گفت وگوهای لبنان و رژیم اسراییل در مورد مرزها متوقف شد
نیروهای یونیفل در مرز میان لبنان و فلسطین اشغالی

بیروت – ایرنا - روزنامه جمهوریت چاپ بیروت امروز (دوشنبه) نوشت: گفت وگوهای رسمی میان لبنان و رژیم اسراییل در باره ترسیم مرزهای دریایی متوقف شده و هیچ نشانه‌ای از شروع مجدد آن در آینده نزدیک وجود ندارد.

این روزنامه به نقل از منابع مرتبط با پرونده مرزهای دریایی و نفت و گاز  لبنان افزود: برخلاف گفته‌ها در این باره که «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه سفرش به لبنان با هدف بررسی موضوع مرزها و نفت وگاز لغو کرده است، طرف لبنانی اصلا در جریان این سفر قرار نداشته و هیچ مسوول آمریکایی چه در تیم شنکر  چه در سفارت آمریکا در بیروت مقام های لبنان را در جریان این دیدار قرار نداده اند یا زمانی را برای انجام این دیدار درخواست نکرده اند.

جمهوریت به نقل از این منابع، بدون ذکر نام آن ها نوشت: موضع لبنان درباره امتیاز  ندادن در موضوع حاکمیت دریایی خود و حقش بر حوزه ها و منابع نفتی و گازی ثابت است و در حال حاضر توپ در زمین لبنان نیست. پیش از این مقام های بیروت این موضع خود را به هیات‌های آمریکایی اعلام کرده بودند و بیش  از این ، حرفی برای گفتن ندارند.

روزنامه لبنانی اضافه کرد: اگر شنکر فردا یا سال بعد به بیروت سفر کند همین موضع را خواهد شنید و لبنان دنبال راه‌حلی است که منافع ملی کشور را برآورده کند نه راه حلی که هیات‌های آمریکایی ارایه و در آن تنها منافع رژیم صهیونیستی را مد نظر قرار ‌دهند.

برغم گذشت ۲۰ سال از خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و استقرار ۱۱ هزار تَن از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل) در این منطقه، هنوز مرزهای زمینی و نیز دریایی فلسطین اشغالی با لبنان تعیین و ترسیم نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =