افزایش ۹.۷ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی

تهران- ایرنا- بررسی آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حاکی از آن است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی در آذر ۹۸ نسبت به پایان سال ۹۷ حدود ۹.۷ درصد رشد داشته است.

بررسی جدیدترین آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در آذر ۹۸ نشان می‌دهد که مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱۴ هزار و ۲۶۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال ۹۷ معادل ۱۳ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ۷.۳ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مشارکت مدنی با ۲۷.۸ درصد و فروش اقساطی با ۲۷.۳ درصد است.

به لحاظ عددی در پایان آذر ماه سال جاری ۱۰۴۴.۸ هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال ۹۷ که ۷۸۴ هزار میلیارد ریال بوده، ۳۳.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

بر پایه این گزارش، تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری کشور در پایان آذر ۹۸ متفاوت بوده به نحوی که ۹.۵ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری قرض‌الحسنه بوده که رقم آن ۲۳۴ هزار میلیارد ریال بود. میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در اسفند سال قبل از آن ۱۶۷ هزار میلیارد ریال بوده است.

در بانک‌های تجاری کشور، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به فروش اقساطی به میزان ۴۲.۲ درصد است که رقم آن ۱۰۳۹ هزار میلیارد ریال در پایان آذر ۹۸ بوده است.  این میزان در اسفند سال ۹۷ معادل ۸۵۸ هزار میلیارد ریال بود.

۱۱.۲ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۲۷۵ هزار میلیارد ریال در پایان آذر ماه به صورت مشارکت مدنی پرداخت شده که این رقم در اسفندماه سال قبل از آن ۳۱۴ هزار میلیارد ریال بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان آذرماه ۹۸ به فروش اقساطی و مشارکت مدنی اختصاص یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =