۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۵
کد خبرنگار: 1112
کد خبر: 83688645
۰ نفر

برچسب‌ها

وضعیت تئاتر شهرستان‌ها سخت هست اما بحرانی نیست

تهران- ایرنا- کارگردان و نمایشنامه نویس تئاتر گفت: در عرصه هنرهای نمایش در شهرستان ها مشکلاتی داریم اما با وضعیت بحرانی مواجه نیستیم.

عمادالدین رجب لو هنرمند تئاتر گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان ها به اندازه تهران به عنوان پایتخت امکانات نیست اما در استان گلستان با وجود تمام مشکلات، وضعیت نامناسبی وجود ندارد البته به این معنی نیست که در شهرستان  ها و استان های دیگر نیز همین شرایط وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال مشکل سالن اجرا نداریم تصریح کرد: کیفیت آن را نمی توان ایده آل ارزیابی کرد اما سالنی است که می توانیم آثار خود را تمرین کنیم.

کارگردان نمایش متساوی الساقین خاطرنشان کرد: البته همین سالن هم مشکلات زمانی دارد به این معنا که به دلیل حجم متقاضیان گاهی فرصت تمرین بسیار محدود می شود.

وی با بیان اینکه در بخش تولید آثار مشکلات بیشتری برای شهرستان ها وجود دارد گفت: روند تولید یک نمایش باید حمایتی باشد؛ یکی از شاخه های این حمایت مالی است اما بخش دیگری از حمایت می تواند آسان کردن روند تولید باشد تا هنرمندان به مشکل برنخورند.

رجب لو با تاکید بر اینکه برای تولید مبلغی نیاز داریم حتی اگر ناچیز باشد اظهار داشت: من در تهران تئاتر کار کرده ام اما به شهرستان خودم برگشتم تا ادامه فعالیت بدهم زیرا این را بهتر می دانم که در استان خودم تولیدی را انجام دهم و به همین دلیل باید حمایت های پیش تولید آثار قوی تر بشود.

وی افزود: در شهرستان انتخاب بازیگر نیز به آسانی انجام نمی شود چون تعداد محدودی هنرمند وجود دارند که همان ها هم امکان داشتن قرارداد با نمایش دیگری را دارند.این هنرمند گرگانی خاطرنشان کرد: مشکلات سخت افزاری نیز وجود دارد اما شرایط تئاتر شهرستان در بحران قرار نداد و اثر خوب با هنرمندان محدود بدون حاشیه تولید می شود و با تمرین و ممارست به جشنواره ها از جمله تئاتر فجر راه پیدا می کنند.

رقابت با جشنواره تئاتر فجر سخت است

رجب لو با بیان اینکه بسیاری از جشنواره های خصوصی با هدف رقابت با جشنواره تئاتر فجر برگزار می شوند تاکید کرد: بیشتر رویدادهای تئاتری کشور قصد جایگزینی با جشنواره تئاتر فجر را دارند یا می خواهند در سطح این رویداد برگزار شوند اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

وی افزود: بسیاری از این جشنواره ها حتی بعد از چند دوره برگزاری به حال خود رها شده اند نامی از آنها باقی نمانده است و یا حتی توانایی معرفی برگزیدگان خود را به جشنواره تئاتر فجر ندارند.

وی با بیان اینکه در جشنواره تئاتر هامون نیز با حضور چهره های سینمایی تلاش هایی شد تا رنگ و لعابی به آن داده شود تاکید کرد: معتقد نیستم که این جشنواره هم بتواند رقابتی با جشنواره تئاتر فجر داشته باشد؛ البته شاید هم موفقیت آمیز باشد.

وی تاکید کرد: موافق حذف جشنواره تئاتر فجر و جایگزینی آن با یک رویداد خصوصی نیستم.

رجب‌لو در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر نمایش متساوی الساقین را در بخش رقابتی به صحنه برده بود و توانست لوح تقدیر بخش نمایشنامه نویسی را به دست آورد.

این نمایش بخشی از مشکلات مدارس را در یک کلاس درس با چند دانش آموز بیان می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =