۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83688078
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا، تجارت پاکستان و چین را نشانه رفت

اسلام آباد - ایرنا - از زمان شیوع ویروس خطرناک کرونا در چین که خسارت های مالی و اقتصاد زیادی به این کشور و سایر شرکای تجاری آن وارد کرده است، پاکستان نیز به عنوان بزرگترین مصرف کننده کالای چینی، متحمل ضررهای اقتصادی ناشی از این ویروس بوده است.

رسانه های پاکستانی روز دوشنبه گزارش دادند که بازرگانان و جامعه تجار این کشور از ادامه بسته ماندن مرز زمینی پاکستان با چین به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، نگران هستند زیرا این ماجرا تمام فعالیت های تجاری و کسب و کار آن را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

جدای از مناسبات تجاری پاکستان و چین از طریق مرز زمینی «خنجراب»، توقف پروازهای تجاری میان دو کشور نیز باعث معلق ماندن معامله های اقتصادی و تجاری میان جامعه بازرگانان پاکستانی و چینی شده است.

روزنامه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» در این خصوص نوشت: تاخیر ورود کالاها از چین به مقصد پاکستان و یا حتی لغو سفارش محصولات چینی، باعث شده تا بازرگانان پاکستانی متحمل خسارات زیادی شوند.

در این گزارش آمده است: بازرگانان پاکستانی ماهانه نزدیک به ۱.۵ میلیارد کالا از چین وارد می کنند اما این روند طی هفته های گذشته با تاخیر بی سابقه انجام شده و ترخیص کالاها در بندر کراچی به دلیل فرآیند پردردسر معاینه و قرنطینه به کندی پیش می رود.

نگرانی مسئولان پاکستانی بابت اشاعه احتمالی ویروس کرونا از چین به دلیل واردات کالا از این کشور باعث شده تا روند ترخیص کالا در گمرک با تاخیر انجام شده و بازرگانانی که میلیاردها دلار در واردات سرمایه گذاری کرده اند، با خسارات زیادی روبرو شوند.

«محمد زبیر موتیوالا» رئیس اتاق مشترک بازرگانی و تجارت پاکستان و افغانستان که فعالیت تجارت ترانزیتی از مبدا چین به افغانستان از طریق پاکستان را نیز انجام می دهد به اکسپرس تریبیون گفت: محصولات چینی مشتری بسیاری در بازار پاکستان دارد و از سوی دیگر، صنعت نساجی پاکستان نیز وابسته به مواد اولیه چینی است.

وی افزود: صنعت خودروسازی در پاکستان نیز وابسته به واردات قطعات یدکی از چین به ویژه برای ماشین آلات سنگین است اما تاخیر در ورود کالاها این فرآیند را با مشکل جدی روبرو کرده است.

«شیخ رشید احمد» وزیر راه آهن پاکستان نیز روزهای اخیر به مشکل ساز شدن کرونا برای تجارت مشترک با چین اعتراف کرد و گفت: صنعت راه آهن پاکستان نیز به عنوان وارد کننده مواد اولیه و خام از چین، با چالش فعلی مواجه است و ما در زمان فعلی قادر به واردات هیچ کالایی از چین نیستیم.

براساس داده های رسمی دولت پاکستان، حجم تجارت دوجانبه این کشور با چین در سال مالی ۲۰۱۹ به ۱۵.۶ میلیارد دلار رسید در حالی که این میزان در سال ۲۰۰۵ میلادی تنها ۲.۲ میلیارد دلار بود.

«یائو جینگ» سفیر چین در پاکستان گفته است که ویروس کرونا هرگز قادر به ایجاد مانع در مسیر تجارت دو کشور نخواهد بود.

وی ضمن قدردانی از همبستگی پاکستان با چین در مبارزه با کرونا، افزود: روابط دو کشور تاریخی است و مشکلاتی از قبیل ویروس کرونا، هرگز مشارکت اقتصادی پاکستان و چین را متوقف نخواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =