روحانی: تحریم‌ها بر اراده ما در احداث آزادراه تهران - شمال تاثیر نداشت

تهران- ایرنا - رییس جمهوری گفت: آزاد راه تهران- شمال را را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم که تحریم نتوانست بر اراده مهندسان، کارگران و مدیران ما برای تکمیل این پروژه مهم تاثیر بگذارد.

حجت الاسلام‌و المسلمین حسن روحانی صبح روز سه‌شنبه در آیین افتتاح منطقه یک آزادراه تهران-شمال با تبریک ماه پربرکت رجب اظهارداشت: در این ماه دعایی را می‌خوانیم که ایمان را در کنار امنیت و اسلام را در کنار سلامت می‌گذارد، اسلام دین سلامت روح و جسم است، هدف اسلام همان سلامت است.

وی اظهار داشت: اگر اسلام را مراعات کنیم جسم و روح و زندگی مادی و معنویمان توام با رضای حق خواهد بود و ایمان با امنیت است. آدم مومن هر جا هست کنارش امنیت است و هر کجا ایمان نیست امنیت هم زیر سوال می‌رود شما از یک آدم مسلمان متدین خوش زبان هیچ گاه نمی ترسید چون شری به شما نمی‌رسد از او همیشه خیر به شما می رسد ولی آدم از فردی که ایمان کامل ندارد همیشه باید بترسد و با کسی که مومن نیست هیچ وقت امنیت وجود ندارد.

رییس جمهوری ادامه داد: ایمان ما مایه امنیت ماست و اسلام ما باعث سلامت جسم و جان ماست ماه رجب ماه بسیار مبارکی است. ما تردید داشتیم افتتاح را دیروز بگذاریم یا امروز. دیروز روز مهندس بود احترام به همه مهندسان در این پروژه مهم دیروز هواشناسی گفت باران نیست امروز دیدیم باران است. هم باران رحمت است هم ماه رجب ماه برکت است و هم میلاد امام باقر(ع) است شعبان و رجب ما را به رمضان می‌رساند بسیار روز خوشحال کننده ای برای ملت بزرگ ایران است پس افتتاح را در این روز گذاشتیم.

وی گفت: این پروژه را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم به این که مهندسان و کارگران عزیز ما و مدیران ما همه بخش‌های مختلف تحریم نتوانست بر اراده آنان برای تکمیل این پروژه مهم تاثیر بگذارد البته ممکن است تحریم در زمان بندی تاخیری ایجاد کند.

روحانی یادآور شد: دولت ما زمانی شروع شد که در تحریم شدید بودیم من از همان روزهای اولیه ریاست جمهوری آقای فروزنده را صدا زدم که ریاست آن موقع بنیاد بود گفتم نقشه آزاد راه شمال را بیاورید که آوردند آن روز ۱۷ درصد پروژه انجام شد و ما باید هشتاد و خورده ای از این پروژه را انجام می‌دادیم.

رییس جمهوری با بیان این که  من از سال ۷۵ با این پروژه سروکار داشتم، گفت: زمانی که آیت الله هاشمی رفسنجانی برای این پروژه تصمیم گرفته بود. اول یک طرح دیگر بود. آقای رفیق دوست طرحی را به آقای هاشمی دادند و ایشان مرا صدا زد و مفصل در این مورد با من صحبت کرد. این طرح به بنیاد واگذار شد و از همان زمان زحمات زیادی از دوران مهندس فروزنده و بعد آقای سعیدی کیا کشیده شد و با همه وجود برای تکمیل طرح به صحنه آمدند. مهندس فتاح هم هر کجا هست با همه توان و قدرت در کار خود حضور دارد و ما در کارهای قبلی هم او را دیدیم.  
وی افزود: آقای آخوندی هم برای این پروژه خیلی زحمت کشید و چند بار قرار گذاشتیم از این پروژه بازدید کنیم که نشد و جای ایشان که امروز این پروژه افتتاح شده خالی است. مهندس اسلامی هم از روز اول عنصر بسیار پرکاری بوده و خستگی ناپذیر است و هر ساعتی زنگ می زنیم سرکار است و تا حالا موفق نشدیم که ایشان را در خواب پیدا کنیم یعنی هر وقت زنگ زدیم بیدار بوده است. من از همه کسانی که بار مسوولیت را بردوش گرفتند تشکر می‌کنم چرا که این کار، خیلی کار با ارزش و پرمسوولیتی است.
روحانی در ادامه با اشاره به صرفه‌جویی در مصرف سوخت با افتتاح این قطعه گفت: همه ما توجه داریم عمر بشر و مردم و ساعات زندگی مردم چقدر مهم است.  این که این جاده جدید یک ساعت و نیم زمان را کوتاه می‌کند اصلا نمی‌شود برای آن ارزش گذاشت.

 خدا انسان را برای زندگی سالم و شاد آفریده است 

رییس جمهوری با تاکید بر این که ما نسبت به عمر، لذت و زندگی مردم متحدیم گفت: خداوند انسان‌ها را برای این که زندگی خوب و سالم و شادمانه آفریده است، نباید به طور مدام در غم و قصه باشیم. دشمنان همیشه برای ما فشار و مشکلات می‌خواهند. البته بعضی حوادث در اختیار ما نیست پیش می‌آید یعنی سیل است. سال ۹۸ سال سیل بوده است و از آغاز آن را با سیل شروع کردیم. زلزله هست کاری نمی‌توان کرد ما باید کاری کنیم که آثار سوء این حوادث را در زندگی مردم کم کنیم برای اینکه اصل آن را نمی‌شود به طور کامل جلوگیری کرد.  
روحانی با بیان این که امسال غم و مشکلات زیادی داشتیم، افزود: از شهادت سردار سلیمانی گرفته تا مردم کرمان و مردم ما در هواپیما جان باختن  برای همه ما بسیار تاسف بود. سال سختی بود. اما مردم ما در همه جا با شهامت به میدان آمدند. در برابر تحریم خم نشدند. التماس نکردند. ما به دشمن التماس نخواهیم کرد. ملت ما التماس نخواهد کرد و تسلیم هم نخواهد شد. سختی را تحمل می‌کند تا دشمن را پشیمان کند.  
وی ادامه داد: در برابر حوادث طبیعی هم که پیش می‌آید مردم آزمایش خوبی دادند و همه به هم کمک کردند. خداوند اساس زندگی این قرار داده که می‌فرماید ما زمین و همه آیت‌ها را آفریدیم که معلوم شود در این مسابقه چه کسی بهتر عمل می‌کند.
رییس جمهوری بیان داشت: شادی و غم مهم نیست مهم این است که در شادی و غم چگونه عکس‌العمل نشان بدهیم، چگونه به هم کمک می‌کنیم. حالا حادثه‌ای پیش آمده و از یک کشوری یک مصیبتی پیش آمده و یک ویروسی آمده و این ویروس تاکنون ۴۰ کشور دنیا را مبتلا کرده و همه کشورها را مبتلا می‌کند. این ویروس مسافر بی‌دعوت و نامیمون برای خودش سفر می‌کند و به همه جا می‌رود.  

 از مشکلات عبور می‌کنیم /کسی نباید از حوداث سوء استفاده کند

روحانی خاطرنشان کرد: ما باید از این مشکل عبور کنیم. ما که نباید از مشکلات بهراسیم. خدای ناکرده کسی نباید از این حوادث سوءاستفاده کند و جیب‌ بدوزیم برای روزی که مردم در سختی هستند.
وی اضافه کرد: آن جیب‌هایی که برای غم مردم و برای سختی مردم دوخته می‌شود بسیار خطرناک برای زندگی دنیا و آخرتشان جز خسارت هیچ‌چیزی نیست. اینکه سوء استفاده بکنند در حالی که مردم برای یک قرص، شوینده و یک ضدعفونی و یک ماسک گرفتارند. ما در آنجا سوء‌ استفاده کنیم.
رییس جمهوری ادامه داد: خداوند این همه راه برای روزی حلال قرار داده است، چرا ما دنبال طلب درآمد حرام می‌گردیم.
روحانی با بیان اینکه در این شرایط تحریم، این افتتاح خیلی دلپذیر و ارزشمند است، گفت: امیدواریم انشاءالله فردا، برای جمع و جور کردن برخی از وسایلی که پیمانکاران در این جاده دارند از صبح پنجشنبه قرار ما این باشد که مردم به راحتی از این جاده رفت و آمد کنند.
وی اضافه کرد: البته عوارضی را آقای اسلامی در نظر گرفته بود که کمی تخفیف دادیم و گفتیم که با شادی مردم این رفت و آمد شروع شود، بعدها به یک صورتی جبران می‌شود.

 درآمدهای قطعه اول صرف ساخت قطعه دوم می‌شود

رییس دولت دوازدهم یادآورشد: در روز غیرتعطیل کمتر، و در روز تعطیل یک قیمت مناسب و الان هم تصمیم گرفتیم از این قطعه یک، دولت و بنیاد هر درآمدی که دارند این درآمد را برای قطعه دوم صرف می‌کنیم. البته این درآمد کافی نیست قطعه دوم خیلی پول می‌خواهد.
روحانی افزود: مردم بدانند که هر مقداری در اینجا پرداخت می‌کنند ما برای قطعه دوم صرف می‌کنیم. دولت هم کمک می‌کند انشاءالله قرار ما با آقای اسلامی و فتاح این است که تا پایان دولت دوازدهم، ان‌شاءالله قطعه دوم یک مسیرش افتتاح بشود و یک مسیر هم از همان جاده قدیم استفاده شود تا بعد قسمت بعد هم تکمیل شود و این قرار ما باشد.
وی یادآور شد: ما همه توانمان را به کار می‌گیریم و من به آقای نوبخت هم دستور می‌دهم که همه امکاناتی که لازم است را در اختیار بگذارد که ان‌شاء الله مردم بتوانند زندگی راحت‌تری داشته باشند.
رییس دولت دوازدهم یادآورشد: دوستان می‌خواستند قسمت کوتاهی از این جاده را برویم که ما تا آخر رفتیم که خیلی جالب توجه و افتخارآفرین است. این جاده بسیار زیباست. این جاده‌ای، جاده‌ای است که یا پل است و یا تونل. در تمام مسیر این جاده، از پل عبور می‌کنیم و به داخل تونل می‌رویم، و از تونل که خارج می‌شویم بر روی پل می‌رویم.  
‌روحانی ادامه داد: مشخص است که در این ۳۲ کیلومتر، چه کار عظیم و بزرگی انجام شده است. یعنی ۱۸ تونل که یکی از آن تونل‌ها نزدیک ۵ کیلومتر طول دارد. اگر اشتباه نکنم، به طور مثال حدود ۴۸۴ هزار و ۸۵۰ است که البته ممکن است این رقم کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد. این جاده ۱۸ تونل دارد که یکی از تونل‌ها حدود ۵ کیلومتر است. این همه پل‌های زیبا مسیر بسیار زیبا و جالب و فرصتی که ایجاد می‌شود.
رییس جمهوری اضافه کرد: من در اینجا به استاندار تهران و استاندار البرز تبریک می‌گویم. البته تبریک برای مردم این دو شهر است چرا که مردم تهران کیلومترها می‌آمد و معطل می‌شدند تا به کرج برسند.
وی افزود: امروز، روز مبارکی هم برای مردم تهران است که راه کوتاه‌تر می‌شود و هم برای مردم البرز و کرج. چرا که ترافیک و آلودگی سنگینی رفع می‌شود. هم از استاندار تهران و هم از استاندار البرز تشکر می‌کنم. هم برای این استان‌ها مبارک است و هم مردم کل کشور و استان‌های شمالی کشور به ویژه مازندران.
 
 بیش از چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان صرف ساختن آزاد راه تهران- شمال شده است 

وی با بیان اینکه کار بزرگ و عظیمی انجام شده است، اظهار داشت: بیش از چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان خرج شده است و ارزش فعلی آن هم ۱۰ هزار میلیارد تومان است. این جاده در طول زمان آماده شده است که به نفع سلامت مردم و صرف انرژی کمتر است و سالانه ۸۰ میلیون لیتر کمتر مصرف می‌شود. سلامت مردم بیشتر مدنظر است و مردم سالم‌تر به مقصد می‌رسند.  
روحانی افتتاح رسمی جاده تهران – شمال را روز خوبی برای تاریخ ایران و مهندسی ایران برشمرد و تصریح کرد: امروز به عنوان روزی ارزشمند در جهاد همه جانبه ملت برای سازندگی ثبت می‌شود. جاده، راه آهن، بندر، کشتی، هواپیما و... زیربنای اصلی برای توسعه کشور هستند.
 رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر کار عظیمی انجام شد. در راه‌آهن کار ما بی نظیر بود و پنج استان به راه آهن سراسری وصل شدند.  امیدواریم بخش بزرگ راه آهن چابهار به زاهدان با تزریق جدید مالی به سرانجام برسد و همچنین بودجه راه آهن رشت به آستارا تامین شود.  

 کرونا نباید موجب وحشت شود

روحانی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور خاطرنشان کرد: ان‌شاالله ملت در همکاری با وزارت بهداشت از کرونا هم عبور کند. ویروس سخت آنفولانزا در آمریکا ۱۶ هزار نفر تلفات داد در حالی که در ایران ۱۱۶ نفر بود. این ویروس سخت‌تر از کرونا است. البته شرایطش از نظر سرعت انتقال متفاوت است ولی نباید موجب وحشت شود.
وی اظهارداشت: همه باید دستورالعمل وزارت بهداشت را رعایت کنند. سلامت و شفا از جانب خداوند است و ما وسیله هستیم.  
رییس جمهوری در پایان از خدمات انجام شده از سوی جامعه پزشکی و پرستاری کشور برای مقابله با بیماری‌ها تشکر کرد و ابراز داشت: ان‌شاالله روزهای شادتری را برای پایان سال و سال ۹۹ داشته باشیم و سال آینده سال پربرکتی برای ما باشد.
 به گزارش ایرنا در این مراسم با اهدای لوح از پرویز فتاح رییس سازمان بنیاد مستضعفان و  محمد سعیدی کیا رییس پیشین این سازمان و برخی مقام های سابق وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان شرکت های مشاور و پیمان کار احداث آزادراه و حسن ملکی به نمایندگی از همه کارگران احداث آزادراه قدردانی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha