13 نفر در مکزیک قربانی خشونت شدند

تهران _ ایرنا _ در تازه ترین درگیری های نیروهای پلیس با گروه های تبهکار در مکزیک ۱۳ نفرجان خود را از دست دادند.

به گزارش شبکه تله سور، طبق اعلام منابع نظامی شهر «وراکروز» روز گذشته گروه های مسلح مرتبط با قاچاق مواد مخدر به پایگاه های پلیس حمله کرده و اقدام به تیراندازی در این شهر کوهستانی کردند.

از مجموع هفت نفر کشته شدگان در جریان درگیری در شهر وراکروز، چهار نفرشان از نیروهای پلیس و سه نفر از قاچاقچیان بوده اند. این در حالی است که شش نفر نیز در شهر چیهواهوا جان باختند.

طبق آخرین آمار ارائه شده از دبیرخانه اجرایی سازمان امنیت عمومی مکزیک، ۳۴ هزارو۵۸۲ مورد قتل در سال ۲۰۱۹ ثبت شده است که در ۲۰ سال اخیر به بالاترین رقم خود رسیده است. طبق آخرین آمار از قتل در این کشور دو هزارو۸۱۹ مورد مربوط به ماه فوریه ۲۰۲۰ است.

شهرهای مکزیک با بالاترین میزان قتل و جنایت به ترتیب شهرهای کولیما، باخا کالیفرنیا، گواناخواتو، میچوآکان و شهر چیهواهوا اعلام شده است.

پیش از این، خشونت‌ها در این کشور آمریکای لاتین از جمله قتل در سال ۲۰۱۹ میلادی رکورد زده بود.

«آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک در حالی دسامبر(آذر-دی ۲۰۱۸) سمت ریاست جمهوری را برعهده گرفت که وعده داده بود به طور جدی با سطح خشونت‌های فزاینده این کشور مقابله کند اما از آن زمان تاکنون، خشونت‌ها در این کشور منطقه آمریکای لاتین همچنان رو به افزایش است.

از اواسط سال ۲۰۰۶ دولت مکزیک از ارتش برای مقابله با فعالیت کارتل توزیع مواد مخدر در این کشور استفاده کرده اما این اقدام در کاهش سطح خشونت‌ها موفق نبوده است.
مقام‌های مکزیک پیش تر برای مقابله با این چالش، به قانونگذاران پیشنهاد داده‌اند نظام قضایی را اصلاح کنند تا مسیر برای اعمال تدابیر تنبیهی شدیدتر علیه تبهکاران هموار شود.

از نظر منتقدان، دولت مکزیکوسیتی سیاست مقتدرانه‌ای علیه گروه‌های تبهکاری توزیع مواد مخدر در پیش نمی‌گیرد.

همزمان با ادامه خشونت‌ها در مکزیک، میزان محبوبیت اوبرادور نیز روند کاهشی داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha