۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۳:۳۰
کد خبر: 83688791
T T
۲ نفر
هشتگ کرونا ترند اول توئیتر فارسی شد: هشدارهای توئیتری‌ها در مورد کرونا

با انتشار اخبار مربوط به شیوع کرونا در کشور، مدتی است که نگرانی شدیدی در میان مردم دیده می‌شود. رصد فضای توئیتر نیز به خوبی گویای این نگرانی است به نحوی که هشتگ #کرونا به ترند اول توئیتر فارسی تبدیل شده است. بررسی توئیت‌های کاربران توئیتری نشان می‌دهد که آن‌ها بابت شیوع کرونا در کشور نگرانند و مسئولان کشور را  مسبب اصلی شیوع این ویروس شناخته می‌دانند.

بررسی‌های سرویس داده‌کاوی بر روی توئیت‌های پرلایک حاوی کلیدواژه و هشتگ‌های مربوط به کرونا در هستند، نشان می‌دهد در فقدان مرجعیت رسانه‌ای، بیان اخبار مربوط به کرونا در کنار انتقاد از مسئولین، بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است. این بررسی بر روی توئیت‌های با حداقل ۵۰۰ لایک از میان ۴۴هزار  و ۵۷۲ توئیت انجام شده است.

 نتایج داده‌کاوی

با استخراج توئیت‌های با حداقل ۵۰۰ لایک در روز شنبه که حاوی کلیدواژه‌ یا هشتگ مربوط به کرونا بوده است و تحلیل لایک‌های این توئیت‌ها این نتایج حاصل شده است:

۴۲ درصد از لایک‌های توئیت‌های مربوط به کرونا در انتقاد از مسئولان به دلیل مدیریت نامناسب این بیماری در کشور (نبود ماسک، ژل ضدعفونی و تجهیزات مناسب) و اعلام نادرست آمار مبتلایان به ویروس کرونا بوده است. ۲۱ درصد لایک‌ها نیز مربوط به اخبار منتشر شده رسمی و غیررسمی درباره ویروس کرونا و مبتلایان به آن است.

۸ درصد کاربران نیز مردم را به رعایت نکات بهداشتی و ایمنی دعوت کرده‌اند. کاربری در این راستا نوشته است:

داروخانه ها پد الکلی و ژل ضدعفونی کننده ندارند! شستن مرتب دست ها، دست ندادن، و روبوسی نکردن را رعایت کنیم. مهمترین کار همینه

۷درصد لایک‌ها مربوط به مطالب طنز درباره ویروس کرونا است. کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

کرونا نگرفتم ولی یک بیماری بدتر گرفتم به اسم "نکنه کرونا گرفتم"

۷ درصد از کاربرانی که به موضوع کرونا واکنش داده‌اند نیز ترس خود از ابتلا به این ویروس را با لایک مطالبی در این راستا اعلام کرده‌اند. کاربری در این راستا نوشته است

 اگر شما هم دچار فیریک و توهم کرونا شدید لایک بزنید بدونم تنها نیستم

۵ درصد کاربران نیز توئیت‌هایی را در انتقاد ازرفتار ناآگاهانه مردم در رابطه با این ویروس لایک کرده‌اند . کاربری در این رابطه توئیتی را منتشر کرده است:

از دیروز یک بیمار ۱۷ ساله بدحال با افزایش pco۲ بدون علت، تنگی نفس شدید و تب بستری شده، خانواده شدیدا پیگیرن که بچه رو با رضایت شخصی ببرن، معتقدند که: دارید بهش برچسب می زنید. ترسناکه که باید با این طرز فکر آدم ها هم سروکله بزنیم. تصور نمی کردم کرونا "انگ اجتماعی" به حساب بیاد.

داده کاوی توئیت‌های مربوط به کرونا نشان می‌دهد که در غیاب مرجعیت رسانه‌ای انتشار اخبار مربوط به کرونا، کاربران توئیتری خودشان انتشار این اخبار را بر عهده گرفته‌اند و در کنار آن، نسبت به عملکرد مسئولین در مدیریت این مسأله انتقادات خود را بیان کرده‌اند. انتقاداتی که مورد استقبال بسیاری از کاربران توئیتر فارسی قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha