بازار ارز به تعادل می‌رسد

تهران- ایرنا- تورم روی همه کالاها اثر گذاشته و در این بین دلار و سکه مستثنی نیستند. یعنی قیمت دلار نمی‌تواند پایین بماند، در حالی که تورم حدود ۳۷ درصدی در اقتصاد وجود دارد. در نتیجه، قیمت دلار در برخی ماه‌ها ثابت می‌ماند اما یکدفعه جهش پیدا می‌کند. ولی افزایش قیمت دلار طی چند روز گذشته به دلیل بحث‌هایی است که از سانحه هواپیمای اوکراینی و بعد تحریم دوم آمریکا علیه اقتصاد ایران آغاز شد و حالا هم بحث‌هایی در ارتباط با خروج ایران از FATF و بیماری کرونا مطرح است که بر روند بازار تاثیرگذار بوده‌اند.

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم حسین سلیمی رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی،‌ نوشته است:‌ اگر بخواهیم بر اساس واقعیات اقتصادی، شرایط کنونی بازار را بررسی و تحلیل کنیم، نمی‌توانیم از تورم غافل شویم. تورم روی همه کالاها اثر گذاشته و در این بین دلار و سکه مستثنی نیستند. یعنی قیمت دلار نمی‌تواند پایین بماند، در حالی که تورم حدود ۳۷ درصدی در اقتصاد وجود دارد. در نتیجه، قیمت دلار در برخی ماه‌ها ثابت می‌ماند اما یکدفعه جهش پیدا می‌کند. ولی افزایش قیمت دلار طی چند روز گذشته به دلیل بحث‌هایی است که از سانحه هواپیمای اوکراینی و بعد تحریم دوم آمریکا علیه اقتصاد ایران آغاز شد و حالا هم بحث‌هایی در ارتباط با خروج ایران از FATF و بیماری کرونا مطرح است که بر روند بازار تاثیرگذار بوده‌اند. اینها باعث ایجاد هیجاناتی در بازار شده است و بعد از مدتی هیجانات فروکش می‌کند و تعادل به بازار بازمی‌گردد. وقتی الان دلار وارد کانال ۱۵ هزار تومان شده است، طبیعی نیست و نباید آن را به تورم نسبت دارد. چون تاثیر تورم یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه به صورت تدریجی باید نرخ‌ها بالا روند. بانک مرکزی نیز اعلام کرده که در هیجانات ورود نمی‌کند بلکه می‌گذارد شرایط به جایی برسد که در نهایت بتواند تعادل را در بازار برقرار کند.

بنابراین، اینکه نرخ ارز به یکباره در اثر حادثه یا رویدادی جهش کند، امر طبیعی محسوب نمی‌شود و هیجانات بازار است که بعدا باید اصلاح شود. در حال حاضر مرزهای ما بسته شده است، آن هم به دلیل مسائلی که کشورهای خارجی عنوان می‌کنند و قطعا این شرایط اثر منفی روی اقتصاد ما باقی خواهد گذاشت. پیش از این، تجار کشور ما خشکبار و دیگر مواد غذایی به کشورهایی چون افغانستان، عراق، ترکیه و ... آن هم در حجم بالا، صادر می‌کردند و حال معلوم نیست که تا چه زمانی این کالاها باید در انبار بمانند و همین موضوع اثرات منفی به دنبال خواهد داشت. در چین هم همین اتفاقات افتاد و خسارت جدی به اقتصاد این کشور وارد شد. البته چون بازار ایران کوچک است، رقم ضرر و زیان کمتر خواهد بود اما به هر حال زمانی که صادرات یک کشور کاهش پیدا کند یا متوقف شود معلوم است که اثرات منفی به دنبال دارد. همچنین مسافرت‌هایی که برای صادرات به این کشورها انجام می‌شد، متوقف شده‌ یا کاهش پیدا کرده‌اند. در حال حاضر به دلیل کرونا و FATF بازار دچار هیجاناتی شده و اینکه بانک مرکزی اعلام کرده که فعلا ورود نمی‌کند، منطقی است. ولی به هر حال بازار بعد از مدتی به تعادل می‌رسد و به حالت عادی برمی‌گردد. من فکر می‌کنم باید یک مدتی هیجانات بازار را تحمل کنیم تا شرایط به حالت قبلی بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =