حریرچی:‌ وزارت بهداشت مسئول اعلام فوتی‌های کرونا است

تهران - ایرنا - معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این وزارتخانه مسئولیت و صلاحیت اعلام تعداد فوتی های بر اثر ویروس کرونا را برعهده دارد.

این مطلب را ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با علی ربیعی مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد.

وی همچنین از کرونا به عنوان موضوعی ملی یاد کرد و گفت:‌ نباید کرونا را بازی سیاسی و جناحی کنیم.

متوفی کرونایی مطابق پروتکل سازمان بهداشت جهانی دفن می شود

حریرچی درباره چگونگی دفن متوفی حاصل از بیماری کرونا گفت: این پروتکل کاملاً مشخص از پیش تعیین شده دارد که جنس تابوت چه باشد، شستشوی میت به چه طریقی است، چه موادی روی جسد ریخته می شود و همه این ها مطابق با پروتکل سازمان جهانی بهداشت است و دقیقا مثل آن انجام می‌شود.

وی ادامه داد: یکسری خبرهای منفی گاهی منتشر می شود که بسیاری از آن از بیخ کذب است؛ مثلا روزهای گذشته خبری از جایی که شهر آن معلوم نیست، منتشر شد که جنازه متوفی را به دست برادرش دادند تا دفن کند پرسنل و کادر فرار کردند و حتی کاور را به برادر متوفی دادند؛ این اوج منفی بودن است. آیا مردم چنین چیزی را قبول می کنند که به برادر مرده بگویند تو تنهایی جنازه را در کاور بگذاری و دفن کنید.

ربیعی در تکمیل سخنان حریرچی ادامه داد: اجازه شرعی هم برای دفن این جنازه ها گرفته شده تا مغایرت شرعی نداشته باشد و با این پروتکل امکان اینکه ویروس تسری پیدا کند، صفر است.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که چرا دولت وقتی احتمال می داد و وزیر بهداشت هم گفته بود کرونا پشت مرزهای ماست، تمهیداتی برای انبار ماسک و مواد ضد عفونی نیندیشده است و الان موجب شده در داروخانه‌ها صف‌های طولانی تشکیل شود و در مردم احساس ناامنی به سر ببرند؟  گفت: درباره ماسک، وزیر بهداشت گفت که مردم عادی نیازی به ماسک ندارند فقط مراقبان، آن‌هم با سطح بندی مثل پرستار و پزشک مراقب یا افرادی که در خانه خود مراقبت می شوند و کسی در خانه از بیماری کرونا و آنفولانزا مراقبت می کند باید از  ماسک استفاده کند و گروه دیگر افراد با سندروم حاد تنفسی و آبریزش بینی و عطسه باید از ماسک استفاده کنند.

وی اضافه کرد: اما میزان مصرف پیش بینی شده بود، اما متاسفانه در این شرایط سختی که پیش آمده هر فردی فکر می‌کند، می‌توانست سودی ببرد در حالی که این چنین نیست در اینجا این کار را انجام می‌دهد و قیمت را به چند برابر تا ۱۰برابر می رساند.
حریرچی با قدردانی از دادستان اردبیل به دلیل پلمب دو داروخانه، ادامه داد: جایی که چنین صحنه هایی مشاهده شده، برخورد می کنیم و مراکز بهداشتی در قم خانه به خانه ماسک و لوازم بهداشتی مورد نیاز را تحویل خواهند داد.

وی تاکید کرد: با قرنطینه موافقم نیستیم، قرنطینه برای قبل از جنگ جهانی اول است،   آزمایش، تحلیل و پیش بینی در مورد ویروس کرونا انجام می دهیم، بررسی می کنیم که هر تصمیم چه تاثیری دارد. براین اساس قرنطینه تبعات زیادی دارد، و به هیچ وجه موافق نیستیم.

حریرچی با بیان اینکه تیم‌های بهداشتی در ۱۰ استان مستقر شده یا مستقر می کنیم، افزود: چنانچه در مناطق مختلف علائم بالینی مشکوک به کرونا باشد در صورت نبود مرکز درمانی خاص رسیدگی به این بیماری، سریع به تهران منتقل می شود.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: استفاده از لباس برای مواجهه با بیماران مبتلا به کرونا سطح بندی دارد، پزشکان مخصوص زنان، جراحی دلیل ندارد این لباس خاص را بپوشند، لباس فضانوردی را که پرسنل مراکز بهداشتی و درمانی در مواجهه با این بیماران می پوشند، پروتکل دارد و پوشیدن آن کار ساده ای نیست.

حریرچی ادامه داد: افرادی که بر اثر بیماری کرونا می میرند، نحوه دفن، شسشتوی آنها و در چه عمقی از زمین دفن شوند، بر اساس پروتکل سازمان جهانی بهداشت انجام می شود.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت ادامه داد: مردم عادی به ماسک نیاز ندارند فقط مراقبان بیماران مبتلا به کرونا که ۸۰ درصد این بیماران در خانه نیاز به مراقبت دارند باید ماسک بزنند.

به گفته حریررچی، افرادی که بصورت غیررسمی آمار فوتی های افراد مبتلا به کرونا را اعلام می کنند باید نامه رسمی و محرمانه در این زمینه به ما بدهند، آنها بر اساس چه ادعایی این کار را انجام می دهند، وزارت بهداشت تنها منبع رسمی ارایه آمار است.

وی افزود:  در حال حاضر پزشکان  و پرستارانی که در بیمارستانهای دولتی کار می کنند در قرنطینه هستند و نمی توانند خارج شوند باید شرایط ویروس کرونا به پایداری برسد تا آنها بتوانند به منزل بروند، همچنین یکی از پزشکان نیز به این بیماری مبتلا شد اما علائم وی در حال بهبودی است.

تکذیب خبر فوت ۵۰ نفر در قم
حریرچی با تکذیب خبر فوت ٥٠ نفر بر اثر کرونا در قم، گفت: اینکه کسی فوت می کند ممکن است علائم آنفولانزا باشد و اینکه کرونا بوده یا خیر فقط اطلاعاتش دست ماست و طبق مصوبه شورای امنیت کشور مرجع دادن اطلاعات و آمار فقط وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: اگر واقعا ایشان اطلاعاتی دارد، اگر آمار ایشان تا امروز درست باشد و بلکه یک سوم این هم باشد اعلام کند، اسامی را هم اعلام کند بنده بلافاصله استعفا خواهم داد.

مردم به بیمارستان های اعلام شده مراجعه نکنند
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر این که بیمارستان مرجع تشخیص نداریم بلکه آزمایشگاه مرجع تشخیص داریم که در تهران در سه مرکز به این امر اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: مردم نمی توانند به آنجا مراجعه کنند صرف این که احساس می کنند مشکوک هستند چرا که انجام آزمایش قبل از علامت دار شدن انجام نمی شود.

وی افزود: بیمارستان های منتخب هم بیمارستان هایی است که فقط ستاد مبارزه با کرونا، مبتلایان را به آنجا منتقل می کند و هر کسی نمی تواند مراجعه کند.

معاون وزیر بهداشت ضمن گلایه از این که اعتراض به چرایی اختصاص بیمارستان به کرونا معنایی ندارد، یادآور شد: در شهرهای بزرگ چند بیمارستان در سه لایحه اختصاص یافته اند. ضمن اینکه در شهرهای کوچک هم یک بخش از بیمارستان به این امر اختصاص دارد.

حریرچی اضافه کرد: هشتاد درصد کسانی که مشکوک به کرونا هستند، با مصرف مایعات و رژیم غذایی درمان می شوند و نیاز به بستری و قرنطینه ندارند. سیاست چین هم این است که به دلیل اثر بخشی بیشتر مراقبت در منزل را توصیه می کنند.

دروغگو و کتان کننده فرض کردن مسئولان درست نیست
حریرچی یادآور شد: وزارت بهداشت را متهم به دیر اعلام کردن ابتلا به کرونا در ایران می کنند در حالی که این اتفاق روز چهارشنبه ظهر افتاده است که بلافاصله خبر ۷۵۸ مورد مشکوک به بیماری کرونا اعلام شد اما بنابه دلایلی که نمی دانیم همان خبر که عصر چهارشنبه توسط وزیر بهداشت ترکیه اعلام شد سندیت گرفت و ما متهم به پنهان کاری شدیم.  در حال حاضر بیش از شش هزار کیت آزمایشگاهی در کشور موجود است.

به گزارش ایرنا، بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ نفر را گرفته است. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز دوشنبه گفت: تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۱ نفر رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =