راه اندازی واحد لبنی ابرکوه در انتظار ۱۰۰ میلیاد ریال وام

یزد - ایرنا - کارآفرین نمونه ابرکوه گفت: در صورت پرداخت ۱۰۰ میلیارد ریال وام از سوی بانک‌های عامل برای تکمیل یک واحد فراوری لبنی در این شهرستان ،روزانه ۲۰۰ تن شیر دامداران استان یزد جمع آوری و فراوری می‌شود .

حجت احمدی روز دوشنبه در بازدید رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد از روند ساخت این واحد تولیدی نیمه تمام افزود: این کارخانه در زمینی به مساحت ۲۷ هزار مترمربع با هفت هزار مترمربع زیربنا و با ۷۰ درصد پیشرفت کار در دست ساخت است.

وی اظهارکرد: برای ساخت این واحد، پس از افتتاح که یکی از بزرگترین واحدهای تولیدکننده محصول لبنی استان یزد خواهد بود ، تاکنون افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده که ۶۰ میلیارد آن تسهیلات بانکی است .

این سرمایه گذار بخش خصوصی در ادامه با اشاره به اینکه، ظرفیت واحد یادشده در زمان بهره برداری ۲۰۰ تن شیر در روز است، خاطرنشان کرد که این میزان شیر به شیرخشک ، پودر آب‌پنیر ، انواع پنیر فرآوری تبدیل و پس از افتتاح خط تولید آن زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر فراهم خواهد شد.

همچنین رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد قول همکاری در پرداخت تسهیلات مورد نیاز داد و از تلاش این سرمایه گذار که در سه بخش تولیدی ابرکوه به عنوان شهرستان کمتر برخوردار استان فعالیت دارد، قدردانی کرد.

سید جمال سجادی پور افزود: آقای احمدی به عنوان یکی از تلاشگران بخش اقتصادی هم اکنون در۲ واحد تولیدی فراورده لبنی و ماشین آلات بسته بندی صنایع غذایی فعالیت دارد .

وی تصریح کرد: این کارشناس اقتصادی در عرصه تولید و اشتغال توانسته است، تاکنون زمینه اشتغال ۱۵۰ نفر را مستقیم و ۵۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم در این ۲ واحد فراهم کند.

همچنین  رییس  سازمان جهاد کشاورزی یزد امروز در گفت و گو با ابرنا با اشاره به تولید روزانه ۷۷۲ تن شیرخام از ۱۴۰ هزار راس گاو شیری گفت: ۴۲۰ تن آن به عنوان مازاد بر نیاز این فراورده به بازار مصرف سایر استان‌ها عرضه می‌شود.

سجادی پور در حاشیه بازدید از یک واحد گاو شیری ۲۵۰ راسی بخش خصوصی در بخش مرکزی ابرکوه  افزود: استان ۵۲ مجتمع دامپروری دارد .

وی اظهار کرد:  پرداخت تسهیلات هفت درصد برای شهرهای کمتر برخوردار و ۹ درصد برای شهرهای برخوردار به متقاضیان تولید و پرورش گاو شیری و پرورش گوسفند با ۲ بار زایمان در سال و آن هم چند قلوزایی فراهم است و محدویتی در پرداخت وام از سوی بانک های عامل وجود ندارد.

استان یزد حدود سه میلیون واحد دامی و یک هزار و ۱۰۰ واحد مرغداری دارد.

جمعیت استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که ۸۷ درصد آن در ۲۱ شهر و  بقیه در روستاها زندگی می کنند ، در حالیکه نسبت جمعیت شهرنشین به روستایی در کشورهای توسعه یافته ۶۰ به ۴۰ است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، هم اکنون بخشی از تولیدات تحت مدیریت این فعال اقتصادی به عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود .

وی به عنوان مدیرعامل واحد تولیدی فراورده های لبنی و ماشین آلات بسته بندی صنایع غذایی ابرکوه چندین بار به عنوان کارآفرین نمونه کشوری ، استانی و شهرستان انتخاب و معرفی شده است .

هم اکنون پنج هزار و ۵۰۰ نفر از کارگران در هزار و ۱۱۴ تعاونی‌های تولیدی، واحدهای صنعتی، معدنی، خدماتی و کارگاه های ساختمانی شهرستان ابرکوه مشغول کار هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =