۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83688469
۰ نفر

برچسب‌ها

کودکان و جهان افسانه درقاب کتاب

تهران- ایرنا- عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم شناسی، گفت: کتاب «کودکان و جهان افسانه» سعی دارد صدای یکی از گروه های خاموش جامعه یعنی کودکان را در بازخوانی منابع هویت ایرانی نشان دهد.

 علیرضا حسن زاده در نشست نقد کتاب «کودکان و جهان افسانه» این نکته را در پاسخ به بازخوانی و نقد این کتاب که با حضور منتقدان نگار داوری اردکانی، مرجان فولادوند، محمد نجاری، افشین نادری و یحیی ساسانی برگزار شد ؛ مطرح کرد.
نویسنده کتاب «کودکان و جهان افسانه» گفت: افسانه های این کتاب به طور عمده بر اساس افسانه های زندگان انتخاب شده و هدف من از نگارش آن این بود تا بفهمم که تفسیرم تا چه حد در مقایسه با یکی از مخاطبان افسانه ها یعنی کودکان درست است.
او با بیان اینکه این کتاب سعی دارد صدای یکی از گروه های خاموش جامعه یعنی کودکان را در بازخوانی منابع هویت ایرانی نشان دهد افزود: در این کتاب ما با گفت و گویی شدن هویت کودکان ایرانی رو به رو هستیم و اصل توافق عام  هابر ماس به خوبی در تاکید انتقادی کودکان بر مفاهیمی چون عشق، برابری، عدالت، آزادی و... خود را نشان می دهد.
 حسن زاده گفت: در این کتاب یک مفهوم کلیدی اهمیت برخورد خیر و شر در واقعیت گرایی فولکلوریک افسانه های ایرانی است و نشان می دهد که تا چه حد قصه های عامیانه منجر به اخلاق جنسی، خودآگاهی جنسی و خودآگاهی مرتبط با بدن یعنی خودآگاهی کالبدی می شود.
نگار داوری اردکانی دانشیار دانشکاه شهید بهشتی نیز این کتاب را در چارچوب تحلیل گفتمان در تحلیل افسانه های ایرانی دانست و مطرح ساخت که به کمک این کتاب که اثری شاخص در تحلیل گفتمان بر مبنای نقش مخاطب است می توان به برنامه ریزی های زبانی پرداخت و نهادهای سیاستگذاری می توانند از این کتاب استفاده های فراوانی ببرند.
مرجان فولادوند محقق ادبیات کودک نیز در خوانش اثر تصریح کرد: گفت و گوهای موجود در این کتاب برای نویسندگان حوزه ادبیات کودک بسیار مفید است و آنها می توانند با خواندن آن تصور درستی از نگاه کودکان ایرانی به افسانه ها و حماسه های خود داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وی گفت: افسانه با بازسرایی اثر متفاوت است و باید در استفاده از افسانه دقت لازم را در پرهیز از گسترش خشونت در نظر گرفت.
 افشین نادری کارشناس پژوهشکده مردم شناسی و محقق فرهنگ عامه سخنان خود را با خوانش متنی از سهراب شهید ثالث آغاز کرد و اهمیت اثر را در ورود به دنیای ذهنی کودکان ایرانی دانست.
وی افزود: این کتاب بدون سانسور نگاه کودکان را ظاهر می کند.
در ادامه یحیی ساسانی مدیر نشر افکار بیان داشت : اهمیت این اثر در آن است که شما می توانید صدای همه کودکان ایران را در آن بشنوید نه گروهی خاص از آنان را.
محمد نجاری کارشناس ارشد مرکز اسناد فرهنگی آسیا نیز همدلی خود را با نوع نگاه نویسنده کتاب در اهمیت افسانه بیان داشت و در پاسخ به نقد دکتر مرجان فولادوند همدلی خود را با نویسنده بیان کرد و گفت: ما نباید برای کودکان تعیین و تکلیف کنیم و آنان را فاقد بلوغ فکری تصور کنیم.
 این نشست توسط گروه مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری پژوهشکده مردم شناسی در این پژوهشگاه برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =