۶ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83688750
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تلاش های چین برای مقابله با کرونا، از قرنطینه تا اقدامات حمایتی

پکن- ایرنا- چین به عنوان خواستگاه و منشا اصلی «ویروس کرونا» یا «کووید ۱۹» اقدامات موثری از جمله قرنطینه، تعطیلی ادارات و مدارس، اندازه گیری تب شهروندان و مقابله با اخبار جعلی بکار گرفته است به طوری بعد از دو ماه تلاش توانسته است این ویروس را کنترل کند.

نخستین نشانه های بیماری ناشناخته ای که بعدها به «کرونا ویروس» یا «کووید ۱۹» معروف شد و اکنون در حال تسخیر جهان است حدود دو ماه پیش در چین نمایان شد و نام «ووهان» به عنوان مرکز شیوع این ویروس که اکنون در حال خروج نسبی از قرنطینه است به سرعت بر سر زبان ها افتاد.

قرنطینه شهری

قرنطینه شهری، نخستین اقدام چین برای مقابله با شیوع کرونا بود با شیوع این ویروس و همزمان با آغاز تعطیلات عید بهاره، دولت چین شهر ۱۱ میلیون نفری ووهان واقع در استان هوبی را قرنطینه کرد و حرکت کلیه قطارها و پروازها از این شهر متوقف شد چند روز بعد کل این استان با ۵۷ میلیون نفر جمعیت قرنطینه شد و با گذشت بیش از یک ماه محدودیت های تردد در ووهان همچنان ادامه دارد اما بتازگی اعلام شده است افرادی که اهل شهرهای دیگری هستند می توانند ووهان را ترک کنند موردی که نشانه مثبتی برای خروج تدریجی این شهر از قرنطینه است.

در حال حاضر تمام ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی، کارخانه ها و شرکت های داخلی و خارجی غیر از داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی در ووهان تعطیل هستند و ساکنان شهر نیز برای تامین نیازهای خود با محدودیت های خارج شدن از خانه مواجه هستند به طوری که تنها یک عضو هر خانوار ووهانی می تواند در هفته، دو بار به خارج از مجتمع مسکونی خود برود و مایحتاج خود را تامین کند، بقیه افراد باید در خانه بمانند.

ساخت دو بیمارستان در کمتر از دو هفته 

چینی ها که به سرعت و دقت مشهور هستند برای مقابله با کرونا در عرض کمتر از دو هفته دو بیمارستان احداث کردند یکی از این بیمارستان ها به ظرفیت یک هزار تختخواب در شهر ووهان چین ظرف مدت ۶ روز ساخته شد دومین بیمارستان هم در ظرف ۱۰ روز به ظرفیت یک هزار و ۳۰۰ تخت احداث شد.

در سال ۲۰۰۳ که بیماری سارس در چین شیوع یافته بود، در اقدامی مشابه، دولت چین ظرف چند روز در شهر پکن یک بیمارستان ساخت.

تعطیلی مدارس،  دانشگاه ها و ادارات چین

از ۲۳ ژانویه که ووهان قرنطینه شد مدارس و دانشگاه های سراسر چین تعطیل شده است و علیرغم گذشته یک ماه هنوز دایر نشده است هرچند در چین بر اساس تقویم رسمی این کشور، مدارس تا ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ۱۳۹۸) تعطیل هستند، اما اکنون مدارس و دانشگاه های چینی به صورت انلاین و اینترنتی دایر هستند.

دانشگاه های چین به دانشجویان و اساتید خارجی هم توصیه کرده است تا آخر مارس به چین بر نگردند و در کشورهای خود بمانند مدارس بین المللی چین هم تا کنون تصمیمی برای بازگشایی نگرفته اند.

بسیاری از ادارات و نهادهای عمومی چین تعطیل هستند و کارمندان این ادارات از خانه دورکاری می کنند.

کنترل تب شهروندان در اماکن عمومی

اما در پکن پایتخت چین هم علیرغم فاصله یک هزار و ۱۲۵ کیلومتری از ووهان کانون شیوع کرونا، تدابیر شدیدی اتخاذ شده است علاوه بر تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، ادارات و سازمان ها، تردد در خیابان های این شهر هم به شدت کاهش یافته است.

دولت چین با هدف جلوگیری از شیوع این بیماری و کنترل این ویروس مقررات سفت و سختی اتخاذ کرده است برای مثال در مبادی ورودی تمام فروشگاه ها، مجتمع های مسکونی و رستوران ها، دستگاه های تب سنج مجهز به اشعه نصب شده و تب افراد را هنگام ورود به اماکن عمومی می سنجند چنانچه تب افراد بالای ۳۸ درجه باشد جهت انجام آزمایش های بیشتر به کلینیک های تخصصی اعزام می شوند.

تدابیر ورودی در مجتمع های مسکونی هم همزمان با شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است به طوری که نگهبانان مجتمع ها ابتدا فقط به اندازه گیری تب پستچی ها بسنده می کردند و چنانچه مشکلی نداشتند بعد از ثبت مشخصات فرد پستچی، به وی اجازه ورود می دادند.

در مرحله بعدی و با شدت گرفتن این ویروس این بار دیگر پستچی ها که روزانه ها برای انتقال بسته های پستی بارها به مجتمع های مسکونی مراجعه می کردند اجازه ورود به این مجتمع ها را نداشتند آنها باید در ورودی مجتمع ها بسته های خود را به مالکان تحویل می دادند.

در مرحله سوم پستچی ها نه تنها اجازه ورود به مجتمع ها را نداشتند بلکه انها باید بسته ها را در نگهبانی مجتمع بگذارند و نگهبانان مجهز به تجهیزات بهداشتی این بسته ها را بعد از چند ساعت برای صاحبان آن می بردند.

مقابله با شایعات و اخبار غیر واقعی

یکی از اقدامات چین برای مهار کرونا که بیشتر جنبه روانی دارد کنترل رسانه ها و مقابله با انتشار اخبار نادرست و شایعات است ویچت به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی چین اعلام کرده است هر فردی که اخبار نادرست منتشر کند حساب ویچتی وی مسدود خواهد شد.

کمیسیون بهداشت ملی چین هم با هدف انسجام در اطلاع رسانی در ارتباط با آمار کرونا، هر روز ساعت ۸ صبح در یک کنفرانس خبری وضعیت کشور از جمله آخرین آمارهای مرتبط با این حوزه را برای خبرنگاران تشریح خواهد کرد و تا روز بعد هیچ خبر جدیدی در این زمینه منتشر نخواهد شد و در طول روز، فردی یا نهاد دیگری حق انتشار اطلاعات در این مورد را ندارد.

چین همچنین با هدف اطلاع رسانی برای افراد خارجی، روزانه آمار و اطلاعات لازم و مورد نیاز را به زبان انگلیسی در اختیار این افراد قرار می دهد.

توزیع ماسک میان ادارات و رسانه ها
در چین ماسک، مواد شوینده و ضد عفونی کننده به صورت سهمیه ای در اختیار ادارات و رسانه ها به ویژه رسانه های دولتی قرار می گیرد با این حال در روزهای نخست ماسک و مواد ضد عفونی در چین به شدت کمیاب شده بود و بسیاری از داروخانه ها از این مواد خالی شده بودند.

استفاده از ربات و کوادکوپتر 

در برخی از مجتمع ها هم بسته های پستی و خریدهای اینترنتی افراد توسط ربات ها به آنها تحویل می شود دولت چین از کوادکوپترها هم برای انتشار پیام های هشدار بهداشتی استفاده می کند این ربات های پرنده که از راه دور کنترل می شوند با حضور بر بالای جمعیت در خیابان ها از انها می خواستند که ماسک و تجهیزات بهداشتی را رعایت کنند.

دستگیری افراد بدون ماسک و پنهانکار

چین با هدف کنترل شیوع کرونا در خیابان ها و اماکن عمومی، افرادی که از ماسک استفاده نکنند را دستگیر می کند و آنها را بازداشت می کند چین همچنین برای افرادی که علایم کرونا داشته باشند و آن را پنهان کنند مجازات زندان در نظر گرفته است حتی در شبکه های اجتماعی چین هم چندین ویدیو در این مورد منتشر شده است.

شیفتی کردن کارخانه ها

در کارخانه ها و خطوط تولیدی که بنا به ضرورت آغاز بکار کرده اند، در هر اتاق، با هدف پیشگیری از شیوع کرونا تنها یک نفر کار می کند و بقیه مرخصی هستند.
 

خدمات درمانی رایگان

تمام هزینه های درمان و تست های پزشکی مرتبط با کرونا در چین رایگان است دولت چین در هر شهر چندین بیمارستان و مرکز کلینیکی برای آزمایش های کلینیکی و همچنین پذیرش بیماران اختصاص داده است شهرداری ها هم در شهرهای بزرگ چین، مراکزی را برای پذیرش افراد خارجی اختصاص داده است.

پرداخت اجاره خانه ها

یکی دیگر از اقدامات حمایتی چین از مردم این کشور در موضوع کرونا، پرداخت هزینه اجاره خانه ها و شرکت ها در برخی از شهرها است شهرداری ها همچنین از مالکان خانه ها و دفاتر تجاری خواسته اند در صورت امکان اجاره دو ماه گذشته را از مستاجران نگیرد.

بلیط رایگان برای تجار خارجی

دولت چین که به دلیل خروج برخی شرکت های تجاری بین المللی و چند ملیتی به دلیل گسترش شیوع کرونا با برخی تهدیدات اقتصادی مواجه شده است اعلام کرده است چنانچه تجار، خریداران و بازرگانان خارجی تا اوایل مارس (۱۰اسفند ۱۳۹۸) به این کشور بر گردند هزینه بلیط هواپیمای آنها پرداخت خواهد شد در «ایوو» یکی از شهرهای مهم و بزرگ تجاری و کارگاهی چین هم اعلام شده است حتی اگر تا ۱۰ مارس (۱۹ اسفند ۱۳۹۸) هم باز گردید ۵۰ درصد هزینه های شما عودت داده خواهد شد.

کاهش شمار مبتلایان در چین

با این حال در چین آمارها بیانگر روند نسبی کاهش مرگ و میر و مبتلایان به این ویروس است هم اکنون شمار مبتلایان ۷۷ هزار و ۲۶۹ نفر، فوت شدگان ۲۵۹۶ نفر و مشکوکین به ابتلا هم ۴۹ هزار و ۸۲۱ تن است در حالی که تا کنون ۲۴ هزار و ۸۵۲ تن هم درمان شده و از مراکز درمانی ترخیص شده اند آمارها نشان میدهد شمار مبتلایان برای بیستمین روز روند کاهشی دارد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =