صندوق بین‌المللی پول خواستار طرح وبرنامه مالی دولت لبنان شد
هیات دولت لبنان

بیروت- ایرنا- هیأت صندوق بین‌المللی پول از دولت لبنان خواست؛ طرح و برنامه مالی تهیه کند تا این صندوق بر اساس آن مشورت‌های لازم را برای اجرای آن، ارایه دهد.

پایگاه خبری روزنامه جمهوریت چاپ بیروت، دوشنبه شب با اعلام این خبر نوشت: هیأت صندوق در پایان سفر دوروزه‌ی خود به لبنان و دیدار با مقام های این کشور، پیشنهاد طرح و برنامه با توجه به مشکلات و  موضوع های زیر را مطرح کرد:

-- افزایش کسری در بودجه دولت و روش یافتن راه ‌حل برای این مسأله.

-- کاهش بدهی عمومی و سود بدهی ها و روش کنترل آن.

-- کسری در میزان پرداخت ها (حساب‌های خارجی) و روش کنترل آن.

-- اوضاع بخش بانکی پس از بحران اخیر و گزینه‌های برخورد با این مسأله.  

جمهوریت نوشت: دولت لبنان طرح و برنامه ی مالی خود را ظرف یک ‌هفته تا ۱۰ روز آینده تهیه و به صندوق بین‌المللی پول ارایه خواهد کرد تا نظر این سازمان بین‌المللی ‌را در مورد این طرح بداند.

روزنامه الاخبار» چاپ بیروت در این خصوص نوشت: جنبش های شیعی حزب‌الله و امل تصمیم گرفته اند که زیر بار توصیه‌های «از پیش تهیه شده»  صندوق بین‌المللی پول نروند اما با شنیدن  مشورت های این صندوق مخالفت نیستند.

این روزنامه افزود: موضع این ۲ جنبش در این موضوع، فقط به‌ دلایل سیاسی نیست، بلکه آنها می‌دانند  که طرح‌ها و راه‌حل های صندوق بین‌المللی پول، روشن و مشخص است. این صندوق قبل از این که به حل ریشه ای بحران توجه کند، درخواست خواهد کرد مالیات جدیدی تصویب شود، حقوق کارمندان دولت کاهش یابد و نظام حقوق بازنشستگی و بیمه دولتی کم شود.

الاخبار نوشت: تمام این پیشنهادها و درخواست ها، طبقه فقیر جامعه لبنان را فقیرتر خواهد کرد؛ بدون آنکه اصل بحران که نظام (سیستم) بانکی است را حل کند.

«به ‌نظر این ۲ جنبش، راه ‌حل‌های صندوق بین‌المللی پول، لبنان را به قبول برخی گزینه‌های سیاسی وادار خواهد کرد که این کشور همیشه در مقابل چنین گزینه‌هایی مقاومت کرده است».      

الاخبار افزود: علاوه بر جلسات هماهنگی میان نمایندگان حزب‌الله و جنبش امل برای بررسی وضعیت مالی لبنان، تشکیل کمیته سه‌ جانبه با حضور نمایندگانی از این ۲ جنبش و نیز جریان آزاد ملی تشکیل خواهد شد تا اقدام های لازم برای حل بحران سوخت و قطعی برق را بررسی کند و موضع یکسانی از طرف این سه جریان اعلام شود.  

«نبیه بری» رییس مجلس لبنان در جلسه دیشب خود با هیأت صندوق بین‌المللی پول به ریاست «مارتین سریزولا» گفت: لبنان به انجام اصلاحات ریشه‌ای مورد نیاز پایبند است تا ضامن موفقیت تلاش‌ها برای نجات لبنان و بازگشت اعتماد جامعه جهانی به آن شود.

هیأت یادشده دوشنبه شب پس از آخرین جلسه با کمیته دارایی و بودجه مجلس و بررسی مسائل مالی و اصلاحات در بودجه، بیروت را ترک کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =