تکاپو برای جلوگیری از ورود میهمان ناخوانده

بیرجند - ایرنا - ویروس کرونا از هفته گذشته تاکنون مردم ایران از جمله استان خراسان جنوبی را نگران کرده و دستگاه‌ها را برای مقابله با شیوع بیشتر آن به تکاپو انداخته است طوری که همه در حالت آماده‌باش برای جلوگیری از ورود میهمان ناخوانده هستند.

اخبار مبتلایان به کرونا در ایران که روزانه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌شود، موجب شده تا اقدامات پیشگیرانه مردم و مسوولان استان برای مقابله با شیوع این بیماری تشدید شود.

 شب گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اعلام کرد: حسب دستور استاندار فقط برای افزایش ضریب اقدامات پیشگیرانه در زمینه شیوع ویروس کرونا، تمامی مدارس و دانشگاه‌های استان تا پایان هفته تعطیل است.

این موضوع سبب شد مسوولان استان مکان‌های عمومی از قبیل مدارس، دانشگاه‌ها، خوابگاه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، مسابقات ورزشی، تورهای تفریحی و گردشگری، سینماها و در مجموع آنچه سبب جمعیت مردمی می‌شود را به مدت چند روز تعطیل کنند.

ابتدا پیرو ابلاغیه مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه بیرجند نشست اضطراری تشکیل داد که اعضای هیات رئیسه دانشگاه برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، ابتدا به تمامی دانشگاهیان برای حفظ آرامش و توجه نکردن به شایعات و توصیه‌های ارائه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تاکید کردند.

در این نشست مقرر شد، دانشگاهیان به محض مشاهده هرگونه علائم ناشی از سرماخوردگی، آنفلوانزا و مانند آن بدون هیچگونه نگرانی به مرکز بهداشت و درمان دانشگاه مراجعه کنند.

برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و سمینارها، اردوهای دانشجویی، جشنواره‌های ورزشی و فرهنگی، مسابقات درون و برون دانشگاهی، استخر و سالن‌های بدنسازی دانشگاه‌ها ممنوع شد.

همچنین به دنبال هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با شیوع کرونا بسیاری از فعالیت‌های ورزشی، فرهنگی و آموزشی در خراسان جنوبی به دلیل پیشگیری از انتشار این ویروس تعطیل شد.

در حالی که پزشکان، پیشگیری را موثرترین روش مقابله با این ویروس می‌دانند اما برای جلوگیری از ورود این ویروس باید کنترل‌هایی نیز در دستور کار قرار گیرد.

بنا به تصمیم کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی و به منظور آمادگی و پیشگیری از شیوع کرونا ویروس، تمامی مهدهای کودک و مراکز روزانه توانبخشی بهزیستی در سراسر استان تا پایان این هفته تعطیل اعلام شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز از لغو تمامی اردوها، همایش‌ها و جلسات دانش‌آموزی تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: توصیه‌ها و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت در قالب فایل‌های آموزشی به مدارس ارسال شده و در اختیار معلمان، اولیا و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

محمدعلی واقعی در جمع معاونان این اداره کل ضمن تاکید بر حفظ آمادگی مدارس برای مقابله با کرونا افزود: دستورالعمل‌های متنوعی برای آگاهی دانش‌آموزان، والدین و معلمان تدارک دیده شده که در اختیار آنها قرار گرفته است.

وی گفت: آموزش‌های لازم درباره مقابله و پیشگیری با این بیماری در قالب پیامک، دستورالعمل و ارسال کیت‌های آموزشی به مدیران، معلمان و دانش‌آموزان ارائه شده و می‌شود.

وی با اشاره به ضدعفونی کامل مدارس شعب اخذ رای پس از اتمام رای‌گیری در سوم اسفند ماه سال جاری تصریح کرد: فعالیت‌های آموزش و پرورش در خراسان جنوبی بر بحث آموزش متمرکز است و تاکنون نشست‌های متعددی از طریق ویدیو کنفرانس و چهره به چهره با معاونان اداره کل، مدیران آموزش و پرورش در شهرستان‌ها در راستای توان‌افزایی مدیران مدارس استان داشته‌ایم.

دبیر شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون مورد مشکوکی در مدارس استان ملاحظه نشده است گفت: نصب پوسترهای آموزشی و اطلاع‌رسانی برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا در مدارس با هدف افزایش آگاهی دانش‌آموزان و معلمان، تاکید بر رعایت موازین بهداشتی در مدارس، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون و شارژ صابون مایع در مدارس از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش خراسان جنوبی به شمار می‌رود.

وی بر سلامت بوفه، کلاس‌ها و سرویس‌های بهداشتی مدارس تاکید کرد و افزود: به همین منظور ستادی در اداره کل آموزش و پرورش استان تشکیل شده و به اقتضای شرایط تصمیمات لازم اخذ و به مدیران مدارس، دانش‌آموزان و اولیای آنها اطلاع رسانی می‌شود.

همچنین در سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز سمینارها، برنامه‌های فرهنگی و ورزشی و سایر تعطیل یا کنسل شده است.

دیدار تیم‌های زغال سنگ طبس و خیبر اراک  که قرار بود امروز دوشنبه ساعت ۱۶ برگزار شود، به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو و به زمان دیگری موکول شد.

همچنین تا اطلاع ثانوی برای گزارش تردد کارمندان دستگاه‌های اداری از جمله خبرگزاری ایرنا، شیوه ثبت اثرانگشت حذف و روش سنتی در دستور کار ادارات قرار گرفت.

برگزاری همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و اجتماعات تنها با هماهنگی پدافند غیرعامل زیستی در استان امکان‌پذیر است و اگر همایشی ضروری نیست باید برگزاری آن حذف شده و یا به تعویق بیفتد.

دبیرخانه اولین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه و عکس« کویر و زندگی» نیز اطلاعیه‌ای صادر کرد و گفت: نظر به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلا به بیماری و به منظور صیانت از سلامت آحاد جامعه، مراسم اختتامیه این جشنواره در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.

مسابقات قهرمانی پرس سینه خراسان جنوبی که قرار بود ۱۴ و ۱۵ اسفندماه در طبس برگزار شود نیز به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا لغو شد.

مسابقات کبدی قهرمانی استان خراسان جنوبی که قرار بود با حضور مربی تیم ملی ۹ اسفندماه در طبس برگزار شود نیز لغوشد.

کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش در معادن زغالسنگ نیز در راستای مسوولیت اجتماعی خود مبنی بر کمک به کنترل سرایت ویروس کرونا و به منظور حفظ سلامت خانواده بزرگ کارشناسان و متخصصان معادن زغالسنگ در سراسر کشور پیرامون مسائل مرتبط با شیوع این ویروس و لزوم توجه به رعایت ایمنی و سلامت شرکت کنندگان، برگزاری این کنفرانس را در روز دوشنبه ۱۲ اسفند لغو و به زمان دیگری موکول کرد.

همچنین بازدید علمی اعضای سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی از طبس که قرار بود روزهای ۱۵ تا ۱۸ اسفند  برگزار شود لغو شد.

مسابقات کیوکوشین کاراته شرق کشور به میزبانی شهرستان طبس، دانشگاه‌های پیام نور، آزاد اسلامی و علمی و کاربردی سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز تا اطلاع ثانوی کنسل یا تعطیل شده است.

ویروس کرونا از دی ماه گذشته تاکنون بیش از ۲ هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جانباختگان از چین، ‌کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند، ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.

بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده  و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

 رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم روز دوشنبه گفت: تعداد تلفات بیماری کرونا در ایران به ۱۲ و تعداد مبتلایان به ۶۴ نفر رسید.

کرونا همان آنفلوآنزای معمولی است و حداقل ۵۰ سال است که این ویروس در دانشگاه‌های علوم پزشکی شناخته شده و چند سال قبل نیز با عنوان ویروس سارس گسترش یافت.

البته استان‌های مرزی، در مرحله پیشگیری شرایط حساس‌تری دارند که مسوولان بهداشتی و درمانی استان از شروع کنترل‌هایی برای جلوگیری از ورود این ویروس از مبادی مرزی استان خبر داده‌اند.

به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر کشف ابتلا به ویروس کرونا در قم، اراک، گیلان و تهران در فضای مجازی و محافل، شایعاتی مبنی بر ورود کرونا به استان خراسان جنوبی هم منتشر شد.

ویدئویی برای تکذیب این شایعه در فضای مجازی استان منتشر شد که در آن یک جوان با ماسک بر یک تخت بیمارستانی دیده می‌شود و یک پزشک متخصص، مشکل او را عفونت ریوی اعلام و تاکید می‌کند که حتی مشکوک به کرونا نیست.

دکتر جلال احمدی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم که در این تصویر حضور دارد و می‌گوید: این فرد در حال درمان است و مشکوک به کرونا نیست اما گویا به همین دلیل شایعاتی درباره ابتلای او منتشر شده است. دکتر احمدی در این ویدئو نظر بینندگان را به این نکته جلب کرد که بدون هیچگونه پوشش ایمنی، مثل ماسک و سایر در اتاق این بیمار حاضر شده تا به مردم اطمینان بدهد این فرد به کرونا ویروس مبتلا نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم روز گذشته گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد ابتلا و یا مشکوک به کرونا در استان مشاهده نشده، اما این به معنی ایمن بودن در مقابل این ویروس نیست.

محمد دهقانی فیروزآبادی افزود: افرادی که دچار علائمی  شبیه بیماری آنفلوآنزا هستند حتی‌الامکان سعی کنند به منظور جلوگیری از ابتلای سایرین و هم به منظور بهبود سریع‌تر، از منزل خارج نشوند.

اخبار مرتبط