تشدید اقدامات پیشگیرانه مقابل کرونا در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- اقدامات پیشگیرانه مردم و مسوولان بهداشت و درمان استان اردبیل در مقابل شیوع ویروس کرونا در این استان تشدید شده است.

برغم این که تاکنون ابتلای شهروندان استان اردبیل به ویروس کرونا تایید نشده ولی شایعات گسترده‌ای در خصوص ابتلای تعدادی از شهروندان این استان در جامعه منتشر شده و موجب تغییر رفتار مردم از جمله کاهش حضور اهالی در مراکز تجمع و اماکن شلوغ و پرتردد شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: اخیرا موارد مشکوکی از ابتلای شهروندان این استان به ویروس کرونا مشاهده شده است.

دکتر قدرت اخوان‌اکبری گفت: برای بررسی دقیق ابتلای به ویروس کرونا، نمونه اخذ شده از افراد مشکوک به تهران ارسال شده و آزمایش دقیق از طریق آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت در دست اقدام است.

وی افزود: در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، اطلاع‌رسانی لازم از طریق وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان انجام خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اظهارداشت: تمهیدات لازم در خصوص تجهیز و تامین امکانات و لوازم درمانی برای بیمارستان‌های استان اردبیل و تجهیزات حفاظتی جهت پیشگیری از ابتلای کارکنان بیمارستان در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: کادر درمانی در جبهه مقدم ابتلای به این ویروس قرار دارند و برای این‌که کارکنان مراکز درمانی به این بیماری مبتلا نشوند، امکانات لازم در اختیار آنها قرار داده شده تا بتوانند در صحت و سلامت، مراقبت‌های لازم را به بیماران احتمالی به عمل آورند.

اخوان‌اکبری همچنین گفت: اقدامات لازم برای گندزدایی سطوح با مواد ضدعفونی کننده در مراکز درمانی در حال انجام است و مردم استان نیز باید به این مورد دقت لازم را داشته باشد.

وی بهترین راه مقابله با بیماری کرونا را رعایت مسائل بهداشتی ذکر کرد و ادامه‌داد: با توجه به این‌که این بیماری واکسن و دارو مشخصی ندارد، بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و بیماران سرطانی بیشتر در معرض خطر قرار دارند و لازم است که این افراد از حضور بی‌مورد در محل تجمع و حضور پرشمار افراد در اماکن خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با تاکید بر ضرورت توجه به حذف چرخه سرایت ویروس کرونا به عنوان مهم‌ترین عامل و راهکار پیشگیری افزود: شهروندان در مراودات میان فردی و عمومی خود از دست دادن و روبوسی به عنوان مهم‌ترین علل سرایت این بیماری خودداری کنند.

اقدامات مسوولان بهداشتی استان اردبیل در برابر احتمال انتشار ویروس کرونا

مسوولان بهداشت و درمان استان در پی افزایش احتمال ابتلا و به منظور کنترل شرایط محیطی و بر اساس تصمیم استانی، همه مدارس، مراکز دانشگاهی و آموزشگاه‌های فعال در سطح استان را برای امروز یکشنبه و فردا دوشنبه تعطیل اعلام کرده و خواستار مشارکت فعالان مردم در اقدامات پیشگیرانه شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با ایرنا اعلام کرد که اقدامات بهداشتی لازم برای کنترل این بیماری جدید در استان انجام شده و اطلاع‌رسانی لازم در حال انجام است.

دکتر بابک نخستین با اشاره به دوره پنهان یک هفته تا ۱۰ روزه ابتلای به ویروس کرونا افزود: به خاطر همین ویژگی، هیچ کشور و جامعه‌ای مصون از ابتلا به این بیماری نیست و اگر پیشگیری نشود، استان اردبیل نیز درگیر این بیماری خواهد شد.

وی ادامه‌داد: مردم به شایعات در خصوص این بیماری توجه نکنند و مطمئن باشند که مسوولان بهداشتی و درمانی کشور بیشتر از آنها نسبت به این موضوع حساس هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: این ویروس از نظر ژنوم نوپدید بوده و فرد مبتلا پس از ۱۰ تا ۱۴ روز بهبود یافته و قابلیت انتقال ویروس از طریق او از بین می‌رود.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش مردم و کسب آمادگی برای پیشگیری از شیوع این ویروس اضافه‌کرد: وحشت‌آفرینی و مراجعه بی‌مورد مردم به مراکز درمانی، به علت افزایش امکان انتقال از فرد مبتلا می‌تواند موارد احتمالی این بیماری را افزایش دهد.

نخستین، با اشاره به اینکه ویروس کرونا واکسن و درمان دارویی ندارد، خواستار اقدام خودجوش مردم برای رعایت بهداشت فردی و شیوه‌های پیشگیری از ابتلا شد و گفت: شکل‌گیری، ابتلا و شیوع این بیماری نیز مانند آنفلوآنزا بوده و روش‌های مقابله و پیشگیری از آنفلوآنزا نیز در کنترل ابتلای به این بیماری موثر است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: مردم باید توصیه‌های بهداشتی در خصوص بیماری‌های حاد تنفسی از قبیل سرما خوردگی، آنفلوانزا و کرونا ویروس را جدی بگیرند و برای آگاهی از راه‌های پیشگیری و آخرین وضعیت بیماری کرونا ویروس جدید، فقط به اطلاعیه‌ها و پیام‌های وزارت بهداشت کشور توجه کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز به ایرنا گفت: در هر شهرستان استان اردبیل یک مرکز درمانی به صورت اختصاصی برای رسیدگی به امور مبتلایان به ویروس کرونا در نظر گرفته شده است.

دکتر محمدرضا رضایی بنا افزود: تمهیدات لازم از نظر تامین تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز در سطح استان اردبیل اندیشیده شده و افرادی که به صورت مستقیم درگیر پذیرش و درمان مبتلایان احتمالی هستند، آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.

وی با اشاره به آغاز اقدامات کنترلی، پیشگیری و کسب آمادگی در استان اردبیل از روز ۱۰ بهمن ماه، از فعالیت یک پایگاه مراقبتی در گمرک مرزی بیله‌سوار برای بررسی وضعیت ابتلای مسافران ورودی به کشور خبر داد.

وی اضافه کرد: این پایگاه به صورت شبانه‌روزی فعال است و تمام مسافران ورودی از چین و یا مسافرانی که در ۲ هفته اخیر به چین سفر داشته‌اند، هنگام ورود کنترل می‌شوند.

رضایی بنا بیان‌کرد: برای اقدامات هشداردهنده و اطلاع‌رسان نیز تاکنون ۲۰۰ بنر در شهرهای استان نصب شده و علاوه بر این، پنج هزار برگ بروشور و نیز هفت هزار تراکت هشدار دهنده و اطلاع‌رسان در حال توزیع است.

اقدامات خودجوش اهالی استان اردبیل برای پیشگیری از کرونا

نگرانی ایجاد شده در سطح کشور و به خصوص در پی فوت چند نفر از هموطنان به علت ابتلای به ویروس کرونا، مردم استان اردبیل به صورت خودجوش اقدامات وسیعی را برای حفظ شرایط سلامت و بهداشت فردی خود و افراد خانواده آغاز کرده‌اند.

تهیه ماسک، الکل، انواع ضدعفونی کننده‌ها، دستکش و حتی تهیه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی از جمله اقدامات شهروندان اردبیلی در برابر احتمال ابتلای به ویروس کرونا طی ۲ روز گذشته بوده است.

بر این اساس، حضور شهروندان در داروخانه و مراکز فروش مواد ضدعفونی کننده و حتی واحدهای تجاری فروش گیاهان دارویی در استان اردبیل به شکل محسوسی افزایش یافته به طوری که موجب کاهش برخی اقلام و حتی نایاب و گران فروشی ملزومات بهداشتی از قبیل ماسک و ژل‌های ضدعفونی کننده شده است.

نگرانی به وجود آمده در میان مردم استان اردبیل موجب بروز زمینه سوء استفاده برخی از واحدهای فروش ماسک و ضدعفونی کننده‌ها در سطح استان شده به طوری که دادگستری استان طی ۲ روز اخیر، ۲ واحد داروخانه را به علت گرانفروشی و عرضه خارج از ضواط این اقلام پلمب کرد.

امیر محبی یکی از رانندگان مسافرکش در داخل شهر اردبیل به خبرنگار ایرنا گفت که با انتشار خبر افزایش احتمال ابتلا به کرونا، تردد اهالی اردبیل در سطح شهر به شکل محسوسی کاهش یافته و موجب از رونق افتادن برخی مشاغل از جمله مسافرکشی و فعالیت کافه‌داران شده است.

کم شدن ارتباطات میان‌فردی، توقف مصافحه و دست دادن و روبوسی شهروندان و حتی شیوع روش احترام چینی و ژاپنی از طریق چسباندن کف دو دست و بالاآوردن دست‌ها تا سینه و نیز پرهیز از هر گونه تماس مستقیم و حتی غیرمستقیم از جمله اقدامات اردبیلی‌ها در برابر احتمال انتشار ویروس کرونا طی چند روز گذشته بوده است.

شواهد موجود نشان می‌دهد که در سه روز اخیر کافه‌ها، رستوران‌ها بویژه قلیان‌سراهای فعال در شهر اردبیل خالی از جمعیت شده و کرونا فعالیت این اصناف را نیز تحت شعاع خود قرار داده است.

یک مغازه‌دار لوازم بهداشتی و آرایشی در شهر اردبیلی نیز در ابتکاری جالب از روز گذشته اقدام به توزیع ماسک رایگان برای شهروندان بویژه مراجعان خود کرده و اقدام او به شکل وسیعی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.

 به گزارش ایرنا، کرونا ویروس یا بیماری کرونا در کشور چین از طریق حیوان به انسان و سپس از انسان به انسان منتقل شده به رغم این که میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیار کم گزارش شده ولی سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی از جمله گروه‌های پرخطر در مقابل این بیماری هستند.

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علایم بیماری کرونا ویروس جدید است.

کارشناسان بهداشتی، پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علایم تنفسی(سرفه ـ عطسه) پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و یا قسمت بالای آستین، شست و شوی کامل و مکرر دست‌ها با آب و صابون حداقل به اندازه ۲۰ ثانیه، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده  با پایه الکل و خودداری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان را از جمله راه‌های مقابله و پیشگیری ویروس کرونا اعلام کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =