لاریجانی: اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه اتحادیه اروپا یک سال است درباره توافق هسته‌ای  فقط حرف می‌زند.

علی لاریجانی، شامگاه یکشنبه در دیدار با الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش خاطرنشان کرد: اتریش در مذاکرات هسته‌ای همکاری خوبی با ایران داشت و امیدواریم سفر شما به گسترش روابط کمک کند.

وی با اشاره به آخرین تحولات مربوط به برجام و با انتقاد از موضع کشورهای اروپایی یادآور شد: وضعیت برجام نشان می‌دهد که اروپا یک سال است فقط حرف می‌زند و منافع اقتصادی ایران در توافق هسته‌ای تامین نشده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که اگر مجاهدت‌های سردار شهید سلیمانی نبود، بحران داعش در منطقه بیداد می‌کرد، افزود: ما با داعش درگیر شدیم اما دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا فقط شعار می‌داد و شما در جریان هستید که داعش را چه کسی به وجود آورد.

لاریجانی با انتقاد از ناکارآمدی سازوکار ویژه مالی اروپا برای ایران موسوم به اینستکس گفت: این کانال مالی خاصیتی ندارد.

وزیر امور خارجه اتریش نیز  در ادامه این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، ایران  را  کشوری زیبا و متمدن توصیف کرد و گفت: تمامی تلاش‌ها باید برای حفظ و استمرار برجام باشد و گام‌هایی فراتر از آن برداریم.

شالنبرگ ادامه داد: با توجه به روابط عمیق اتریش و اروپا با ایران، می توان به صورت مشترک برای اعتمادسازی در سطح منطقه  تلاش کرد.

وی با بیان اینکه ایران فعالانه و با ابتکار عمل، طرح صلح هرمز را پیشنهاد و ارائه کرد، گفت: این اقدام گام مثبت و رو به جلویی است.

وزیر امور خارجه اتریش با تاکید بر ضرورت همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، زیست‌محیطی، آب و فاضلاب و مدیریت بحران بین دو کشور گفت: می‌توانیم همکاری‌های مناسبی با هم داشته باشیم.

شالنبرگ، خروج آمریکا از برجام را غیرقابل باورتوصیف و تصریح کرد: سفرهای سران کشورهای اروپایی به ایران نشانه تغییر مسیر تفکر آنهاست و در تلاشیم سطح گسترده‌ای از روابط را با ایران شروع و  برای حفظ برجام تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =