۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۳
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83688477
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا؛ یک عکس، یک پیام

شیراز - ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه در بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) که به عنوان بیمارستان مرجع مقابله با کرونا در استان فارس و شیراز مشخص شده بدون استفاده از ماسک حضور یافت، این حضور می‌تواند برای همه کسانیکه از کرونا فقط هراس آفرینی و ترسیدن را یاد گرفته اند پیام داشته باشد.

بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) در شیراز به عنوان بیمارستان مرجع در استان فارس برای رسیدگی به بیماران احتمالی آلوده به ویروس کرونا پیش بینی و تجهیز شده است. در روزهای گذشته نیز بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) به سه تخت ایزوله فشار منفی مجهز شده است.

برای تخت های ایزوله فشار منفی، شرایطی پیش بینی شده تا اختلاف فشار هوا بین دو بخش منفی می‌باشد. اتاقی که تحت فشار منفی است فشار کمتری نسبت به بخش مجاور دارد و  از جریان هوا به بیرون اتاق ها و بخش های مجاور جلوگیری می‌نماید.

شاید هیچکدام از ما حاضر نباشیم در چنین مکانی بدون ماسک وارد شویم یا برای لحظاتی خود را دراین فضا تجسم نماییم ، بسیار دیده شده است که در خیابانهای اطراف بیمارستان های شیراز افراد با ماسک رفت و آمد می کنند ، در حیاط و محوطه بیمارستان ها کمتر رهگذر یا همراه بیمار را بدون ماسک می بینیم.

این روزها در شیراز و بسیاری دیگر از شهرهای کشورمان افرادی را می‌بینیم که ماسک بر چهره زده‌اند و با حساسیت بیشتری برای مقابله با ویروس کرونا از خود مراقبت می‌کنند؛ موضوعی که سبب افزایش تقاضا برای این محصول و در نتیجه کمبود آن و نیز افزایش قیمت آن شده است.

حضور یک پزشک متخصص در بیمارستان مرجع رسیدگی به بیماران احتمالی کرونا میتواند پیام هایی داشته باشد ، پیام هایی که بارها بر آن تاکید شده که استفاده از ماسک برای همه افراد در چنین شرایطی الزام آور نیست ، پیام هایی که تاکید دارد چنین ماسک هایی اصولا نمی تواند در صورت وجود ویروس کرونا در برابر شیوع و فراگیری این بیماری کارایی داشته باشد .

بارها از سوی متخصصان علوم پزشکی و دست اندرکاران امور بهداشتی تاکید شده که استفاده از ماسک در چنین شرایطی الزام آور نیست اما متاسفانه باز هم طیف وسیعی از جامعه ما گوش به مطالب غیر مستند و غیر مستدل در فضای مجازی دارند و با دلهره آفرینی و هجوم برای خرید ماسک بیشتر و افزایش صوری قیمت این محصول بر جو التهاب می افزایند. 

معاون درمان و معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبه با حضور در مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع)، نحوه ارایه خدمت به بیماران و تجهیزات این بیمارستان را بررسی کردند.

علی اکبری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جریان این بازدید گفت: آمادگی تجهیزات و امکانات این مرکز درمانی و آموزش کارکنان درمانی و بهداشتی برای مقابله با کرونا ویروس در شرایطی که نظام سلامت تمام تلاش خود را برای مقابله با این ویروس انجام داده، بسیار مهم و حیاتی است.

مهرداد شریفی  معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با تقدیر از عملکرد شبانه روزی کادر مدیریتی، درمانی و پشتیبانی این مرکز یادآور شد: برای مقابله با کرونا ویروس جدید لازم است تا سطح آگاهی عموم مردم در خصوص مراقبت و پیشگیری از این بیماری ارتقا یابد. 

ابوالفضل درانی نژاد رییس بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، نیز با تاکید بر اینکه تا کنون هیچگونه مورد مبتلا به بیماری کرونا ویروس در این مرکز مشاهده نشده است، افزود: با برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده، این مرکز درمانی از آمادگی لازم برای اقدامات ویژه در مواقع احتمالی برخوردار است.

اخبار مرتبط