ملاقات بیماران در گیلان با ضوابط انجام می شود

رشت - ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: ملاقات بیماران در بیمارستان های استان با در نظرگرفتن ضوابط انجام می شود.

دکتر محمدرضا نقی پور روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : این موضوع به منظور جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری کرونا به همه بیمارستان های گیلان ارائه شده تا ملاقات بیماران در بیمارستان های استان طبق شرایط خاص انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید برای حفظ سلامتی خود و مقابله با بیماری کرونا و پیشگیری از شیوع آن موازین بهداشتی را رعایت کنند، اظهار داشت: برای ریشه کنی کرونا و مقابله با آن همه باید همکاری کنند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون چهار مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در گیلان تشخیص داده شد که از این تعداد ۲ نفر فوت کرده و ۲ نفر دیگر حالشان خوب شده است.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود.  

در معمولی‌ترین حالت، این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

این ویروس برخلاف ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد و پس از سرایت به ۲۶ کشور جهان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر  را مبتلا کرد، در دوره نهفتگی نیز از فرد به فرد قابل انتقال است، کارشناسان تهدید واقعی کرونا را در همین قابلیت شیوع و انتشار گسترده آن می‌بینند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =