شکارچی گراز در باینگان دستگیر شد

کرمانشاه- ایرنا- سرپرست منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل از دستگیری یک نفر شکارچی متخلف در بخش باینگان توسط محیط‌بانان این منطقه خبر داد.

«سردار رستمی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت: این شکارچی متخلف اقدام به شکار یک رأس گراز کرده بود که در پی گشت و کنترل و پایش منطقه توسط محیطبانان دستگیر شد. 

وی با بیان اینکه از این فرد لاشه یک رأس گراز وحشی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد، افزود: پس از توقیف، دستگیری متهم و کشف و ضبط ادوات جرم از وی و واریز میزان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ، این شکارچی متخلف جهت سیر سایر مراحل قانونی به دستگاه قضایی معرفی شد.

سرپرست منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل تصریح کرد: پایش مناطق تحت مدیریت به صورت شبانه‌روزی در دستور کار محیط بانان منطقه قرار دارد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از سوی افراد شکارچی، بلافاصله مطابق با ضوابط و قوانین زیست محیطی با آنان برخورد خواهد شد.

منطقه حفاظت‌شده بوزین و مرخیل منطقه‌ای حفاظت‌شده و نمونه گردشگری در شهرستان پاوه و جوانرود از توابع استان کرمانشاه است که با هدف حمایت از گونه با ارزش و در حال انقراض شوکای ایرانی یا گوزن مینیاتوری و ارزش‌های رویشگاهی در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ به عنوان منطقه حفاظت‌شده به ثبت رسیده‌ است.

از پوشش گیاهی منطقه حفاظت‌شده بوزین مرخیل می‌توان به بلوط ایرانی، بنه، زیتون، مورد، ارغوان، گلابی وحشی، کیکم، زالزالک، زبان گنجشک، آلوچه، ختمی، سیاه‌تلو، لاله واژگون، و انواع گندمیان و از پوشش جانوری این منطقه می توان بز و پازن، شوکا، قوچ و میش، گراز، پلنگ، سیاه‌گوش، سنجاب ایرانی، گربه وحشی، شغال، گرگ، تشی، روباه، تیهو، کبک، کمرکلی بزرگ، گنجشک‌سانان، عقاب، مارپلنگی، یله‌مار و گرزه‌مار اشاره کرد.

تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، جنگل‌های با ارزش بلوط، کوهستان‌های زیبا، رودهای پرآب چون سیروان، لیله و زمکان، گلال، لون، مرخیل، جلوه‌های طبیعی، زمینه فعالیت‌های پژوهشی وگردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.

بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه با بیش از ۱۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری شهر پاوه و ۱۱۶ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها