مخالفت گروه ۲۰ با درخواست ترامپ؛ درج تغییرات آب‌وهوایی در بیانیه نهایی

تهران- ایرنا- وزیران مالی بیست کشور بزرگ اقتصادی جهان موسوم به گروه ۲۰ امروز (یکشنبه چهارم اسفند) توافق کردند در بیانیه نهایی این اجلاس به موضوع تغییرات آب‌وهوایی اشاره کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از یک منبع دیپلماتیک گروه ۲۰ نوشت:‌ توافق اخیر به دنبال موافقت اولیه برای مقابله با مخالفت‌های آمریکا درباره پیش‌نویس اولیه این اجلاس حاصل شد.
دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با پیش‌نویس اولیه این بیانیه که به «ریسک کلان اقتصادی مربوط به توسعه پایداری زیست محیطی» و اقدامات شورای ثبات مالی برای بررسی پیامدهای تغییرات آب‌وهوایی در ثبات مالی اشاره داشت، مخالفت کرده بود.

وزیران مالی و بانک‌های مرکزی گروه ۲۰ در ریاض پایتخت عربستان برای بررسی چالش‌های اقتصادی جهانی مهم، تمرکز بر آینده رشد اقتصادی و مقررات جدید شبکه‌های دیجیتالی مالیاتی جهان گردآمده‌اند.
تمرکز این نشست بر چشم‌انداز رشد اقتصادی و تنظیم قوانین جدیدی برای اعمال مالیات بر شرکت‌های دیجیتالی جهانی است.

سران گروه ۲۰ در ریاض همچنین تاثیر بالقوه شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی را مورد بررسی قرار می‌دهند. این نشست در اوج صدور هشدارها در مورد شیوع ویروس کرونا در حال برگزاری است.

پکن اعلام کرده که مقامی را برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به عربستان اعزام نکرده است. سفیر چین در ریاض، ریاست هیاتی کوچک از این کشور را در این اجلاس برعهده دارد.

سازمان‌دهندگان گروه ۲۰ همچنین دیروز(شنبه سوم اسفندماه) میزبان سمپوزیومی در سطح وزیران در مورد مالیات بین‌المللی بودند که بر مشکلات دیجیتالی کردن اقتصاد جهان تاکید داشت.

انگلیس ماه گذشته اعلام کرد که مالیات دیجیتالی بر شرکت‌های بزرگ و سودده فناوری را با وجود تهدید آمریکا به اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه، به اجرا خواهد گذاشت.
دیگر کشورهای اروپایی همچون ایتالیا و اتریش نیز برنامه‌های خود را در مورد وضع مالیات دیجیتالی اعلام کرده‌اند اما فرانسه هنوز در این زمینه برنامه‌ای ارائه نداده است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =