه نبرد می زدند اما امروز شاهدیم که افرادی صدها و هزاران ماسک را احتکار می کنند ".

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =