نامداران زیر سقف چهارسوی هنر

تهران- آثار نامداران عرصه هنرهای تجسمی در کنار جوانان جویای نام زیر سقف چهارسوی هنر بستری را برای مخاطبان فراهم کرده است که نسل دیروز و امروز را در مقابل چشمان خود ارزیابی کنند.

 دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، «چارسوی هنر» بخش ویژه گالری‌ها در نمایشگاه آثار دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است و برای دومین سال پیاپی در این جشنواره برگزار می‌شود و گالری های تهرانی و شهرستانی آثار هنرمندان خود را در صورت تمایل برای فروش عرضه کرده‌اند. آثار برجسته ای در بخش هنرهای نو جشنواره تجسمی فجر حضور دارند
آنچه بیشتر در بازدید از بخش چارسوی هنر به چشم می آید آثار هنرمندان شاخص تجسمی است که در کنار آثار جوانان قرار گرفته است اغلب این آثار به صورت امانی و برای فروش عرضه شده اند .
 در بدو ورود به بخش چارسوی هنر گالری صبا با آثار بزرگان هنر تجسمی خودنمایی کند. در گالری صبا ۲۴ اثر از ۲۲ هنرمند شاخص به نمایش درآمده است، آثاری دیدنی از بهرام دبیری، حسین محجوبی، رضا بانگیز، محمود زنده رودی، محمد احصایی، نصرالله افجه ای و... برای نخستین بار در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به دیوار رفته است که بر اعتبار این جشنواره می افزاید.

فاطمه رضایی، مدیر فروش گالری صبا در پاسخ به این سوال که آیا ارائه آثار هنرمندان شاخص در جشنواره فجر و قرار گرفتن جوانان در کنار آنها می تواند به اقتصاد هنر کمک کند، توضیح داد: حضور آثار هنرمندان شاخص به رونق بیشتر جشنواره فجر و تداوم آن کمک می کند؛وقتی اثری از هنرمند پیشکسوت در جشنواره فجر به دیوار می رود شناسنامه ای برای جشنواره می شود و از طرفی قوت قلب برای خریداران آثار هنری است ، در کنار اینها وقتی اثر هنرمند جوانی در جشنواره در کنار هنرمند پیشکسوت عرضه می شود اعتباری برای وی می آفریند ‌.
وی تاکید کرد: حضور آثار بزرگان تجسمی در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی کسب اعتبار برای جشنواره است و به ثبات و تداوم جشنواره کمک خواهد کرد.نگارخانه هم به جوانان اعتبار می دهند که آثار آنها را در کنار آثار اساتید قرار می دهند.

گالری ایده نیز با ۴۰ اثر هنری از هنرمندان پیشکسوت و جوان در کنار هم مثل فرامرز پیل ارام، رضا هدایت، کاظم خراسانی، زهرا عشی و حدیث علی پور و... در چارسوی هنر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر حضور فعالی دارد. این گالری که رویکرد حمایتی و آموزشی به هنرمندان جوان دارد آثاری را برای فروش به نمایش گذاشته است‌.
اسفندیار عبادی، کارشناس هنری در گالری ایده درباره حضور گالری ها در جشنواره هنرهای تجسمی گفت: حضور گالری ها در جشنواره هنرهای تجسمی می تواند موثر باشد و باعث ارتقای روابط گالری دارها و هنرمندان شود و در عین حال گالری هایی که از هنرمندان جوان حمایت می کنند و جوانی که با گالری کار می کند به شکل اصولی تر با کار حرفه ای و تخصصی با گالری ها آشنا می شود.
وی ادامه داد: حضور گالری های تهران در جشنواره فجر در کنار هم در یک فضای متمرکز باعث آشنایی بیشتر گالری دارها با هم‌می شود و از طرفی تعامل آنها با یکدیگر را افزایش می دهد.یکپارچگی جشنواره فجر در مرکز صبا به نفع دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.

گالری ترانه باران هم به آثار خوشنویسی اختصاص دارد در این گالری علاوه بر نمایش آثار هنرمندان خط نگار چون یدالله کابلی و علی اشرف صندوق آبادی  در کنار موزه رضا مافی قرار داده شده است. این موزه آثار خط و لوازم شخصی و جراید متعلق به این هنرمند خطاط ارائه شده است.
محبوبه کاظمی دولابی، مدیر گالری ترانه باران گفت: گالری ترانه باران تصمیم گرفته است که در هر دوره بخشی از وسایل کار و زندگی و در کنار آن یک سری سند از زندگی هنری اساتید را به نمایش بگذارد و یک موزه گالری درست کند تا مردم نیز بیشتر با این هنرمندان آشنا شوند. در این دوره نیز در جشنواره موزه رضا مافی را برگزار کردیم. در کنار این غرفه البته آثار دیگر خوشنویسان معاصر را نیز نمایش داده ایم.
وی ادامه داد: گالری ترانه باران به طور اختصاصی روی هنر خوشنویسی کار می کند چون گمانمان این است که خوشنویسی هنر، اجداد و نیاکان ماست و شاید باید بگویم ما صاحب گنجی هستیم که هنوز قدر آن را به درستی درک نکرده ایم. تلاش ما در این گالری شناساندن این گنج به مردم است.


بخش چارسوی هنر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با عرضه آثار بزرگان هنر ایران و آثار جوانان جویای نام بسیار دیدنی است و علاقمندان تا ۵ اسفند فرصت بازدید از این نمایشگاه را از یاد نبرند.

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر در یک نگاه

دوازدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر ۲۹ بهمن ماه ۹۸ با حضور هادی مظفری مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و جوان عرصه هنرهای تجسمی در فرهنگستان هنر، موسسه صبا افتتاح شد.

با توجه به تصمیم شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی مبنی براینکه هزینه های این آئین به سیلزدگان سیستان و بلوچستان اختصاص یابد از این رو مراسم افتتاحیه تنها به بریدن روبان بسنده و پس از آن حاضران از جشنواره و نمایشگاه برپایی بازدید کردند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با ۹۰۰ اثر تجسمی در بخش های نقاشی، گرافیک، عکس، مجسمه، سرامیک، ‏خوشنویسی، نگارگری، تصویرسازی، کارتون و کاریکاتور و هنرهای جدید در مجموعه فرهنگی ‏هنری صبا کار خود را آغاز کرد و ‏تا ۵ اسفند به کار خود ادامه خواهد داد.‏

بخش های طوبای زرین، چارسوی هنر، چارخانه (ویژه شهرستانها) و بخش پژوهش، مفاخر و ‏بزرگداشت ها بخش‌های این دوره از جشنواره تجسمی فجر هستند‎.‌‏

۱۱۵ اثر با موضوع بازسازی وقایع تاریخی و اقلیم‌ها حضور دارند در بخش طوبای زرین ۴۴۸ اثر از ۳۳۸ ‏هنرمند به رقابت با یکدیگر می پردازند. امسال برای نخستین بار آثار این بخش با نظر شرکت ‏کنندگان در معرض فروش نیز گذاشته خواهد شد. بخش چارسوی هنر به حضور گالری های ‏تهران و شهرستان و نمایش و فروش آثار هنرمندان این گالری ها اختصاص دارد. بخش ‏چارخانه نیز به بخش گفتگوی هنرعکاسی استانها اختصاص دارد.

میان آثار ارسالی شورای هنری جشنواره ۱۲۰ اثر در بخش نقاشی، ۵۰ اثر در بخش عکس، ۲۹ اثر در بخش پوستر، ۳۷ اثر در بخش تصویرسازی، ۵۳ اثر در بخش نگارگری، ۹۷ اثر در بخش خوشنویسی، ۲۲ اثر در بخش کارتون و کاریکاتور، ۱۸ اثر در بخش مجسمه، ۱۲ اثر در بخش سرامیک و ۱۲ اثر در بخش رسانه های هنری انتخاب شدند. ‏

امسال زنان پیشتاز شرکت در جشنواره تجسمی فجر هستند و بیشترین آثار ارسالی به ترتیب از استان های تهران، اصفهان و خراسان رضوی به جشنواره رسیده است.

از میان ۳۰۳۲ هنرمند شرکت کننده در این دوره از جشنواره، ۱۶۹۲ شرکت کننده زن و ۱۳۴۰ شرکت کننده مرد هستند. همچنین بر اساس مدک تحصیلی بیشترین شرکت کنندگان را افرادی با کارشناسی و کارشناسی ارشد تشکیل می دهند که به ترتیب ۱۴۱۵ نفر از شرکت کنندگان دارای مدرک کارشناسی، ۸۳۳ نفر از شرکت کنندگان دارای کارشناسی ارشد، ۴۸۶ شرکت کننده دارای دیپلم، ۲۴۷ نفر از شرکت کنندگان دارای کاردانی، ۶ شرکت کننده دارای تحصیلات حوزوی و ۴۵ شرکت کننده نیز دارای مدرک دکترا هستند.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا برگزار خواهد شد و اختتامیه این رویداد نیز نهم اسفند در تالار وحدت برگزار می ‏شود‏.‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =