۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۲
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83687344
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

زمان رای اعتماد به کابینه علاوی و شرط رئیس پارلمان عراق

بغداد - ایرنا - نشست فوق العاده مجلس عراق که قرار بود فردا (دوشنبه) برای رای اعتماد به کابینه «محمد توفیق علاوی» نخست وزیر جدید و مکلف برگزار شود، به احتمال به تعویق خواهد افتاد، اگرچه هنوز هیچ چیز قطعی نشده است.

علاوی چهارشنبه هفته گذشته در سخنانی پس از آنکه اعلام کرد، کابینه او تکمیل شده و آماده رای اعتماد است خواستار برگزاری نشست فوق العاده مجلس عراق برای بررسی صلاحیت وزیران شد.

با وجود این «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق که از مخالفان اصلی علاوی است باید زمان تشکیل نشست رای اعتماد را اعلام کند.

اختلاف الحلبوسی با علاوی که از زمان انتخاب وزیران کابینه سرباز کرده به نظر می رسد همچنان ادامه دارد، الحلبوسی و کردها از این که علاوی در گزینش کابینه با آنها رایزنی نکرده و گزینه ها بدون مشورت انتخاب شده اند با با وی اختلاف نظر دارند.

در همین حال روز گذشته جلسه مجلس عراق شاهد اختلاف نظر در تعیین زمان برگزای نشست رای اعتماد کابینه بین رئیس و معاون اول این مجلس بود.

الحلبوسی در جلسه روز گذشته مجلس عراق گفته بود که مجلس دوشنبه برای رای اعتماد، جلسه برگزار نخواهد کرد مگر اینکه علاوی نخست وزیر جدید، اسامی وزرای خود و کابینه را به مجلس ارسال کند. 

رئیس مجلس عراق تاکید کرد که تاریخ جلسه فوق العاده پیش از دریافت اسامی وزیران دولت جدید تعیین و مشخص نخواهد شد.

وی افزود: مجلس عراق هنوز هیچ نامه رسمی مبنی بر معرفی وزیران و کابینه دریافت نکرده است.

این اظهارات واکنش «حسن الکعبی» معاون اول رئیس مجلس و از نمایندگان عضو ائتلاف الفتح را به دنبال داشت.

وی اعلام کرد که مجلس عراق در روز دوشنبه موطف به برگزاری جلسه رای اعتماد به کابینه است تا دولت بعدی کار خود را آغاز کند.

الکعبی گفت که طبق درخواست «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور که خواستار تعیین روز دوشنبه برای بررسی صلاحیت کابینه شده بود جلسه فوق العاده مجلس باید در این روز برگزار شود.

از سوی دیگر امروز برخی خبرها حاکی از تعویق جلسه رای اعتماد به کابینه دارد و جلسه روز دوشنبه برگزار نخواهد شد.

معاون اول رئیس مجلس عراق در این زمینه اعلام کرد که جلسه فوق العاده برای رای اعتماد به دولت محمد توفیق علوی به روز چهارشنبه موکول شد.

در همین حال اختلافات شدید گروه های اهل سنت و کرد با علاوی بر سر وزیران کابینه که گفته می شود بدون مشورت و صلاحدید این جناح ها انتخاب شده همچنان باقی است.

رئیس فراکسیون حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق در این باره اعلام کرد که کردها در نشست فوق العاده برای رای اعتماد به کابینه «محمد توفیق علاوی» شرکت نخواهند کرد.

«ویان صبری» گفت که یک فراکسیون کوچک با دو نماینده در پارلمان عراق، اکنون شش وزیر در کابینه جدید دارد.

وی ادعا کرده که کردها نامزدی چهره های مشخص در دولت را کاملاً رد می کنند و این افراد نماینده کردها نیستند.

این نماینده کرد همچنین مدعی شد که علاوی مستقل نیست و با تایید دو جناح ( الفتح و سائرون) انتخاب و معرفی شد؛ وی حتی مورد حمایت میدان های اعتراضی هم نیست.

صبری تاکید کرده که کردها در نشست مجلس برای رای گیری در مورد تشکیل دولت جدید عراق شرکت نمی کنند، زیرا انتخاب گزینه ها مورد قابل قبول نیست.

در همین زمینه برخی منابع از تقویت احتمال برگزاری نشست روز دوشنبه مجلس برای رای اعتماد به کابینه خبر می دهند و تا ساعت های آینده مشحص خواهد شد جلسه فردا برگزار خواهد شد یا اینکه به روز چهارشنبه موکول شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =