پیشتازی سندرز در انتخاب رای‌دهندگان دموکرات

تهران– ایرنا– برنی سندرز نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات در نظرسنجی مشترک شبکه خبری «سی‌بی‌اس نیوز» و موسسه نظرسنجی انگلیسی «یوگاو - YouGov» نخستین گزینه رای‌دهندگان دموکرات است.

تارنمای شبکه سی‌بی‌اس نیوز در این باره نوشت: در این نظرسنجی، سندرز با ۲۸ درصد آرا پیشتاز و به دنبال او، الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست آمریکا با کسب ۱۹ درصد، جو بایدن با ۱۷ درصد و مایکل بلومبرگ با ۱۳ درصد آرا، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

الیزابت وارن در صدر تاثیرگذاری مناظره اخیر
از دیگر نتایج این نظرسنجی، مناظره اخیر نامزدهای حزب دموکرات در لاس‌وگاس ایالت نوادا بود که پرسش‌شوندگان دراین نظرسنجی سخنان الیزابت وارن را نسبت به سایر دوطلبان ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از این حزب موثرتر  دانستند.

پرسش شوندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که کدام یک از نامزدها در مناظره اخیر در لاس‌وگاس سخنان موثری داشته است، الیزابت وارن ۵۰ درصد و سندرز ۴۲ درصد آرا را به دست آورد.
تاثیرگذار بودن سخنان بایدن در این مناظره نیز با ۲۳ درصد رد رده پنجم این نظرسنجی قرار گرفت.

احتمال بالای انتخاب دوباره ترامپ
نظرسنجی مشترک سی‌بی‌اس نیوز و موسسه یوگاو  همچنین حکایت از احتمال بالای انتخاب دوباره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا دارد.
 


پرسش‌شوندگان در این نظرسنجی در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ «قطعا» و یا «احتمالا» در انتخابات آتی ریاست جمهوری بار دیگر انتخاب خواهد شد، ۶۵ درصد به آن پاسخ مثبت داده و  ۳۵ درصد نظری مخالف داشته‌اند.

شانس سندرز و بایدن در شکست ترامپ
در این نظرسنجی مشترک، پرسش‌شوندگان شانس شکست دادن دونالد ترامپ توسط سندرز یا بایدن در انتخابات را بیشتر از سایر نامزدهای دموکرات می‌دانند.
 


بنابراین نظرسنجی، ۴۶ درصد از پرسش‌شوندگان دموکرات، شانس سندرز در شکست دادن ترامپ در انتخابات آتی را ممکن دانسته‌اند اما این درحالی است که نظر کلی نسبت به این پرسش فقط ۲۷ درصد بود.
در همین حال بایدن نزد دموکرات‌ها ۴۹ درصد شانس شکست دادن ترامپ را داشته اما از نظر کلی فقط ۲۶ درصد این امکان را می‌دهند.

نظرسنجی مشترک سی‌بی‌اس نیوز و موسسه یوگاو  از ۲۰ تا ۲۲ فوریه (اول تا سوم اسفندماه ۱۳۹۸) از ۱۰ هزار رای‌دهنده آمریکایی که  از این میان ۶ هزار و ۴۹۸ نفر آنها دموکرات بودند، با خطای ۱.۲ درصد به عمل آمد.

به گزارش ایرنا، دموکرات‌ها پس از انتخابات مقدماتی درون حزبی در ایالت‌های «آیوا»، «نیوهمپشایر» و «نوادا» راهی کارولینای جنوبی خواهند شد که قرار است ۱۰ اسفندماه برگزار شود.
پس از آن نیز ۱۳ اسفندماه مهمترین انتخابات مقدماتی درون حزبی موسوم به «سه‌شنبه» بزرگ خواهد بود که ۱۴ ایالت آمریکا بطور همزمان در آن انتخابات برگزار خواهد شد.

دموکرات‌ها تا پیش از همایش این حزب در تیرماه ۱۳۹۹، دوازده انتخابات مقدماتی پیش رو خواهند داشت که آخرین آن در ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ خواهد بود.
انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است که سوم نوامبر ۲۰۲۰ (سیزدهم آبان ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.

 **۱۳۰۲**2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha