اردوغان مدعی شد که به دنبال آرامش و ثبات در ادلب سوریه است

آنکارا- ایرنا- رییس جمهوری ترکیه که نیروهای کشورش بدون اجازه دولت سوریه در شمال این کشور مستقر است، مدعی شد که آنکارا به دنبال آرامش و ثبات در ادلب سوریه است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز یکشنبه، «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه در استان ازمیر با بیان اینکه در ادلب ۴ میلیون غیرنظامی در شرایط بسیار بد و نامناسب زندگی می‌کنند، گفت: در ادلب نیز آرامش را برقرار خواهیم کرد.

وی بدون اشاره به دخالت غیرقانونی ترکیه در سوریه گفت که ارتش ترکیه با عملیات‌های پنجه، شاخه زیتون و چشمه صلح به گروه پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوریه و عراق سنگین‌ترین ضربه‌ در طول تاریخ را زده و شکست سنگینی به آنها وارد کرد.

اردوغان افزود: منطقه‌ای به وسعت ۸۳۰۰ کیلومتر مربع در سوریه را از اشغال تروریست‌های داعش و پ.ک.ک/ی.پ.گ پاکسازی کردیم. در مناطقی که زمانی تحت سیطره تروریست‌های پ.ک.ک قرار داشتند، اکنون صلح و آرامش حاکم است.

رییس جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه مسئله ادلب دست‌کم به اندازه عفرین و منطقه عملیاتی چشمه صلح برای ترکیه حائز اهمیت است، افزود: قاطعیت‌مان نسبت به این مسئله را به پوتین رئیس جمهور به صراحت گفتم. همچنین در گفتگو با مرکل و مکرون تصمیم بر این گرفته شد که در نشست چهارجانبه در روز ۵ مارس (۱۴ اسفند)، مسأله سوریه را بررسی کنیم. مسأله ادلب را با حفظ منافع کشور و برادران سوری‌مان به بهترین شکل ممکن حل خواهیم کرد.

رییس جمهوری ترکیه دیروز نیز با تکرار اظهارات چند روز گذشته‌اش درباره سوریه گفت: سیاست‌های آنکارا در قبال سوریه و ادلب نه ماجراجویانه بوده و نه یک ترجیح دلبخواهی. بدون عقب‌نشینی در مقابل مشکلات موجود، به تلاش برای حل و فصل آنها ادامه خواهیم داد.

اردوغان در سخنانی با بیان اینکه در صورت اجتناب ترکیه از مناقشات موجود در سوریه، لیبی، دریای مدیترانه و در کل منطقه، در آینده تاوان سنگین‌تری خواهند پرداخت افزود: به عنوان دولت و ملت واحد برای استقلال جدید می‌جنگیم.در این مبارزه، گاهی منافع کشور ما با سایر قدرتها در تضاد است.

وی با یادآوری اینکه در صورت لزوم ترکیه را با گام ها و تلاش‌های خود به سمت اهداف صحیح سوق خواهند داد، افزود : قدرت و ظرفیت کشورمان برای اعمال و اجرای سیاست مستقل کافی است.

اردوغان همچنین از طراحی نقشه راه ترکیه درباره ادلب و سوریه پس از تماس تلفنی با آنگلا مرکل، امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین خبر داد.

در هفته های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری ان با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت افزوده است.

بمب افکن های نیروی هوافضای روسیه روز گذشته مراکز تروریست ها در ادلب را پس از حمله آنها به مواضع ارتش سوریه بمباران کردند.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین و اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی در خصوص اوضاع منطقه ادلب مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد که در مرکز توجه دو طرف، بار دیگر اوضاع متشنج منطقه امن ادلب قرار داشت. پوتین از ادامه اقدامات خصمانه گروه های افراط گرا در این منطقه ابراز نگرانی جدی کرد. 

رییس جمهوری روسیه بر ضرورت احترام بدون قید و شرط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ترکیه کرد. 

روسای جمهوری روسیه و ترکیه توافق کردند رایزنی های بین سازمان های دو کشور در مورد ادلب به منظور کاهش تنش ها در این منطقه و تامین آتش بس و از بین بردن تهدید تروریستی را افزایش دهند.  

پوتین و اردوغان یادآورشدند که تماس های بین دو کشور از طریق سازمان های نظامی ادامه می یابد.  در این گفت وگوی تلفنی بر پایبندی به توافق های روسیه و ترکیه درباره سوریه تاکید شد. 

 روسای جمهوری روسیه و ترکیه در ادامه گفت وگوی تلفنی درباره مساله لیبی مذاکره کرده و دو طرف بر اهمیت اجرای مستمر تصمیمات کنفرانس بین المللی برلین که روز ۱۹ ماه ژانویه برگزار شد، تاکید کردند. 

 رییس جمهوری ترکیه در گفت وگو با پوتین تصریح کرد که حل و فصل اوضاع ادلب با اجرای کامل تفاهم نامه سوچی امکانپذیر است.

تفاهم نامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال ۲۰۱۷ امضا شد ازجمله شامل جداسازی معارضان سوری میانه رو از تروریست ها را دربر می گیرد.

سران روسیه و ترکیه در پاییز گذشته نیز توافق کردند که در مرز سوریه و ترکیه تا محدوده ای به عمق ۳۰ کیلومتر تسلیحات و واحدهای مسلح خارج شوند و واحدهای گشت نظامی روسی و ترکیه ای در این منطقه با گشت زنی منظم نظارت داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =