دولت ترامپ طرح اخراج خبرنگاران چینی را بررسی می‌کند

تهران- ایرنا- دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حال بررسی طرحی است که ممکن است به اخراج شمار زیادی خبرنگار چینی از ایالات متحده منجر شود.

شبکه بلومبرگ گزارش داد؛ مقام‌های آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی طرح اخراج خبرنگاران چینی مستقر در ایالات متحده را به بحث می‌گذارند.
گزارش‌ها حاکی است که برخی مقام‌های آمریکایی از این طرح که ممکن است به اخراج ده‌ها و حتی صدها خبرنگار چینی منجر شود، حمایت کرده‌اند.
این طرح به تلافی اخراج روزنامه‌نگاران وال استریت ژورنال از چین مطرح شده است.
وزارت خارجه چین هفته گذشته اعلام کرد که کارت خبرنگاری سه روزنامه‌نگار نشریه وال استریت ژورنال را به دلیل انتشار گزارش‌های کذب و خلاف منافع ملی چین باطل کرده است.
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که این افراد گزارش‌های تبعیض‌آمیز نژادی منتشر می‌کرده‌اند.
کارت خبرنگاری این خبرنگاران پس از آن باطل شد که مطلبی با عنوان «چین مرد بیمار آسیا» منتشر کردند.
دولت ترامپ در بخش دیگری از تنش‌رسانه‌ای با پکن، محدودیت‌هایی بر فعالیت پنج بنگاه بزرگ رسانه‌ای چین در ایالات متحده اعمال کرد.
خبرگزاری شینهوا، شبکه تلویزیونی «چاینا گلوبال»، رادیو بین‌المللی چین، شرکت «چاینا دیلی دیستریبیوشن» و «های تیان» پنج بنگاه رسانه‌ای هستند که آمریکا بر فعالیت آنها محدودیت اعمال کرده است.
مقام‌های آمریکایی واشنگتن با این رسانه‌های چینی همچون سفارتخانه‌های خارجی رفتار کرده و آنها باید کارکنان و املاک خود در آمریکا را نزد وزارت خارجه ثبت کنند.
دو مقام ارشد آمریکایی گفتند؛ این تصمیم به دلیل آن اتخاذ شده که چین کنترل خود را بر رسانه‌هایش گسترش داده است و از آنها برای اشاعه پروپاگاندای چینی استفاده می‌کند.
طبق محدودیت‌های جدید، این بنگاه‌ها باید استخدام یا اخراج نیرو در شعب خود در آمریکا و همچنین اجازه یا خرید ملک را به وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کنند. این رسانه‌ها برای خرید یا اجاره ملک باید تأییدیه دولت آمریکا را دریافت کنند.
تنش در روابط چین و آمریکا از زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسیده، افزایش یافته است. جنگ تجاری، حمایت آمریکا از تایوان و متهم شدن چین به جاسوسی در ایالات متحده بخشی از تنش‌ها میان دو کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان