۲ بیمارستان جنوب کرمان برای بستری افراد مشکوک به کرونا در نظر گرفته شد

جیرفت - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از اختصاص ۲ بیمارستان در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان برای بستری و مراقبت از بیماران مشکوک به کرونا خبر داد.

علی اصغر خیرخواه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگر مورد خاصی مبنی بر ابتلای افراد به ویروس کرونا وجود داشته باشد مراکز بهداشتی و درمانی فرد مبتلا یا مشکوک و بیماران مشکوک به شبه‌ آنفلوآنزا را به بیمارستان‌های امام خمینی (ره) جیرفت و ۱۲ فروردین کهنوج منتقل می‌کنند.

وی ادامه داد: بخشی از این ۲ بیمارستان برای مراقبت و جداسازی از بیماران مشکوک به کرونا در نظر گرفته شده تا موارد مشکوک در این بیمارستان ها مورد مراقبت قرار گیرند.

خیرخواه با بیان اینکه تمام دستورالعمل‌های بهداشتی به مراکز بهداشتی روستایی، شهری و بیمارستان‌های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان ارسال‌ شده است، اظهار داشت: خودمراقبتی و رعایت بهداشت فردی، مهمترین راه مقابله با ویروس کرونا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: با توجه به گزارش ورود کرونا ویروس جدید در کشور، از مردم عزیز جنوب کرمان انتظار می‌رود توصیه‌های بهداشتی در مورد این ویروس را جدی‌تر گرفته و با دقت بیشتری آنها را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه ویروس جدید کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیست، بیان کرد: مردم نباید نگران باشند و فقط کافی است به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند.

وی علائم کرونا را مانند سرماخوردگی و آنفولانزا عنوان کرد و گفت: افراد پرخطری همچون بانوان باردار، بیماران قلبی - عروقی، افرادی که پیوند اعضا داشتند یا دارای بیماری نارسایی اعضا هستند، افراد بالای ۶۵ سال و افراد دارای سرطان تحت درمان، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

خیرخواه افزود: بیشتر بیماران مبتلا به عارضه کرونا ویروس جدید علائم تنفسی مثل سرماخوردگی دارند که با استراحت و دیگر مراقبت‌های اولیه خوب می‌شوند.

وی شستشوی مستمر دست‌ها، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن و هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را گرفتن را از جمله نکات بهداشتی برای مقابله با کرونا برشمرد و گفت: از تماس نزدیک با بیماران دارای علائم تب و سرفه خودداری و اگر تب، سرفه یا هرگونه مشکلی در تنفس دارید، به پزشک مراجعه کنید و سابقه سفر قبلی خود را به پزشک اطلاع دهید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ادامه داد: مردم فعلا از حضور در مراکز شلوغ و پرجمعیت خوداری کنند.

وی از مردم خواست نگران نباشند و به رعایت بهداشت فردی توجه کنند، از طرفی مقابله با حوادث و به ویژه پیشگیری از کرونا ویروس جدید، مشارکت و بسیج تمام دستگاه ها، ادارات و سازمان های جنوب کرمان را می‌طلبد.

خیرخواه اظهار داشت: هرگونه اطلاع رسانی درباره ابتلا افراد به کرونا ویروس توسط روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان جنوبی کرمان را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.